MAGASINET for fagorganisertes historie
MAGASINET for fagorganiserte er Fellesforbundets medlemsblad. Publikasjonen sendes gratis til alle medlemmer, til statsadministrasjonen, interesseorganisasjoner og til presse- og samfunnskontakter.
Forhistorien til MAGASINET for fagorganiserte er spesiell. Bladet kom ut første gang i 1986 og var da et felles medlemsblad for forbundene Norsk Jern- og Metallarbeiderforbund, Norsk Bygnings¬industriarbeiderforbund, Bekledningsarbeiderforbundet, Norsk Skog- og Landarbeiderforbund og Norsk Papirindustriarbeiderforbund.
Samarbeidet begynte da LO-forbundene Jern og Metall og Papir kjøpte en felles kontorbygning på Lilletorget i Oslo i 1980. Det ble etablert et redaksjonelt miljø ved at redaksjonene ble plassert side om side i en etasje. Også fagbladene til Bygning og Bekledning ble med på denne etableringen. Med dette begynte samtalene om å gjøre noe sammen. Redaksjonene ble blant annet involvert i et nærradioprosjekt og hadde stadig vyer for noe mer.
Det var imidlertid ledelsen i de fire forbundene som ba om at et nærmere samarbeid ble utredet. Mandatet ble gitt med bakgrunn i en mulig forbundssammenslutning en gang i framtiden. Underveis i prosjektet ble det klart at man ønsket å gjennomføre en forbunds¬sammenslutning. Forbundstoppene ga grønt lys til et nytt, felles fagblad. Forbundene var enige om at et felles blad "skulle heve seg over forbundene".
Prosjektet satset på et magasin som kunne lage arbeidsplassreportasjer uten fordeling av stofftypen på de forskjellige forbundsområdene. Bladet ble etablert som et eget selskap med eget styre utenfor forbundene. Det var forbundsledelsen i de fem forbundene som utgjorde styret. Det siste forbundet, Skog og Land, kom med under prosjekteringen.
Ansvarlig redaktør siden 1986
Høsten 1985 ble Magasinet for fagorganiserte AS dannet. Det nye bladet ble startet 1. januar 1986, samtidig som de andre medlemsbladene ble nedlagt. MAGASINET fikk stor redaksjonell frihet fra første stund og ”distanserte” seg etter hvert fra det daglige arbeidet i forbundene. I de gamle bladene var forbundslederne ansvarlige redaktører. Det nye bladet fikk egen ansvarlig redaktør fra dag én.
Sammenslutningen av de fem forbundene ble gjennomført 8. mai 1988, Fellesforbundets ”fødselsdato”. Aksje¬selskapet skiftet etter hvert navn til Fellesforbundet Media as. 1. juli 1998 gikk MAGASINET inn i fagbladsammenslutningen Fri fagbevegelse - LO-Media. Stiftelsen lager for tiden 13 fagblad for LO-forbund.
MAGASINET har i dag fire redaksjonelt ansatte på 3,5 årsverk. I starten av 1998 gikk utgiveren, Fellesforbundet, ”på nettet”. Redaksjonen begynte å produsere nettnyheter som ble publisert på forbundets nettsted – i en underseksjon. For tydeligere å skille organisasjonens nyheter fra redaksjonelt stoff, lanserte Magasinet for fagorganiserte 1. mars 2006 sitt eget nettsted.
HM
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes