JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

– Ikke aktuelt å inndra jaktvåpen

Justis- og politiminister Knut Storberget vil ikke inndra jaktvåpen utenom jaktsesong som ledd i arbeidet med å forhindre familiedrap.

Saken oppsummert

Det er Alternativ Til Vold som foreslår å samle inn alle jaktvåpen utenom sesong for å forebygge at menn tar livet av sine tidligere partnere, barn og seg selv.

Storberget viser til den nye våpenforskriften som snart skal tre i kraft og som påbyr at alle registreringspliktige skytevåpen skal oppbevares i låste våpenskap for å hindre impulsbruk.

Den nye forskriften for oppbevaring av skytevåpen ble vedtatt i fjor, og det er meningen at forskriften skal tre i kraft 1. juni i år, får NTB opplyst i Justis- og politidepartementet.

Til nå har reglene om låste våpenskap omfattet pistoler, revolvere og hel- og halvautomatiske rifler samt enkeltskuddsrifler og hagler dersom antallet overstiger fire.

Jegerne kritiske

Pål Kristian Molin, psykolog og prosjektleder i Alternativ Til Vold (ATV) sier at å minske menns tilgang på våpen vil kunne forebygge drap i nære relasjoner.

– Det er gjort en god jobb med å ufarliggjøre heimevernsvåpnene ved at tennstemplene må leveres inn. En tilsvarende jobb kan gjøres i forhold til jaktvåpen, sier Molin til Dagsavisen.

Norges Jeger- og Fiskerforbund er kritisk til forslaget.

– Det er alltid sesong for en eller annen type jakt. En person som vil skyte noen, kan uansett hente ut våpenet sitt. Det ville bli det samme som å ha et depot for biler, for å kontrollere at folk ikke fyllekjører, sier Espen Farstad, informasjonssjef i Norges Jeger- og Fiskerforbund.

Bedre kontroll

Vibeke Ottesen, som jobber med et doktorgradsprosjekt hvor hun kartlegger drap i nære relasjoner i Norge fra 1980 til i dag, ser for seg at bedre våpenkontroll vil kunne hindre noen drap.

– Det har nok noe for seg å kontakte en manns partner eller tidligere partner før våpentillatelse gis. Slik gjøres det i land som Canada og Australia, forteller hun.

Fra 1995 til 2004 skjedde det totalt 383 drap i Norge. 134 av dem var drap i en nær relasjon. 35 av 134 gjerningsmenn tok sitt eget liv. De fleste av disse drapene ble utført med skytevåpen. (ANB-NTB)

Warning