Vant kampen om u-hjelpen
Miljøvernminister Erik Solheim (SV) har vunnet kampen om bistandsmilliardene på neste års statsbudsjett.
kjell.werner@anb.no
Det bekrefter flere regjeringskilder overfor Avisenes Nyhetsbyrå (ANB). Regjeringen legger dermed opp til at det neste år skal bevilges over 26 milliarder kroner i bistand til verdens fattige. Dette er det samme beløpet som i årets budsjett, men samtidig en prosentvis økning i forhold til Norges brutto nasjonalinntekt.
Tøff dragkamp
Det har vært tøffe runder i regjeringen om neste års statsbudsjett. Miljøvernminister Erik Solheim har måttet kjempe som en løve mot de andre statsrådene, for mange har villet ha disse ekstramillionene til sine hjertesaker.
Poenget er nemlig at brutto nasjonalinntekt (BNI) nå synker, og dermed trengs det færre penger for å oppfylle målet om at bistanden skal utgjøre en prosent av BNI. Nedgangstidene kunne føre til at også bistanden ville synke i kronebeløp.
I årets statsbudsjett er det bevilget 26,2 milliarder kroner til bistand. Det er nøyaktig en prosent av BNI-beløpet som ble anslått da statsbudsjettet ble satt opp i fjor høst. Dette er en økning på 3,9 milliarder fra 2008-bevilgningen. Da var bistandsandelen på 0,98 prosent.
Dårlig sak
Men på neste års budsjett vil 26,2 milliarder utgjøre 1,08 prosent av BNI. Og dette har blitt konklusjonen i det 2010-budsjettet som legges fram om en drøy måned.
– Det blir ikke forstått om den rødgrønne regjeringen holder seg strengt til målet om en prosent når dette innebærer færre bistandskroner. Det ville vært en like dårlig sak som det såkalte hvileskjæret innenfor høyere utdanning, sier en sentral kilde til ANB.
Fra SV-hold vises det til erklæringen fra Soria Moria. Her har regjeringen lovet at bevilgningene til utviklingssamarbeid skal nå målet om en prosent av Norges brutto nasjonalinntekt (BNI) og «at innsatsen deretter trappes ytterligere opp i perioden».
Mange lekkasjer
Selv om statsbudsjettet ikke legges fram før om en måned, så har det allerede begynt å lekke ut godbiter fra dette dokumentet. Det er jo valgkamp.
Statsminister Jens Stoltenberg kunne onsdag fortelle at det skal bevilges 58 millioner kroner på tiltak som skal redusere frafallet i videregående skoler.
Det er også lekket ut av det blir to timer gratis SFO i uken. Det vil koste 178 millioner kroner neste år og det dobbelte på årsbasis.
Videre blir det 200 millioner kroner mer til oljevern og 150 millioner til økt grensekontroll og mer effektiv avklaring av asylsøkeres identitet.
Kulturminister Trond Giske har også strødd om seg med penger, blant annet til lokale operaoppsettinger. (ANB)
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Fagforbundet-tillitsvalgt fra Rogaland mener det er OK om Vedum blir statsminister
Carina Bogen Sleveland (f.v.), Monica Bøe, Jon Y. Olsen, tillitsvalgt Daniel Hjellestad og Bonita Hanson streiker for bedre lønn.
Bente Owren/FO
Flere tatt ut i streik. Reagerer på lønnsforskjell på opp mot 100.000 kroner: – Absurd, mener tillitsvalgt
NØDVENDIG: Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener det er på høy tid å allmenngjøre lønna i utsatte bransjer på øygruppa.
Katharina Dale Håkonsen