– Ikke aktuelt å inndra jaktvåpen

Justis- og politiminister Knut Storberget vil ikke inndra jaktvåpen utenom jaktsesong som ledd i arbeidet med å forhindre familiedrap.

JOBB

Det er Alternativ Til Vold som foreslår å samle inn alle jaktvåpen utenom sesong for å forebygge at menn tar livet av sine tidligere partnere, barn og seg selv.

Storberget viser til den nye våpenforskriften som snart skal tre i kraft og som påbyr at alle registreringspliktige skytevåpen skal oppbevares i låste våpenskap for å hindre impulsbruk.

Den nye forskriften for oppbevaring av skytevåpen ble vedtatt i fjor, og det er meningen at forskriften skal tre i kraft 1. juni i år, får NTB opplyst i Justis- og politidepartementet.

Til nå har reglene om låste våpenskap omfattet pistoler, revolvere og hel- og halvautomatiske rifler samt enkeltskuddsrifler og hagler dersom antallet overstiger fire.

Jegerne kritiske

Pål Kristian Molin, psykolog og prosjektleder i Alternativ Til Vold (ATV) sier at å minske menns tilgang på våpen vil kunne forebygge drap i nære relasjoner.

– Det er gjort en god jobb med å ufarliggjøre heimevernsvåpnene ved at tennstemplene må leveres inn. En tilsvarende jobb kan gjøres i forhold til jaktvåpen, sier Molin til Dagsavisen.

Norges Jeger- og Fiskerforbund er kritisk til forslaget.

– Det er alltid sesong for en eller annen type jakt. En person som vil skyte noen, kan uansett hente ut våpenet sitt. Det ville bli det samme som å ha et depot for biler, for å kontrollere at folk ikke fyllekjører, sier Espen Farstad, informasjonssjef i Norges Jeger- og Fiskerforbund.

Bedre kontroll

Vibeke Ottesen, som jobber med et doktorgradsprosjekt hvor hun kartlegger drap i nære relasjoner i Norge fra 1980 til i dag, ser for seg at bedre våpenkontroll vil kunne hindre noen drap.

– Det har nok noe for seg å kontakte en manns partner eller tidligere partner før våpentillatelse gis. Slik gjøres det i land som Canada og Australia, forteller hun.

Fra 1995 til 2004 skjedde det totalt 383 drap i Norge. 134 av dem var drap i en nær relasjon. 35 av 134 gjerningsmenn tok sitt eget liv. De fleste av disse drapene ble utført med skytevåpen. (ANB-NTB)

Powered by Labrador CMS