Hjelper deg å bytte bank
Finansportalen.no lanserte onsdag en egen bytt bankfunksjon som skal styrke godtfolk i møte med banken.
Tiltaket har fått den talende betegnelsen Bytt Bank og lanseres med to statsråders velsignelse.
Ikke så rart at det nye verktøyet ble presentert med både finansminister Kristin Halvorsen (SV) og forbrukerminister Anniken Huitfeldt (Ap) applauderende til stede: Bare i år støttes finansportalen.no med over 12 millioner statlige kroner.
– Vi ønsker oss mye mer opplyste og kritiske kunder når det gjelder banksektoren. Det er mange som prøver å være økonomisk bevisste og som går på salg og handler på tilbud for å spare noen kroner. Men det kan være tusenvis av kroner å spare på å være en opplyst og kritisk bankkunde, sier Halvorsen til NTB.
Mange har sperrer
– Er det en offentlig oppgave å gå inn på dette?
– Ja, det er det, slår statsråden fast.
Hun sier at mange har sperrer når de står overfor mer enn tre tall.
– De føler seg veldig usikre og stoler altfor mye på banken og rådene de får der. Da vil Bytt Bank være til stor hjelp, mener statsråden.
Hun erkjenner at bankbytte i disse krisetider kan være vanskeligere enn ellers, men likevel er det viktig at man vet hvordan man gjør det og kjenner til hvilke betingelser man kan få i andre banker.
– Ditt inntrykk av hvordan næringen selv stiller seg?
– De bidrar jo frivillig med alle disse opplysninger som nå ligger på Finansportalen, og det er helt avgjørende for at dette skal virke. Hvis ikke, har man ikke noen banker å sammenligne med. Så de har vært opptatt av - og jeg er helt sikker på at det er de tjent med også - å ha mer opplyste og kritiske kunder framover, sier statsråden.
Senker terskelen
Også forbrukerdirektør Randi Flesland mener dette er et meget viktig forbrukertiltak. Det bidrar med å senke terskelen for folk som syns det er komplisert å bytte bank.
– Finansportalen har eksistert siden 1. mai i fjor, og gir forbrukerne informasjon om banktjenestene. Bytt bank er et verktøy for å hjelpe dem til å forhandle med egen bank eller med ny bank hvis de faktisk ønsker å bytte bank, sier forbrukerdirektøren.
Nå varsler hun en lignende portalfunksjon for forsikringstjenester, men vil ikke si når.
Arne Skauge, direktør i Finansnæringens Hovedorganisasjon (FNH), hevder overfor NTB at næringen har støttet prosjektet hele tiden.
– På en måte er dette et skritt videre også i den eksterne kundebehandlingen, sier Skauge. Han er litt nølende på spørsmål om det har vært betenkeligheter innen næringen for dette initiativet.
– Å anvende mer moderne teknologi betyr at vi blir mer effektive og billigere, svarer han diplomatisk.
– Kan dette føre til at banknæringen skjerper seg i sin kundebehandling?
– Mer konkurranse betyr at leverandørene må stå på tå hev, svarer den tidligere finansministeren. (ANB-NTB)
Mest lest
Elisabeth Thoresen som leder AAP-aksjonen, forteller at hun har blitt kontaktet av flere som er rammet i denne saken, som sier de har vært tydelige overfor Nav om at de ikke ønsker at deres informasjon skal være åpent tilgjengelig.
Jan-Erik Østlie
Bekymret for Nav-brukere med hemmelig nummer: – Det er her den store fadesen kan ligge
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
Privat
Ryszard har jobba i Norge i 13 år. No står han utan ei krone i inntekt
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning
Sjefene sikret seg full lønn under sykdom – nå krever butikkansatte det samme
Fra mandag kan dagpendlere fra Sverige og Finland igjen kunne komme på jobb i Norge. (Illustrasjonsfoto)
Ola Tømmerås