Vil hasteinnføre skjerpede straffer
Justisminister Knut Storberget (Ap) vil ha strengere straffer for vold i nære relasjoner.
En ny lov skal presenteres Stortinget før påske.
Kampen mot vold i nære relasjoner har vært en av Storbergets hjertesaker som justisminister. På en pressekonferanse torsdag sa han at han vil ha skjerpede straffer for familievold så fort som mulig.
– Vi vil legge fram et forslag om skjerpede straffer, allerede før den nye straffeloven trer i kraft i 2014. Dette bør settes i kraft raskt, og forslaget vil være klart rundt påske, sier Storberget.
Oppjusterer den gamle
Det nye forslaget innebærer at den gamle straffeloven oppjusteres, i påvente av at den nye - som allerede er vedtatt - skal tre i kraft.
– Vold i nære relasjoner er det mest utfordrende kriminalitetsområdet vi har, med størst mørketall og mest utrygghet. Særlig rammer dette kvinner og barn, sier Storberget.
Justisministeren sa at det hver uke er 1.600 barn og unge i Norge som blir berørt av vold mot seg selv eller noen i familien. Og dette tallet er bare toppen av isfjellet, sa han.
Langt på vei
I 2008 utviklet regjeringen handlingsplanen «Vendepunkt», med 50 tiltak som skal forebygge familievold. Tiltakene skal innfris i løpet av 2011, og ifølge statusrapporten er man kommet langt på vei.
– Tall fra politiet viser at antallet saker innenfor dette kriminalitetsfeltet har økt betraktelig de siste to årene. Dette tolker vi som et signal på at det er blitt lettere å si fra, sier Storberget.
Barnehus i alle regioner, døgnåpen alarmtelefon for barn, utvidede ordninger med bistandsadvokater og voldsoffererstatning, samt familievoldskoordinatorer i alle politidistrikter er noen av punktene regjeringen har fått igjennom de siste to årene.
En viktig del av regjeringens arbeid er også å hjelpe de som utøver vold. Hjelpe- og behandlingstilbudet til personer med volds- og aggresjonsproblemer er gjort landsdekkende, blant annet gjennom stiftelsen Alternativ til Vold.
Brev til kommunene
Med seg på pressekonferansen hadde Storberget barne-, likestillings- og inkluderingsminister Audun Lysbakken (SV), helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap), kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete (Sp) og kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV).
Under pressemøtet signerte de fem ministerne et brev til alle landets kommuner, som blir oppfordret til å lage handlingsplaner og å få ut informasjon om vold i nære relasjoner.
– Kommunene har en unik mulighet til å nå ut til hver enkelt, og spiller en veldig viktig rolle når det gjelder å informere om og koordinere arbeid mot vold mot kvinner og barn, forklarte Liv Signe Navarsete. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.
Erlend Angelo
Permitteringer i vente i ytterligere 15 kommuner: – Det er dramatisk å stenge ned kjøpesentrene
Kommentar
Erna Solberg sa selv fra Stortingets talerstol at hun vet at krisen slår skjevt ut, skriver Tirild Rustand Halvorsen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
«Regjeringen snakker som om deres egen kompensasjonsordning er perfekt. Det er den ikke»
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Kronikk
De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.
Tormod Ytrehus
«Laksemilliardæren betaler Høyres valgkamp, men ikke lønn til sine polske ansatte»
BESKYTTER ARBEIDSPLASSER: Rune Mjelde (til venstre), hovedtillitsvalgt i Store Norske, og Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener at det fortsatt kan hentes ut kull fra Gruve 7 på Svalbard selv om kullkraftverket i Longyearbyen legges ned.
Katharina Dale Håkonsen
Rune og Svein Jonny kjemper for arbeidsplassene i den siste norske kullgruva på Svalbard
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum