Frykter KrFs framtid
Hvis Kristelig Folkeparti ikke har høyere ambisjoner enn å være særpreget, vil partiet utspille sin rolle, mener nestleder Inger Lise Hansen.
Grunnen til at Kristelig Folkeparti mister oppslutning blant velgerne, kan ha sammenheng med at partiet blir oppfattet som et særinteresseparti, tror Inger Lise Hansen. I et intervju med Nationen lørdag begrunner hun sine omstridte utspill sist helg med at hun frykter partiet vil utspille sin rolle hvis det tviholder på alle sine tradisjonssaker.
– Jeg har ikke forandret noen synspunkter for å tekkes velgerne, dette er mine politiske overbevisninger. Og jeg vet at jeg ikke er den eneste i partiet som mener dette, derfor er det viktig å synliggjøre det. Det er på tide å ta det oppgjøret nå, slik at vi kan bygge det kristendemokratiske partiet vi skal være framfor å være et lite særinteresseparti, sier hun.
Grunnleggende uenige
Da partileder Dagfinn Høybråten talte til årsmøtet i Sør-Trøndelag KrF lørdag, sa han på sin side at partiet «må vise fram det beste i sin egen identitet, hvor vi er best og annerledes». Det er i tråd med kommentarene han ga fredag om at løsningen for «Nye KrF» ikke ligger i å «gå bort fra standpunkter hvor partiet skiller seg fra de andre partiene, men i å dyrke sitt særpreg».
Debatten om politikken kommer i starten av strategiarbeidet hele partiorganisasjonen deltar i. Det er uansett ikke aktuelt å endre partiets politikk nå, men utspillet fra Hansen kan være startskuddet for en langvarig prosess mot dyptpløyende endringer når nytt partiprogram skal vedtas før valget i 2013.
– Jeg mener KrF må ha høyere ambisjoner enn å være et særpreget parti, sier Hansen til Nationen.
Støtte fra Akershus
Da Akershus KrF, som blir ansett for å høre med til de mest liberale delene av partiet, holdt årsmøte lørdag, fikk Hansen sterk støtte. Hun har gjort det lettere for meningsfeller «å komme ut av skapet», får NTB opplyst fra en sentral kilde.
– Det var en usedvanlig god og åpen debatt som vi sjelden har hatt i KrF. Og det skal Hansen ha æren for, sier stortingsrepresentant fra Akershus, Knut Arild Hareide.
Han skulle egentlig snakke om samferdsel, men egnet mye av talen til debatten Hansen har reist - og gjorde det i positive ordelag.
– Jeg drøftet argumenter for og imot en del av sakene hun har løftet opp, blant annet bekjennelseskravet og spørsmålet om borgerlig vigsel. Jeg hørte ingen innlegg som avviste den debatten som Hansen har satt i gang, sier Hareide.
Valgerd positiv
Også Valgerd Svarstad Haugland, som er æresmedlem med talerett i Akershus KrF, hadde Hansens utspill som et sentralt punkt i sin tale. Hun mener nestlederen var i sin fulle rett til å si det hun mente.
– Vi må kunne ta en utfordring og dra det med oss videre for å få en skikkelig debatt om veien videre for partiet, sier Haugland til NRK.
Inger Lise Hansen mener partiet må gå bort fra motstanden mot den kjønnsnøytrale ekteskapsloven, endre politikken overfor Israel og gå inn for polutsalg i alle kommuner. I tillegg sier hun ja til EU. (ANB-NTB)
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat