Bra med "Hydroil"
– Vi er positive til fusjonen og tror det kan styrke både leverandørindustrien og aluminiumsindustrien i Norge, sier 2. nestleder i Fellesforbundet, Hans-Christian Gabrielsen. Også Leif Sande, forbundsleder i Industri Energi er positiv til at Statoil og Hydros olje- og gassdivisjon blir ett selskap.
Et samlet, norsk oljemiljø hyller i dag fusjonen mellom oljeselskapet Statoil og Hydros olje- og gassdivisjon. Den vil styrke norsk oljeindustri og gjøre den mer slagkraftig internasjonalt, er gjennomgangsmelodien.
Fusjonen skal etter planen være en realitet i løpet av 3. kvartal 2007.
Økt statlig kontroll
Regjeringen meldte i dag at staten ønsker å kjøpe seg opp i 67 prosent av aksjene i det sammenslåtte, nye selskapet. Etter dagens aksjefordeling ville staten hatt drøyt 62,5 prosent.
Hydro vil etter fusjonen fortsette som verdens tredje største børsnoterte aluminiumsprodusent. Staten vil fortsatt eie 43,8 prosent i selskapet, bekreftet Jens Stoltenberg på sin pressekonferanse i dag.
Positivt
Også fagbevegelsen slutter seg til de positive røstene.
– Jeg regner med at ett stort olje og gass-selskap kan bli mer slagkraftig, hvis de klarer å ta ut stordriftsfordelene, sier 2. nestleder i Fellesforbundet, Hans-Christian Gabrielsen, til Magasinett.org.
– Det kan i neste omgang få gode virkninger for leverandørindustrien, med flere kontrakter og muligheter for flere oppdrag også i utlandet.
Gabrielsen synes også det er gledelig at staten opprettholder eierandelen sin Hydro.
– Hydro blir et av verdens største integrerte aluminiumsselskaper, og lover nå å satse på aluminiumsvirksomheten. Det er positivt for hele aluminiumsindustrien. Jeg mener disse forsikringene også må være et positivt signal for dem som driver med videreforedling av aluminium, for eksempel på Raufoss, sier han.
Slipper indre strid
– Vi får et sterkere selskap på norsk sokkel, og statens eierskap blir konsentrert i ett selskap. Noe jeg tror er en fordel, sier forbundsleder Leif Sande i Industri Energi til FriFagbevegelse.no.
Han er ikke redd for at fusjonen skal føre til tap av arbeidsplasser, og han tror også det fusjonerte selskapet vil stå sterkere i konkurransen om internasjonale oppdrag.
– Vi vil slippe situasjoner som den vi har hatt i forbindelse med det russiske Shtockman-feltet, der norske selskap har konkurrert med hverandre om oppdrag.
Også i Industri Energi vil man følge utviklingen i Hydros aluminiuminiumsvirksomhet nøye, for å kontrollere at løftene om å satse ikke bare er festtaler.
.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Trond Giske
Leif Martin Kirknes
Giske foreslått som lokallagsleder i Trondheim, men takket selv nei til å stille
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
SV-leder Audun Lysbakken krever flere sosiale tiltak for å hindre en permanent ledighet og ulikhet når koronakrisa er over.
Jan-Erik Østlie