Sp: Bare Frp er verre enn rovdyr
Finnskogen: Sp-leder Liv Signe Navarsete tar helikopter til hjelp for å bringe ulven inn i valgkampen.
Mandag var hun på parti med ulvemotstandere på Finnskogen i Hedmark.
– Det er bare en ting som er en større fare enn rovdyr, og det er at Frp kommer til makta, sa Sp-lederen på rovdyrmøtet som Småbrukarlaget arrangerte på Finnskogen mandag.
– Jeg velger mennesker og de som bor og lever her framfor rovdyr, sier Liv Signe Navarsete til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Navarsete speidet etter ulv på helikopterturen fra Kjeller til Finnskogen, men hun så verken ulv eller andre rovdyr. Men hun øynet tydeligvis en og annen Frp-velger. Derfor var budskapet klart overfor småbrukerne og rovdyrmotstanderne:
– Frp vil kutte 6,9 milliarder kroner av landbruksoppgjøret, poengterer hun.
Kjærlighet
Navarsete avviser at Senterpartiets motstand mot rovdyr skyldes hat.
– Nei, det handler om kjærlighet til folk, til dem som har sett sine husdyr bli tatt av rovdyr. Det er fælt å høre slike eksempler. Jeg blir rasende, sier Navarsete og forteller at hun selv har vært vitne til at egne sauer har blitt tatt av jerv.
– Vi må sette ned foten nå slik at landet kan få en helt annen rovdyrpolitikk og et mer effektiv uttak av rovdyr enn vi har i dag. Vi må få en felles nordisk forvaltning av rovdyr uten en egen norsk ulvestamme, sier Sp-lederen og gjør det klart at partiet hennes bare godtar streifdyr.
Ser bevegelse
Sp-lederen tror på en ny rovdyrpolitikk i neste stortingsperiode.
– Jeg registrerer at det er bevegelse både i Ap og SV, fordi de er i ferd med å innse at den rovdyrpolitikken som vi fører i dag er ikke bærekraftig. Denne politikken fører til avfolking i viktige områder. Den kan ikke fortsette, sier hun.
– Det er folk både i Ap og SV som er villige til å lære av feilene som er begått i rovdyrpolitikken. Jeg håper at vi har klart å gi dem litt voksenopplæring i løpet av fire år. Vi må få en politikk der mennesker går foran rovdyr. Vi vil stå beinhardt på i nye regjeringsforhandlinger, sier hun.
– Sp vil ha en anstendig rovdyrpolitikk. Det handler om å leve av og med naturen, sier Navarsete.
Leser ikke kart
Hun peker på at rovdyr verken kan lese kart eller kjenner landegrenser. Den såkalte Galven-tispa fra Galven-området i Sverige har slått seg til i Hedmark og har på kort tid tatt 80 dyr. Direktoratet for naturforvaltning har bestemt at tispa skal flyttes til et sauefritt område i nærheten av Kongsvinger.
– Men nå er flyttingen utsatt til 10. september, og da er jo beitesesongen slutt. Det går ikke an, sier Navarsete og tar et oppgjør med byråkratiet under hennes egen rødgrønne regjering.
– Rovdyrpolitikken blir utformet ved et skrivebord i Oslo. Vi har fått et embetsstyre og byråkrati som styrer på tvers av folks sunne fornuft og som lytter skremmende lite til det bygdefolk mener, sier Navarsete.
Skyte skadedyr
– Vi må ta ut alle skadedyr kjapt og effektivt. Dyrehelse må ha forrang foran skadedyrene, er beskjeden fra Sp-lederen.
Stortingsrepresentant Trygve Slagsvold Vedum (Sp) viser fram et inngjerdet område på Finnskogen hvor sau skal beskyttes mot rovdyr med elektriske tråder.
– Problemet er at det ikke automatisk gis fellingstillatelse til rovdyr som kommer seg innenfor gjerdene. Det burde være en selvfølge, sier Vedum og får støtte fra partilederen. (ANB)
Mest lest
Øyvind Andreas Jacobsen (29) fikk påvist kreft i 2011. I etterkant har han slitt med ulike senskader.
