Felles front for lik porto
SV-leder Kristin Halvorsen og Ole Christian Øverland i Postkom advarer mot EUs nye postdirektiv.
kjell.werner@anb.no
– Dette direktivet vil true ordningen med lik brevporto over hele landet. Det er det slaget står om, sier SV-leder og finansminister Kristin Halvorsen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Vi ber regjeringen om å gå i dialog med EU om denne saken, sier forbundsleder Ole Christian Øverland i Postkom. Han leder LO-forbundet som blant annet organiserer 14.000 ansatte i Posten Norge.
– Hvis EU-direktivet innføres i Norge kan vi risikere at posten bare bringes ut annenhver dag i store deler av landet, sier Øverland.
Brevportoen
EUs nye postdirektiv vil medføre at Posten Norge mister eneretten til ombæring av alle brev under 50 gram. Ifølge Øverland er det bare denne eneretten som i praksis gjør det mulig å opprettholde ordningen med enhetsporto i Norge, altså at det koster det samme å sende et brev fra Lindesnes til Nordkapp som mellom to bydeler i Oslo.
– Hvis det blir fri konkurranse på pris, så vil systemet med lik brevporto forsvinne. Jeg stiller meg svært tvilende til at det norske staten vil bla opp mange milliarder for å dekke opp disse kostnadene. I tillegg er det tvilsomt at EU vil godta en slik subsidiering av Posten Norge, sier Øverland.
Han anslår at hvert brev må subsidieres med tre-fire kroner dersom konkurrenter slipper inn og får ta markeder i de befolkningstunge områdene av landet.
Distriktene
– Posten skal gå med post og ikke med overskudd, sier Kristin Halvorsen. Hun mener det er viktig at folk kan bo og arbeide i hele landet.
– Da må vi ha et godt servicetilbud og god postlevering over hele landet. Dette er spesielt viktig for næringslivet i distriktene, sier SV-lederen.
Hun mener at Norge bør reservere seg mot EUs nye postdirektiv og lover å presse Arbeiderpartiet på denne saken hvis det blir mye regjeringsforhandlinger etter valget.
– Dette er en viktig sak for SV, sier Halvorsen.
Ønsker dialog
Hun mener at Norge har gode kort på hånda og håper i første omgang på en god dialog med EU om saken.
– Vi vant jo til slutt fram overfor EU når det gjaldt spørsmålet om å videreføre ordningen med differensiert arbeidsgiveravgift. Postdirektivet dreier seg om en tilsvarende sak, sier hun.
– Enhetsportoen er indrefileten i dagens gode norsk postsystem. Den skal vi beholde, sier Halvorsen.
Hun mener kampen mot postdirektivet også er en kamp for å unngå sosial dumping i form av dårligere arbeids- og lønnsvilkår pluss svekkede pensjonsordninger.
Dårligere kvalitet
– Personalkostnadene utgjør to tredeler av utgiftene i postsystemet. I Nederland og Tyskland ser vi grelle eksempler på hvordan konkurranse har svekket de postansattes vilkår. Og så ser vi at kvaliteten på tilbudet blir mye dårligere, supplerer Øverland.
Det nye postdirektivet skal tre i kraft 1. januar 2011, men flere land har fått utsettelse på ordningen.
– Det gjelder blant andre Hellas, som kan vise til store geografiske utfordringer og spredt bosetting. Det er argumenter som også Norge kan bruke, sier Øverland. (ANB)
Mest lest
Elisabeth Thoresen som leder AAP-aksjonen, forteller at hun har blitt kontaktet av flere som er rammet i denne saken, som sier de har vært tydelige overfor Nav om at de ikke ønsker at deres informasjon skal være åpent tilgjengelig.
Jan-Erik Østlie
Bekymret for Nav-brukere med hemmelig nummer: – Det er her den store fadesen kan ligge
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
Privat
Ryszard har jobba i Norge i 13 år. No står han utan ei krone i inntekt
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
Fra mandag kan dagpendlere fra Sverige og Finland igjen kunne komme på jobb i Norge. (Illustrasjonsfoto)
Ola Tømmerås
LO glad for løsning for dagpendlere fra Sverige og Finland, men etterlyser kompensasjon
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning