- Ikke klima for ny EU-debatt
Norges EU-ambassadør finner EØS-avtalen utilstrekkelig, men utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) vil ikke ha noen ny EU-debatt.
– Det norske folk har sagt nei til EU to ganger. Det er ikke klima for en debatt om norsk EU-medlemskap nå, sa ja-mannen Støre under en paneldebatt om utenrikspolitikk i Oslo fredag.
Han medgir imidlertid at det er utfordrende at EU er et annet enn det var da avtalen ble forhandlet fram. Men utenriksministeren vil ikke svare på om han finner avtalen utilstrekkelig.
– Det er den avtalen vi har å forholde oss til, sier han til NTB.
Lekkasjer
Utenriksdepartementet valgte fredag å offentliggjøre den hemmeligholdte rapporten fra EU-ambassadør Oda H. Sletnes. Det skjedde etter at rapporten samme dag var lekket til Aftenposten, drøye to uker etter at det samme skjedde med FN-ambassadør Mona Juuls lite flatterende omtale av Ban Ki-moon.
– Er det et lekkasjeproblem i UD?
– Jeg liker ikke at meldinger som er sendt UD for intern bruk, havner i avisene. Hvis jeg får møte den personen som har sørget for dette, vil jeg si at det er dårlig atferd. Men det står ikke noe i denne meldingen som ikke kan legges ut for offentligheten. Når én avis har fått den, kan alle få den, sier han.
– Så det var ingen grunn til at rapporten var unntatt offentlighet i utgangspunktet?
– Jeg er avhengig av tilbakemeldinger fra våre stasjoner i utlandet. Det er ikke sånn at norske ambassadører skriver for en blogg i UD. De skriver til Utenriksdepartementet internt, og sånn må det nesten være, sier Støre.
– På sidelinjen
I rapporten påpeker EU-ambassadøren at Norge i stadig større grad sliter med å få gjennomslag i Brussel.
– Utvidelsen av Unionen, mindre makt for EU-kommisjonen i forhold til de andre EU-institusjonene og raskere beslutningsprosesser er blant det som skyver Norge mer på sidelinjen, skriver Sletnes. Samtidig fastslår hun at det er liten vilje i EU til å erstatte EØS-avtalen med frihandelsavtaler etter sveitsisk modell. I stedet kan EU se for seg å bruke EØS som en oppsamling for mindre europeiske staters deltakelse i EUs indre marked, anføres det.
Ifølge Støre har Aftenposten levert en selektiv gjengivelse av rapporten, noe han understreker at avisen er i sin fulle rett til å gjøre.
– Men rapporten gir en veldig god og balansert vurdering av EØS-avtalen. Blant annet trekker den fram hvor god og vellykket den har vært for Norge, sier Støre.
– Umoralsk
EU ble et av hovedtemaene da NUPI og tidsskriftet Internasjonal politikk inviterte partiene på Stortinget og Rødt til paneldebatt om utenrikspolitikk på Aker Brygge fredag. Men bare Høyres Nikolai Astrup fant spørsmålet om norsk medlemskap i EU viktigst i utenrikspolitikken akkurat nå.
SV, Senterpartiet, Rødt og Venstre trakk i stedet fram kampen mot klimaendringene, Støre pekte på nordområdene, og mens KrF tok til orde for sterkere internasjonale institusjoner, ville Frps Morten Høglund «bringe utenrikspolitikken hjem».
Politikerne fikk for øvrig servert en knallhard salve fra NUPIs forskningssjef Iver B. Neumann i forkant av debatten. Han stemplet fraværet av politisk debatt om den militære tilstedeværelsen i Afghanistan som «umoralsk».
– Etter den kalde krigen har Norge kriget i flere år enn vi har holdt fred. Vi kommer ingen vei i Afghanistan, men driver like fullt videre på autopilot, sa Neumann, som antydet at norske soldater først og fremst er i Afghanistan for å sørge for at USA opprettholder interessen for Norge. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie