Krisetiltak fra Helga
Statsrådene Helga Pedersen (Ap) og Liv Signe Navarsete (Sp) hadde med seg 250 millioner kroner i kriselån til fiskeindustrien med seg til Husøy lørdag.
Der ble de møtt med krav om at staten må ta risikoen.
Tiltaket er rettet inn mot den delen av fiskeindustrien som i vinter kjøpte dyrt og nå sliter med å få avsetning for torsk og saltfisk der prisene har falt kraftig.
– Dette er viktige tiltak for å forhindre konkurser i den delen av fiskerinæringa som sliter. Regjeringen lytter og tar ansvar, sier Pedersen og Navarsete.
Lånene vil bli gitt på ordinære vilkår hos Innovasjon Norge. Med rekordlave renter vil de fleste være i stand til å håndtere likviditetslånene, framholder fiskeriministeren. Hun sier seg bekymret for at mottakskapasiteten blir redusert i torskefisket neste sesong. Ordningen skal ikke dekke tap industrien allerede har hatt.
For sent
Krisetiltaket ble godt mottatt da de lørdag ble debattert på det som er karakterisert som Fiskeri-Norges viktigste talerstol – det fiskeripolitiske seminaret under Husøydagan på Senja.
Høyres Jan Tore Sanner og Fremskrittspartiets Per Sandberg karakteriserer tiltakene som for puslete og som åpenbare valgkamputspill med store svakheter. Sanner er ikke fornøyd med at industrien selv må stille garantier for å få likviditetslånene-
– Det er selvsagt positivt at regjeringen endelig gjør noe etter å ha slept beina etter seg i lang tid. Men når staten først introduserer en ordning, bør de stå for hele ordningen, ikke skyve ansvaret over på bankene, sier Sanner.
– På mandag
Frp-nestleder Per Sandberg sa seg forbauset over at statsrådene lanserte et tiltak som skal fremmes for et storting som ikke møtes før i oktober.
– Det er for seint. Regjeringen har somlet, og venter til tre uker før valget med å stille 250 millioner kroner til rådighet i likviditetslån. Det er ikke nødvendig å vente på Stortinget. De bør gjennomføre dette allerede på mandag, det har de hele panelets støtte for, tordnet Sandberg.
Ikke råd
Magnar Pedersen, som er konsernsjef i Nord-Norges største fiskerikonsern, Nergård AS, sier at 250 millioner kroner omtrent er det omfanget industrien selv har bedt om. Han er mest opptatt av betingelsene som stilles til likviditetslånene.
– Vi står først og fremst over for en prisfallkrise på alle torskeprodukter. I de krisetiltakene som kom tidligere i vinter er det flere ordninger som er gode på papiret, men som industrien ikke har råd til å benytte på grunn av garantikrav.
– Jeg er redd for at Helga Pedersen må banke hardt i bordet overfor byråkratiet som utformer reglene, ellers har vi ikke råd til å benytte oss av ordningen, sier Magnar Pedersen.
Ikke statsstøtte
Statsrådene Helga Pedersen og Liv Signe Navarsete framholdt at regjeringen har strukket seg så langt de kan uten å komme på kant med regelverket for statsstøtte.
– Vi må ikke gjøre det verste i det bestes tjeneste. Hvis ESA og EU finner tiltakene i strid med reglene for statsstøtte, kan det få store konsekvenser for markedsadgang, advarte Helga Pedersen. (ANB-NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)