Forhåndstvileren
For første gang har Sara Landsverk (21) stemt ved et stortingsvalg. Allerede tre uker før valgdagen har 13.400 personer i hovedstaden gjort sin borgerplikt. Det viktigste er at vi ikke får Siv Jensen som statsminister, sier barnehageassistenten.
Bryllup og begravelser, reiser og hastverk – årsakene til at folk avgir forhåndsstemme er mange. Sara har følge av en jevn strøm mennesker som går ut og inn av forhåndsstemmelokalet i Oslo rådhus.
Hittil har 13.400 osloborgere avlevert forhåndsstemme. I kommunens valgsekretariat har man et klart inntrykk av at dette er flere enn ved tidligere valg selv om det ikke finnes sammenlignbare tall.
Tilfeldigheter
Mens de fleste forhåndsstemmer fordi de av ulike grunner er forhindret på selve valgdagen 14. september, kom Sara bare tilfeldigvis forbi:
Jeg har fri i dag og da jeg så plakatene om forhåndsstemming tenkte jeg at det var like greit å få det unna.
Miljø på topp
På vei inn i stemmelokalet vakler Sara fortsatt mellom flere partier.
Jeg brenner for miljøsaken. Derfor er De grønne et nærliggende valg, men jeg er veldig usikker.
Jeg har diskutert med mange, og faren min sier at det er bortkastet å stemme på et parti som ikke har sjanse til å komme inn på Stortinget. Men jeg er jo ikke nødvendigvis enig med ham, smiler Sara og forsvinner inn bak rådhusets tunge kobberdører.
Første gang
Årets valg er det første der Kommunaldepartementet foretar en løpende landsdekkende registrering av forhåndsstemmer. Etter fire dager hadde 53.000 forhåndsstemt, og et nytt opplag forhåndsstemmekonvolutter måtte bestilles.
– Det har vært økt oppmerksomhet rundt forhåndsstemming. Det er gledelig at denne informasjonen ser ut til å ha nådd velgerne, sier kommunal- og regionalminister Magnhild Meltveit Kleppa.
Forrige valg
I 2005 kom det inn til sammen 473.000 forhåndsstemmer under hele forhåndsstemmeperioden, men det foreligger ikke sammenliknbare tall for hver uke fordi slik telling ikke ble gjennomført den gangen.
Du kan forhåndsstemme uansett hvor i landet du bor. På valgdagen kan du bare avgi stemme i den kommunen du hadde registrert bostedsadresse i den 30. juni.
Uansett om du forhåndsstemmer eller stemmer på valgdagen er reglene de samme: Alle må ha legitimasjon med navn, bilde og fødselsdato for å putte stemmeseddelen i valgurna.
Nei til Siv
Ved Oslo rådhus tar det lang tid før Sara Landsverk kommer ut igjen fra stemmelokalet med et lurt smil om munnen:
Det viktigste er at vi ikke får Siv Jensen som statsminister, sier barnehageassistenten.
Mer informasjon om forhåndsstemmer finner du på http://www.stemmingsrapport.no/
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie