– Viktig med Krystallnatt-markering
Markeringene til minne om Krystallnatten har fått økt relevans de siste årene, mener inkluderingsminister Audun Lysbakken (SV).
Krystallnatten, natten mellom 9.og 10. november 1938, markerte starten på nazistenes jødeforfølgelse. Selve navnet viser til de store mengdene med glasskår fra de knuste vindusrutene i de jødiskeide butikkene.
– Minnet om Krystallnatten bør holdes i live, fordi det forteller hvor galt det kan gå hvis fremmedfrykt og krefter som ønsker å dyrke fremmedfrykt får lov å vinne fram. Sånn sett er minnet om Krystallnatten en konkret advarsel mot hva høyreekstremisme og rasisme kan føre til i dag, sier likestillings- og inkluderingsminister Audun Lysbakken (SV) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Økt relevans
Inkluderingsministeren mener markeringer av Krystallnatten, 71 år etter, slett ikke er i ferd med å foreldes, heller tvert imot.
– Krystallnattmarkeringen har kanskje heller fått økt relevans de siste årene. Vi ser blant annet en økende frykt for islam i Europa i dag, og samtidig ser vi at mange jøder føler seg mer trakassert enn før. Begge deler er svært bekymringsfulle tendenser som det er viktig å stå opp mot, sier Lysbakken.
Ingen garanti
Mandag kveld holder Lysbakken appell under markeringen i Oslo, som arrangeres av SOS Rasisme og Krystallnattkomiteen i Oslo. Lysbakken påpeker at vi aldri har noe garanti mot at historien kan gjenta seg.
– Vi ser at det er ytterliggående krefter i Europa i dag som livnærer seg på fremmedfrykt og den samme type retorikk som ble brukt på 30-tallet. Da er det viktig at vi kjenner historien. Det vil sette oss bedre i stand til å hindre at den gjentar seg, sier Lysbakken.
Lysbakken sier vi også i Norge har behov for å markere Krystallnatten.
– Vi har også her behov for å markere solidaritet med mennesker som blir forfulgt på grunn av sin kultur og identitet rundt om i verden. Vi er jo også et flerkulturelt samfunn selv, der det er viktig å vise at vi er villige til å verne om mangfold og at vi har et ønske om mangfold. Derfor er denne markeringen svært relevant for Norge, sier Lysbakken.
Kjempe for dialog
Audun Lysbakken har deltatt under markeringer til minne om Krystallnatten i mange år. Mandag deltar han for første gang som inkluderingsminister.
– Som inkluderingsminister blir det en viktig oppgave for meg å kjempe mot fremmedfrykt og kjempe for dialog, ikke konfrontasjon, på tvers av kulturer. Å delta på arrangementet til minne om Krystallnatten er en fin måte å markere det på, sier Lysbakken, som håper på godt oppmøte på de ulike arrangementene rundt om i landet.
– Å delta er en måte å minnes ofrene for nazismen og samtidig vise gode holdninger i forhold til fremmedfrykt og rasisme i dag, sier inkluderingsministeren. (ANB)
Natten mellom 9. og 10. november 1938 iverksatte naziregimet omfattende voldshandlinger mot jøder og ødeleggelser av jødisk eiendom i Tyskland og Østerrike.
Navnet henspiller på de store mengder glasskår fra vindusruter i de jødiskeide butikkene som ble knust.
På selve Krystallnatten ble 91 jøder drept. Frem til slutten av november ble rundt 400 jøder drept eller drevet i døden og rundt 30. 000 pågrepet og satt i konsentrasjonsleir, hvorav hundrevis ble myrdet eller døde av behandlingen de ble utsatt for.
Krystallnatten markerer overgangen fra diskriminering til direkte forfølgelse av jødene i det nazistiske Tyskland. (Kilde: Store norske leksikon på nett)
Mest lest
Elisabeth Thoresen som leder AAP-aksjonen, forteller at hun har blitt kontaktet av flere som er rammet i denne saken, som sier de har vært tydelige overfor Nav om at de ikke ønsker at deres informasjon skal være åpent tilgjengelig.
Jan-Erik Østlie
Bekymret for Nav-brukere med hemmelig nummer: – Det er her den store fadesen kan ligge
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
Privat
Ryszard har jobba i Norge i 13 år. No står han utan ei krone i inntekt
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
Fra mandag kan dagpendlere fra Sverige og Finland igjen kunne komme på jobb i Norge. (Illustrasjonsfoto)
Ola Tømmerås
LO glad for løsning for dagpendlere fra Sverige og Finland, men etterlyser kompensasjon
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning