NUF-selskap ofte konkurs
Norsk-registrerte utenlandske foretak (NUF) går oftere konkurs enn andre selskapsformer, viser tall fra kredittopplysningsbyrået Experian.
Saken oppsummert
Experian, tidligere CreditInform, har utarbeidet en detaljert analyse over hvilke typer bedrifter som går konkurs.
– De siste 12 månedene er det registrert nedgang i antall konkurser for alle selskapsformer, med ett viktig unntak, såkalte NUF-selskaper, det vil si norske avdelinger av utenlandske foretak. Ett av hundre NUF går konkurs over en 12-månedersperiode. Det er det betydelig mer enn andre selskapsformer, sier Experian-direktør Gabor Molnar til det oppdragsfinansierte nyhetsbyrået Newswire.
NUF usikre kort
Også for årets fire første måneder er det en økning i konkursene blant NUF-selskapene, på 11 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
NUF er ikke underlagt samme regnskapsplikt som andre selskaper, og det stilles ikke krav til aksjekapital. Av denne grunn er det relativt få NUF-selskaper som leverer regnskap.
– Det innebærer derfor ofte større risiko å handle med slike selskaper, og en kredittvurdering er derfor svært viktig, anbefaler Gabor Molnar overfor Newswire.
Vanskelige å kontrollere
NUF kan være alt fra små foretak som startes av utenlandske arbeidere, til avdelinger av multinasjonale konserner. Også mange nordmenn oppretter NUF for å drive virksomhet i Norge.
– Det er fristende for mange nordmenn å starte slike selskaper, og de er vanskelige å kontrollere, sier Gabor Molnar.
Flere butikker konkurs
I årets fire første måneder er det flere konkurser i industrien, mens det er en nedgang i jordbruk og skogbruk.
I servicenæringene er det store bransjeforskjeller. Det er nå flere butikker som går konkurs enn i fjor, men færre hotell- og restaurantbedrifter.


Nå: 0 stillingsannonser