Unionen inn i varmen
Generalforsamlingen i Norske Skog kastet Helge Evju fra Viken Skog som leder av valgkomiteen, og eiergrupperingen Unionen fikk inn sine folk i bedriftsforsamlingen. – Nå begynner de virkelige samtalene, sier de tillitsvalgte.
Generalforsamlingen i dag foregikk i fred og ro, i motsetning til den ekstraordinære i januar. Petter Stordalen var ikke til stede. Unionens representanter Øystein Stray Spetalen og Ove Gusevik tok ikke ordet i det hele tatt – før møtet i praksis var slutt.
Stordalens og Spetalens mann
Men da Helge Evju, som nettopp hadde blitt kastet ut av valgkomiteen, skulle avslutte, grep Gusevik ordet. Han holdt en takketale til generalforsamlingen for at Unionen nå har fått innflytelse både i bedriftsforsamling og styret.
Ove Gusevik har fram til 2006 vært toppsjef i meglerhuset Alfred Berg ANB Amro. I senere tid har han vært rådgiver til Øystein Stray Spetalen og Petter Stordalen i kampen om å redde Norske Skogs papirfabrikk Union i Skien fra nedleggelse. Den ble som kjent nedlagt i 2006 etter at Norske Skog hadde avslått Stordalens og Spetalens tilbud om kjøp av papirfabrikken.
Færre skogeiere
Styret skal ikke velges før 7. mai. Men med sammensetningen i bedriftsforsamlingen tar alle det for gitt at Øystein Stray Spetalen blir nestleder i Norske Skogs styre. Kim Wahl fortsetter som leder.
Tom Ruud, kjent fra Aker på 90-tallet og Nordea fram til nå, blir bedriftsforsamlingens leder. Helge Evju blir nestleder. I valgkomiteens innstilling hadde skogeierne fått redusert sin andel i bedriftsforsamlingen. Men da US-amerikanske Third Avenue ville bytte ut enda en skogeier, sa generalforsamlingen nei. Med 55 millioner mot 51 millioner stemmer.
Takk til alle
– Jeg vil takke alle aksjonærene, sa Gusevik på vegne av Unionen, og nevnte særlig det amerikanske Third Avenue Management.
– Det er positivt at utenlandske aksjonærer er aktive eiere, og jeg vil også takke Skagenfondene, som har støttet oss hele tida.
Men også til skogeierne hadde Gusevik gode ord.
– Det er en misforståelse at vi har vært i konflikt med skogeierne, som har vært gode, langsiktige eiere i Norske Skog. Glemmes skulle altså de harde ordene på den ekstraordinære generalforsamlingen i januar.
– Jeg takker også de tillitsvalgte. Vi har hatt god dialog med dem alle, avsluttet Gusevik.
- Gjør om vedtaket for Follum!
– Jeg mener det er ødeleggende at det er ulike eierfraksjoner som slåss om makta i Norske Skog, sa Stein-Roar Eriksen under møtet og mante til enhet.
Det er altså Unionen enig i. Men Eriksen stilte også krav om at styret gjør om vedtaket om å stenge ned en maskin på Follum, og utvikler en mer allsidig produksjon framfor å legge ned kapasitet.
Nå starter samtalene
– Hva synes dere om invitasjonen til enhet og samarbeid fra Unionen? – Det er greit, det, sa konserntillitsvalgt Kåre Leira etter møtet.
– Men det er nå de virkelige samtalene begynner.
Mest lest
Øyvind Andreas Jacobsen (29) fikk påvist kreft i 2011. I etterkant har han slitt med ulike senskader.
Sophia Wedege Stavnem
Når Øyvind (29) søker jobber, er det én opplysning han kvier seg for å gi
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik på vei inn for å bekrefte at det er brudd i årets lønnsopgjør.
Leif Martin Kirknes
Se lista: Her kan det bli streik i årets lønnsoppgjør
FRI: Solveig Samuelsen er renholder og regiontillitsvalgt i ISS, og leder for avdeling 1 i Arbeidsmandsforbundet. Her er hun fotografert på Mokollen i Sandefjord, et utsiktspunkt hvorfra hun ser utover hele byen.
Trond Teigen
Renholder Solveig mistet først sønnen, så ektemannen: – At jeg ble aktiv i fagforeninga, reddet meg
RETTSHJELP: LO-advokat Jan Arild Vikan bisto arbeidstaker og forbundet i saken. Han sier saken gjelder langt ut over dette ene tilfellet og denne bedriften.
Sissel M. Rasmussen
Nei, arbeidsgiver kan ikke bare trekke deg i lønn, selv om det står i arbeidsavtalen
KRAFTTAK: Vibeke Eriksen (48) tviholder på full jobb som lærer samtidig som hun dekker hjemmebanen og pleier sin livstruende syke mann.
Eirik Dahl Viggen
Vibeke (48) må bruke egenmeldinger for å ta seg av sin kreftsyke mann
Brede Edvardsen er nestleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Han frykter for konsekvensene hvis lavtlønte vektere mister tillegget i lønna.
Øyvind Aukrust
4.000 vektere kan miste tillegg i lønna: – Dette er et helt hårreisende krav av NHO, mener topptillitsvalgt
Hanna Skotheim
Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik
Leif Martin Kirknes
Klart for knallhard mekling i lønnsoppgjøret
Problemet er særlig stort i produksjonen av agurker. Der kreves det nemlig seks-åtte måneders opplæring.
Sissel M. Rasmussen
Færre utenlandske arbeidere kan gi færre norske agurker
Geir Lippestad
Jan-Erik Østlie
Sentrum fjerner tilknytningen til kristendom og sosialdemokrati
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) ble utfordret av SV-leder Audun Lysbakken om de voksende køene utenfor Fattighuset og hos Frelsesarmeen under pandemien. (Arkivfoto)
Håvard Sæbø
Røe Isaksen: – Det skal ikke være flaut å be om hjelp for å få mat på bordet
Da Ingrid Hauge Rasmussen måtte jobbe hjemmefra, var arbeidsgiveren hennes raskt med å sende med henne hev og senk pulten. Den er gull verdt for Rasmussen som ikke kan sitte over en lang periode på grunn av smerter i bekkenet.
Hanna Skotheim
Ingrid (57) har mer krefter på jobb under koronaen
Asfaltarbeidere er blant dem som står klare til å streike.
Dorthe Karlsen
2500 medlemmer av Arbeidsmandsforbundet kan gå ut i streik søndag
HJEMMEKONTOR: Med pc, headset og stabil nettforbindelse kan Ingunn Arnesen få gjort mye av kunderådgiverjobben hjemmefra. Det kommer godt med i disse tider.
Anita Arntzen
Engstelige kunder ringer til Ingunn. Noen av dem ender med å gråte av glede
Statsminister Erna Solberg skisserer onsdag en plan for hvordan Norge skal åpne igjen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Slik er Erna Solbergs plan for gjenåpning av Norge
Kommentar
Ihne Pedersen
«Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk», skriver Mímir Kristjánsson
Nina Hanssen
Olav (57) er lei og savner kollegene: – Dette er et stusselig arbeidsliv
Erna Solberg
Ole Palmstrøm
Erna Solberg presenterer gjenåpningsplan onsdag
Debatt
Man blir sittende igjen med inntrykket av at sykepleierne alltid har blitt hengende etter på lønna. Det er feil, skriver Torgny Hasås. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox.com
«Lederen i Sykepleierforbundet mener jeg har misforstått sykepleierlønna. Det er feil»
– Hvis vi vinner valget, vil vi bruke første dag på jobben til å fjerne den generelle retten til midlertidige ansettelser, lovte stortingsrepresentant Arild Grande fra Arbeiderpartiet. Sammen med LO presenterte han partiets prgram for et seriøst arbeidsliv.
Jan-Erik Østlie