Sophia Wedege Stavnem
Når Øyvind (29) søker jobber, er det én opplysning han kvier seg for å gi
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik på vei inn for å bekrefte at det er brudd i årets lønnsopgjør.
Leif Martin Kirknes
Se lista: Her kan det bli streik i årets lønnsoppgjør
FRI: Solveig Samuelsen er renholder og regiontillitsvalgt i ISS, og leder for avdeling 1 i Arbeidsmandsforbundet. Her er hun fotografert på Mokollen i Sandefjord, et utsiktspunkt hvorfra hun ser utover hele byen.
Trond Teigen
Renholder Solveig mistet først sønnen, så ektemannen: – At jeg ble aktiv i fagforeninga, reddet meg
Brede Edvardsen er nestleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Han frykter for konsekvensene hvis lavtlønte vektere mister tillegget i lønna.
Øyvind Aukrust
4.000 vektere kan miste tillegg i lønna: – Dette er et helt hårreisende krav av NHO, mener topptillitsvalgt
RETTSHJELP: LO-advokat Jan Arild Vikan bisto arbeidstaker og forbundet i saken. Han sier saken gjelder langt ut over dette ene tilfellet og denne bedriften.
Sissel M. Rasmussen
Nei, arbeidsgiver kan ikke bare trekke deg i lønn, selv om det står i arbeidsavtalen
KRAFTTAK: Vibeke Eriksen (48) tviholder på full jobb som lærer samtidig som hun dekker hjemmebanen og pleier sin livstruende syke mann.
Eirik Dahl Viggen
Vibeke (48) må bruke egenmeldinger for å ta seg av sin kreftsyke mann
Hanna Skotheim
Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik
Leif Martin Kirknes
Klart for knallhard mekling i lønnsoppgjøret
Håvard Sæbø
Over 11.000 Fellesforbundet-medlemmer kan gå ut i streik søndag. Sjå lista
Martin Guttormsen Slørdal
Gunvor (81) har slitt ut åtte motorsager: – Jeg har mange trær på samvittigheten
Problemet er særlig stort i produksjonen av agurker. Der kreves det nemlig seks-åtte måneders opplæring.
Sissel M. Rasmussen
Færre utenlandske arbeidere kan gi færre norske agurker
Geir Lippestad
Jan-Erik Østlie
Sentrum fjerner tilknytningen til kristendom og sosialdemokrati
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO kan se fram til to intense dager når årets lønnsoppgjør skal avgjøres
Leif Martin Kirknes
Innsikt: Dette avgjør om det blir streik eller ikke
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) ble utfordret av SV-leder Audun Lysbakken om de voksende køene utenfor Fattighuset og hos Frelsesarmeen under pandemien. (Arkivfoto)
Håvard Sæbø
Røe Isaksen: – Det skal ikke være flaut å be om hjelp for å få mat på bordet
Asfaltarbeidere er blant dem som står klare til å streike.
Dorthe Karlsen
2500 medlemmer av Arbeidsmandsforbundet kan gå ut i streik søndag
Da Ingrid Hauge Rasmussen måtte jobbe hjemmefra, var arbeidsgiveren hennes raskt med å sende med henne hev og senk pulten. Den er gull verdt for Rasmussen som ikke kan sitte over en lang periode på grunn av smerter i bekkenet.
Hanna Skotheim
Ingrid (57) har mer krefter på jobb under koronaen
HJEMMEKONTOR: Med pc, headset og stabil nettforbindelse kan Ingunn Arnesen få gjort mye av kunderådgiverjobben hjemmefra. Det kommer godt med i disse tider.
Anita Arntzen
Engstelige kunder ringer til Ingunn. Noen av dem ender med å gråte av glede
Kommentar
Ihne Pedersen
«Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk», skriver Mímir Kristjánsson
Administrerende direktør i NHO Ole Erik Almlid, riksmekler Mats Ruland og LO-leder Peggy Hessen Følsvik kommer til å ha mye med hverandre å gjøre gjennom meklingsinnspurten som foregår fredag og lørdag. Frist er natt til søndag.
Leif Martin Kirknes
Innspurten på lønnsoppgjøret er i gang: – Streik er en mulighet, sier LO-lederen
Statsminister Erna Solberg skisserer onsdag en plan for hvordan Norge skal åpne igjen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie