Skrinlegger gasskraftverk
StatoilHydro skrinlegger planene om gasskraftverk på Tjeldbergodden. «Svært trist og skuffende», mener Leif Sande, leder for fagforbundet Industri Energi.
Til NTB sier StatoilHydros prosjektleder Kai Bjarne Lima at prosjektet ikke er lønnsomt, og at en økonomisk avklaring fra myndighetene har uteblitt.
Forbundsleder Leif Sande i fagforbundet Industri Energi er skuffet og mener vedtaket vitner om handlingslammelse, både hos selskapet og hos myndighetene.
– Jeg ser svært mørkt på energisituasjonen for industrien, den kommunale servicesektoren og husholdningene i Midt-Norge, sier Sande.
Han mener dagens skrinlegg av gasskraftverket vil gjøre en svært krevende energisituasjon for Midt-Norge enda mer dyster. Sande minner om at Midt-Norge allerede har et stort kraftunderskudd og det er bare et tidsspørsmål før importkapasiteten til regionen er sprengt og det blir direkte kraftmangel.
– Det vil kunne føre til at industrien blir tvunget til å stenge ned produksjonen. Jeg frykter også at de sterkt forurensende mobile gasskraftverkene må tas i bruk og at det er stor fare for at de forblir permanente miljøbomber, sier Sande.
Bellona skuffet
Også Bellona-leder Frederic Hauge er skuffet:
– I prinsippet betyr dette at de sterkt forurensende mobile gasskraftverkene blir stående på ubestemt tid. Jeg er dypt skuffet over både regjeringen, Shell og StatoilHydro, sier Hauge til Aftenposten.no.
Tomme løfter
Også i det politiske miljøet utløser dagens nyhet nye runder med kritikk mot regjeringens klimapolitikk:
– Dette er et betydelig tilbakeslag for arbeidet med gasskraftverk med CO2-håndtering. Selv om prosjektet er krevende økonomisk, oppgir selskapene at en av hovedgrunnene til at prosjektet nå er skrinlagt, er manglende avklaringer fra regjeringen, uttaler Venstres energipolitiske talsmann, Gunnar Kvassheim til NTB. Kvassheim leder energi- og miljøkomiteen på Stortinget.
Kvassheim viser til at tidligere olje- og energiminister Odd Roger Enoksen (Sp) under presentasjonen sa at regjeringen ville gjøre det den kunne for å realisere prosjektet.
– Dette var et tomt løfte som illustrerer at regjeringen er til stede når festtalene holdes, men fraværende når det skal handles, avslutter Kvassheim.
– Nok en gang ser vi at regjeringen skryter mye og gjør lite, sier Ketil Solvik-Olsen, energi- og klimapolitisk talsmann i Frp.
– Regjeringens politikk henger ikke på greip nå de bruker 1,5 milliarder kroner på to mobile gasskraftverk i regionen, men nekter å stille opp med rammebetingelser og økonomiske virkemidler for å realisere fullskala gasskraftverk. Dette er vanvidd, både energi- og miljømessig.
Tjeldbergodden lgiger i Aure kommune i Møre og Romsdal.
4. februar 1992 vedtok Stortinget at naturgass fra Heidrun-feltet skulle ilandføres til Tjeldbergodden og nyttes til storskala produksjon av metanol.
Dette var første gang norsk naturgass ble ilandført til Norge for videreforedling og verdiskaping.
Dagens industrimiljø på Tjeldbergodden består av Europas største metanolfabrikk, Skandinavias største luftgassfabrikk og Norges første LNG-anlegg. I tillegg er det bygd distribusjonsanlegg for utnyttelse av spillvarme til marin produksjon.
Shell og Statoil har også planlagt å bygge et gasskraftverk med tilhørende prosjekt for å fange CO2 og bruke den til å øke oljeutvinningen på feltene Draugen og Heidrun i Norskehavet.
Elektrisitet fra kraftverket skulle også overføres til plattformene for å redusere utslippene av CO2 og nitrogenoksider (NOx).
Gasskraftplanene er nå skrinlagt.
Mest lest
Sammenbrudd i de lokale lønnsforhandlingene utløste gå sakte-aksjon fra klubbleder Christoffer Heggholmen og bilmekanikere, bilpleiere og delelageransatte ved Bertel O. Steens tre personbilverksteder i Bergen. – Hvis ikke noe endrer seg nå, kan vi ikke jobbe i denne bransjen, sier Heggholmen.
Arne Ristesund
Christoffer og kollegaene har gått til et uvanlig skritt for å få høyere lønn
VIL UTVIKLE SEG: Helsefagarbeider Therese Madelen Nord-Kongskog vil gjerne ta en bachelorgrad for å kunne få mer ansvar og faglig utvikling i jobben.
Bjørn A. Grimstad
Helsefagarbeider Therese Madelen (33) vil bli sykepleier, men fagbrevet gir null poeng
Direktør i Norsk Industri Stein Lier-Hansen mener Norge må innføre regler som pålegger kraftselskapene å begrense krafteksporten når det er lite vann i magasinene.
Jan-Erik Østlie
Industri-topp: Norge burde sagt nei til de siste utenlandskablene
Kommentar
Selv ikke oljepengene kan dekke over at vi nå er på vei inn i en helt ny økonomisk tid, en tid der de fleste av oss vil få dårligere råd, skriver Stein Sneve.
Brian Cliff Olguin
«Årets lønnsoppgjør var det beste på mange år. Nå er det snudd på hodet»
Colourbox
Familier taper flere tusen kroner i måneden på prisveksten. Se tallene
STRØMSTØTTE-INNSPILL: Fagfolk fra både regjering, LO og NHO skal nå komme med innspill på strømstøtte til bedriftene. LO-leder Peggy Hessen Følsvik er klar med LO sine krav.
Jan-Erik Østlie
Her er LOs fire krav til bedrifter som skal få strømstøtte
BEKYMRET: Ingeborg Kivle, leder for NFF region sør, krever at arbeidet intensiveres med å forebygge psykisk sykdom blant kriminalomsorgens ansatte.
Ole Palmstrøm
– Å se en kollega bli skadet på denne måten, er voldsomt og påvirker arbeidsmiljøet
Høyre-leder Erna Solberg kan glede seg over bunnsolid borgerlig flertall på Opinions siste partibarometer. Høyre har aldri vært så mye større enn Arbeiderpartiet som nå.
Jan-Erik Østlie
Nå er Høyre større enn Ap og Sp til sammen
Debatt
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og Arbeiderpartiets leder Jonas Gahr Støre.
Sissel M. Rasmussen
«Hva gjør LO hvis ikke regjeringen øker strømstøtten?» spør LO-medlem Bjørn
Tre medlemmer i Skolenes Landsforbund ved Olsvik skole i Bergen ha vært i streik siden 8. juni. Nå får de følge av mange kolleger som slutter seg til streiken ved skolestart. Her er Joakim Haugen og Cathrine Govenius på streikevakt.
Privat
Lærerstreiken trappes opp fra neste uke
MEKLING: For ansatte i prosessindustrien kan det bli streik fra mandag morgen, dersom partene ikke blir enige hos Riksmekleren. Bildet er fra Alcoa Mosjøen, der er ingen tatt ut i første streikeuttak,
Arkivbilde: Petter Pettersen
Over 1.400 industriarbeidere gjør seg klar til å gå ut i streik
Vi merker konsekvensene av kutt i tiltaksplasser, forteller Steinar Halvorsen.
Simen Aker Grimsrud
Arbeidsledigheten er rekordlav, men Nav-tillitsvalgt Steinar vil ha mer penger til å få folk ut i arbeid
Siden 1994 har Nav ved behandlingen av saker om stønader til enslige forsørgere ment at disse stønadene faller utenfor trygdeforordningen.
Hanna Skotheim
Nav praktiserer nok en trygderegel feil, fastslår domstol
Kari Nessa Nordtun, til daglig ordfører i Stavanger, skal lede utvalget som skal meisle ut Aps nye energipolitikk.
Jan Kåre Ness / NTB
Lederen i Aps energiutvalg vil utjevne strømprisene mellom nord og sør
Matvareprisen skyter i været.
Heiko Junge / NTB
Sjokktall: Aldri før har prisene på matvarer økt raskere enn nå
NY KRAFT: – Først og fremst må Norge få fortgang på utbygginga av ny, fornybar kraft. Og vi må få fart på energieffektivisering, sier forbundsleder Jan Olav Andersen.
Knut Viggen
Klima må gå foran strømpriskrise, mener EL og IT-lederen. Her er hans beskjed til politikerne
Debatt
Norge bruker 50 ganger mer på strømstøtte enn på strømsparing. Da skyver Norge problemene foran seg, skriver Truls Gulowsen.
Leif Martin Kirknes
«Et alvorlig problem at det går 50 ganger mer til strømstøtte enn tiltak som får ned forbruket»
Kommentar
Høyreleder Erna Solberg kan garantere at hun ville ha fått på plass strømstøtte til næringslivet. Men snakker mindre om hva annet hun vil gjøre med strømmen.
Ole Berg Rusten / NTB
«Høyre vil ha mye mer av en politikk folket sier tydelig nei til. Og flyr høyt på det»
INNSYN: Har telefonen din ein MDM`app har du god grunn til å sjekke kva arbeidsgjevar sjekkar av informasjon om deg. Du har også krav på å få vite kva informasjon appen samlar inn og korleis den blir brukt.
Øystein Windstad
Har du jobbtelefon? Du anar ikkje kva sjefen kan finne ut om deg
KONKURRANSEUTSATT: Dag-Arne Johansen sier de som rengjør og vedlikeholder togene er glemt i debatten om konkurranseutsettingen. – Vi er like mye konkurranseutsatt som før, sier han.
Morten Hansen