Millionærer støtter Frp
Rikfolk blar opp for å hjelpe Siv Jensen til makten. – Vi er som folk flest, sier «dekkbaronen» Tommy Sharif.
– Fremskrittspartiet står for veldig mange gode ting og argumenter, og de bør absolutt få sjansen til å bli mye mer dominerende i det politiske Norge enn de er i dag. Jeg kommer til å støtte Frp med penger, sier Tommy Sharif til Dagsavisen.
Eieren av Sharifs Dekksenter, et av Europas største dekkvarehus, er en av mange rikfolk som nå åpner lommeboka for Frp og Siv Jensen med det formål å få kastet de rødgrønne ut av regjeringskontorene i høstens valg.
Som Dagens Næringsliv fortalte lørdag, har Høyre-medlem og tidligere forvalter i aksjefondet Gambak, Jan Eiler Fleischer og hans venn Ole Jacob Figenbaum startet en kronerulling for Frp. De oppfordrer via e-post andre finans- og næringslivsfolk til å støtte Siv Jensens parti med minst 10.000 kroner hver.
Ønsker ny regjering
«Dekkbaronen» Tommy Sharif er en av dem som har mottatt e-posten, og han vil følge opp.
– For folk flest og selvstendig næringsdrivende er Norge tjent med at det blir en ny regjering, sier han til Dagsavisen.
– Er det ingen forskjell på folk flest og rike næringslivsfolk? Har de samme interesser?
– Det kommer an på hvordan du ser det. Vi spiser på samme måte og driter på samme måte. Vi med penger kan heller ikke fly eller gå på vannet. Vi har også to armer og to øyne. Kontoen vår er litt større. Det får så være. Ellers er vi som folk flest.
– Hvor mye bidrar du med?
– Det blir verdien av noen dekk og felger.
– Dyre dekk og felger?
– Jeg gir mellom 1 krone og 1 million. Jeg gir til Høyre også.
– Gir du like mye til Frp og Høyre?
– Jeg er veldig for likestilling, men Siv er søtere enn Erna, så jeg gir kanskje litt mer til henne.
– Kjenner du mange som har kastet seg på kronerullingen for Frp?
– Det får de andre svare på.
Tause rikfolk
Investor Øystein Stray Spetalen har ifølge DN videresendt en e-post til mange med klar beskjed om å bla opp for Frp. «Få opp lommeboka – feiginger», skriver han. Men noe medieoppmerksomhet om partistøtten vil han ikke ha.
– Det er en intern mail som er blitt offentliggjort. Den vil jeg ikke kommentere, sier han til Dagsavisen.
Milliardæren Svein Støle i Pareto Securities vil heller ikke si noe om pengestøtte til Frp. Heller ikke TV-kjendis Arne Hjeltnes er særlig taletrengt i denne saken.
– Jeg kan bekrefte at jeg har mottatt e-posten. Men jeg vil ikke si noe om støtte. Det blir en privatsak, sier han.
Investor og Ap-medlem Ove Gusevik, som var del av Union-trioen sammen med Øystein Stray Spetalen og Petter Stordalen, sier det ikke er noe nytt at Høyre og Frp blir sponset av aktører i næringslivet, men at den kronerullingen for Frp som nå er satt i gang, likevel er annerledes.
– Det er første gangen jeg har sett et forsøk på å lage en bredere støttekampanje for Frp, sier Gusevik.
Han er spent på hvor bred tilslutning den får.
– Hvis dette bare blir en kampanje blant milliardærer, vil det kanskje virke mot sin hensikt. Frp vil jo gjerne appellere til folk flest, mens vi her snakker om et bittelite antall privilegerte mennesker. Så det er en hårfin balanse i dette. Men Ap bør ta på alvor at det ikke er så mange i næringslivet som synes å være entusiastiske over regjeringens politikk, sier Gusevik, som selv gir pengestøtte til Oslo Ap i valgkampen.
Kan skade Høyre
Valgforsker Hanne Marthe Narud tror kronerullingen for Frp kan slå dårlig ut for Høyre.
– Det er som om disse milliardærene har bestemt seg for å sette pengene sine på den hesten som ser ut til å ha størst sjanse til å vinne i år, fordi de ser at den gamle hesten virker litt halt for tida. Tidligere var det gjerne mer frittstående gründere som støttet Frp, mens de solide, etablerte næringslivsnavnene alltid støttet Høyre. Hvis de sistnevnte også går over til Frp, er det uheldig for Høyre, sier Narud.
Høyres generalsekretær Trond Hole vil overhodet ikke tolke kronerullingen som et signal om at næringslivet nå velger Frp foran Høyre.
– Det står folk fritt å gi penger til hvem de vil i en valgkamp. Noen av dem vil sikkert støtte Høyre også. Jeg føler meg trygg på at næringslivet fortsatt ser viktigheten av et sterkt Høyre, sier Hole.
– Så du føler ikke at «markedet har talt» – at også Høyres tradisjonelle støttespillere i næringslivet føler at valget står mellom mellom Jens og Jensen?
– Nei. 2007-valgkampen ble også framstilt som om hele kampen sto mellom Jens Stoltenberg og Siv Jensen. Underveis i valgkampen ble folk lei av det, sier Hole. (ANB)
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Forhandlingene mellom LO, YS og NHO i årets lønnsoppgjør er krevende. Det medgir også riksmekler Mats Ruland.
Jan-Erik Østlie
Løsning i lønnsoppgjøret, ingen streik. Her er årets økonomiske ramme
Brede Edvardsen er nestleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Han frykter for konsekvensene hvis lavtlønte vektere mister tillegget i lønna.
Øyvind Aukrust
4.000 vektere kan miste tillegg i lønna: – Dette er et helt hårreisende krav av NHO, mener topptillitsvalgt
Hanna Skotheim
Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
Martin Guttormsen Slørdal
Gunvor (81) har slitt ut åtte motorsager: – Jeg har mange trær på samvittigheten
KAN SMITTE: Fordi forurenset tøy kan etterlate seg koronavirus i hjemmet, bør arbeidsklær, for eksempel i helsevesenet, vaskes i et profesjonelt vaskeri og ikke hjemme, mener Industri Energi og Norsk Renseri- og Vakseriforening.
Ole Palmstrøm
Derfor advarer vaskeriene mot å vaske arbeidsklærne hjemme
Renholderne var blant de yrkesgruppene som fikk lavlønnstillegg i mellomoppgjøret i 2019.
Håvard Sæbø
Hvem kan få lavlønnstillegg i årets lønnsoppgjør? Disse fikk et ekstra løft sist
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO kan se fram til to intense dager når årets lønnsoppgjør skal avgjøres
Leif Martin Kirknes
Lønnsoppgjøret: Slik foregår meklingen
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Kommentar
Ihne Pedersen
«Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk», skriver Mímir Kristjánsson
Debatt
Man blir sittende igjen med inntrykket av at sykepleierne alltid har blitt hengende etter på lønna. Det er feil, skriver Torgny Hasås. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox.com
«Lederen i Sykepleierforbundet mener jeg har misforstått sykepleierlønna. Det er feil»
Administrerende direktør i NHO Ole Erik Almlid, riksmekler Mats Ruland og LO-leder Peggy Hessen Følsvik kommer til å ha mye med hverandre å gjøre gjennom meklingsinnspurten som foregår fredag og lørdag. Frist er natt til søndag.
Leif Martin Kirknes
Innspurten på lønnsoppgjøret er i gang: – Streik er en mulighet, sier LO-lederen
Ansatte som har vært permittert risikerer at store deler av ferietillegget spises opp av skattetrekk, hevder HR-selskapet Simployer.
Colourbox.com
Feriepenger på dagpenger blir ikke trukket i skatt i juni
Asfaltarbeidere er blant dem som står klare til å streike.
Dorthe Karlsen
2500 medlemmer av Arbeidsmandsforbundet kan gå ut i streik søndag
JUBLER: Peter Barkar, hovedtillitsvalgt i Implenia fram t il 15. april, jubler over at utenlandske anleggsarbeidere som ikke kommer seg på jobb, skal få kompensasjon med etterbetaling fra 29. januar. Bildet er tatt før korona en kom, da han fortsatt kunne møte opp på kontoret på Lysaker.
Sissel M. Rasmussen
De kom seg ikke på jobb: Nå skal EØS-pendlerne få kompensasjon for inntektstapet
Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Emmie Olivia Kristiansen