– Deponering må på plass
Norge skal være et foregangsland på rensing av gass, og derfor må CO2-deponering raskt være i orden, krever LO-leder Roar Flåthen etter at det ble kjent at klimagassen som fanges på Mongstad slippes rett ut.
I dag møttes Bellonas leder Frederic Hauge og LO-leder Roar Flåthen for en gjennomgang av LOs nye klimastrategiske plan. Problemene knyttet til pilotrenseanlegget på gasskraftverket på Mongstad var blant diskusjonstemaene.
Pådrivere
– Vi var begge sterke pådrivere for Mongstad-prosjektet, og det er utrolig viktig at det blir vellykket. Det må renses, og det må deponeres, sier Roar Flåthen. Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp) opplyste til Aftenposten i dag at det blir for dyrt å deponere CO2-gassen som testanlegget fanger. Dermed slippes den forurensende gassen rett ut i atmosfæren. Norge skal kompensere for dette ved å kjøpe kvoter i utlandet. Både opposisjonspolitikere og Natur og Ungdom har stilt seg tvilende til om man nå kan se det som realistisk at rensing med deponering er på plass når Mongstad er i full drift i 2014, slik regjeringen har lovet.
Varig løsning
Bellona og LO står sammen om kravet om at de nødvendige investeringene gjøres for å bygge den rørledningen som skal frakte gassen ut til deponiet.
– Vi har regnet på at totalkostnaden for varig infrastruktur er mellom 2,4 og 3 milliarder kroner. Det er bare dumt å bruke store summer på midlertidige løsninger, sier Hauge. Han understreker at Bellona ser på beslutningen om ikke å deponere som ulovlig, og forventer nå at miljøvernminister Erik Solheim (SV) rydder opp.
– Men dette spørsmålet er mye større enn utslippene fra pilotprosjektet. Det aller viktigste er at rensing av fullskalaanlegget kommer på plass, sier Roar Flåthen.
Fornybar energi
Fagbevegelsen og Bellona er i ferd med å finne felles grunn på kravet om industriutvikling for å takle miljøutfordringene, ifølge de to.
– Vi utfordrer regjeringen på en større satsning på fornybar energi og gode rammevilkår for industrien. Myndighetene må være i førersetet for å dra i gang dette sammen med industrien, miljøbevegelsen og fagbevegelsen. Det er viktig å hindre andre land i å dra ifra, og å sikre at Norge kan være best på noen felter, sier Roar Flåthen. Han nevner havmølleprosjekter, bioenergi og solenergi som spesielt interessante.
Bellona og Hauge er enige med LO i at Norge bør bruke vannkrafta på å framstille produkter som kan brukes til å lage ren energi.
– Industrien er en del av løsningen. Det er bedre å bruke strømmen til å smelte aluminium enn til å føne håret eller varme opp oppkjørslene til hyttene på Hafjell, sier Frederic Hauge.
Dialog
Flåthen er glad for det han karakteriserer som en god dialog med miljøbevegelsen den siste tiden. I tillegg til møtet med Bellona, har han tilsvarende kontakt med Naturvernforbundet.
– Vi skal jobbe videre sammen med tanke på felles initiativer overfor regjeringen, sier Flåthen. Bellona mener LOs klimastrategiske plan er et godt utgangspunkt for videre dialog, selv om den ikke er konkret nok.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
RÅD: Meld deg inn i ei fagforeining, sjekk dokumentasjonen, ikkje ver redd for å stille spørsmål og frem lønnskrav så tidleg som mogleg. Det er råda frå Monica Hanssen og organisasjonsarbeidar Knut Skåle i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Sjåfør Monica får etterbetalt 82.000 kroner: – Det er ikke gøy å gå til sak, men det skal være lov å være syk
Det var under dette arbeidet dødsulykken skjedde på Metallco Aluminium i november 2017. Bildet er fra en video avdøde Sverre Aandahl lagde to år før ulykken der han dokumenterte arbeidet sitt. Hjullasteren til høyre i bilde har skuffa full av skrapmetall som den heller i kassa foran på det andre kjøretøyet. Dette kjøretøyet kjører så skuffa inn i smelteovnen, og metallet blir skjøvet inn i ovnen. Temperaturen i ovnen kan være opp mot 950 grader. Hvis en får vann i støpen, kan ovnen eksplodere. Det var det som skjedde, da ulykken inntraff.
Privat, skjermdump fra YouTube
Verneombud og ansatt døde etter eksplosjon på arbeidsplassen. Daglig leder dømt til fengsel
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
LO-leder Hans-Christian Gabrielsen og nestleder Peggy Hessen Følsvik jobber i tospann for å få innført pensjon fra første krone.
Jan-Erik Østlie
Pensjon fra første krone: Derfor sier LO nei til NHOs forslag
Pensjonspolitiske talsperson Lise Christoffersen i Ap
Jan-Erik Østlie
Ap og Rødt vil ha omkamp på omstridte pensjonsforslag
UTSATT: Tall fra Folkehelseinstituttet viser at siste halvår i fjor var det ansatte i serveringsbransjen den yrkesgruppa med mest koronasmitte. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Smittet på jobb: 611 har søkt Nav om å få covid-19 godkjent som yrkessykdom
USIKKER FRAMTID: Mehmet Karademir er på jobb for ISS på Gardermoen mens han venter på at søksmålet hans mot arbeidsgiver skal opp. ISS har sagt opp 58 av 64 i tralletjenesten på Oslo lufthavn på grunn av koronapandemien.
Jan-Erik Østlie
Mehmet ble sagt opp: – Vinner jeg og beholder jobben, kan de finne på masse rare ting for å bli kvitt meg
STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.
Erlend Angelo
Permitteringer i vente i ytterligere 15 kommuner: – Det er dramatisk å stenge ned kjøpesentrene
Uten lønn: Operatør Sandra Roksøy og de andre ansatte ved Norwegian Crystals har gått gjennom to krevende år, men har valgt å bli værende i bedriften.
Mads Tindvik
Sandra jobbet flere måneder uten lønn: – Vi er evige optimister
Kronikk
De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.
Tormod Ytrehus
«Laksemilliardæren betaler Høyres valgkamp, men ikke lønn til sine polske ansatte»
Leif Martin Kirknes
450 Widerøe-piloter bytter fagforbund
Debatt
Hvorfor glemmer vi de som er syke og mottakerne av arbeidsavklaringspenger?, spør Svein-Arild Gullvåg. (Illustrasjonsfoto)
Emmie Olivia Kristiansen
«Hva skjedde med at VI ivaretok VÅRE syke og svake?», skriver tillitsvalgt i Nav
Hovedtillitsvalgt Gro-Irene Hobber Hansen
Brian Cliff Olguin
Opptil 45.000 kan bli permittert på Østlandet: – Det er trist, vi håper det ikke blir langvarig, sier tillitsvalgt
LO-advokat Atle Sønsteli Johansen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Skal det være to eller 14 dagers varslingsfrist for permitteringer? LO-advokatene svarer
Smittesituasjonen framover vil kunne bety at barn må holdes hjemme fra skole og barnehage.
Gorm Kallestad, NTB
Foreldre får økt kvoten med sykt barn-dager for 2021. Se hvilke regler som gjelder nå
Helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) mener at såkalte ostehøvelkutt ikke kan forklare hvorfor Danmark tester flere virusprøver for mutasjoner enn Norge.
Leif Martin Kirknes
Høie forsvarer budsjettkuttene i Folkehelseinstituttet (FHI)
KLAR TALE: – Det burde hete nødundervisning, som de kaller det i Danmark, for det er det det er – ikke skole, sier Henriette Sofie Selnæs. Hun mener vårens eksamener bør droppes.
Sissel M. Rasmussen