Helse-forlik kan koste dyrt
Opposisjonen på Stortinget går inn for et bredt politisk forlik om samhandlingsreformen.
Men da må regjeringen være villig til å legge store penger på bordet.
– Samhandlingsreformen er ingen sparereform. Det er snakk om den viktigste saken i Helse-Norge i denne perioden, sa Fremskrittspartiets Per Arne Olsen da han sammen med Høyre og KrF presenterte de borgerliges svar på stortingsmeldingen om samhandlingsreformen torsdag.
Meldingen er for øyeblikket til behandling i helse- og omsorgskomiteen, der opposisjonen håper å få til et tverrpolitisk forhandlingsresultat med regjeringspartiene.
Krever penger
Den borgerlige samhandlingsplanen teller 42 punkter og enda flere enkeltforslag. Men opposisjonen medgir at reformforslaget deres ikke er billig, noe som tilsynelatende rimer dårlig med regjeringens mål om stramme budsjetter de kommende årene.
– Vi kan ikke spare oss til fant. Det er er nødvendig å bruke mer penger for å få på plass et helsevesen som er økonomisk bærekraftig i framtiden, sier komitéleder Bent Høie til NTB.
Han mener regjeringen må sette av friske midler allerede i statsbudsjettet for neste år.
– Vi vil få veldig mye igjen for disse pengene fordi entusiasmen er stor i helsevesenet etter å komme i gang med reformen. Denne entusiasmen kan brenne ut hvis det ikke kommer penger med en gang, sier han.
Øremerkede midler
Førstkommende søndag starter regjeringen sin årlige budsjettkonferanse. I motsetning til tidligere rødgrønne regjeringsår, er det smalhans denne gang. Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) har varslet en gradvis tilbakegang til 4-prosentregelen for oljepengebruk.
– Hvis vi ikke setter alt inn på å løse problemene i helsesektoren nå, vil samfunnskostnadene bli uoverkommelige i framtiden. Og vi kan ikke risikere at velferdssamfunnet bryter sammen, sier Høie.
Opposisjonen mener det er urealistisk med en generell medfinansiering fra kommunenes side.
– Øremerkede statlige midler må til. Og det er uaktuelt med kutt i helseforetakenes budsjetter. Vi må være beredt til å bruke store penger i starten for å sikre at denne viktige reformen blir vellykket, sier Frps Per Arne Olsen.
Sammenslåing
Venstre er ikke representert i helse- og omsorgskomiteen, men partiet støtter intensjonene i den borgerlige samhandlingsplattformen.
– Men vi vil i enda sterkere grad vektlegge at samhandlingsreformen forutsetter kommunesammenslåing, sier Venstres Trine Skei Grande.
De andre borgerlige partiene er imidlertid enige i at enkelte av utfordringene i helsevesenet er umulige for småkommunene å løse på egen hånd.
– Gjennom kommunesamarbeid eller sammenslåinger må vi opp i 20.000 til 30.000 innbyggere for å lykkes med intensjonene i samhandlingsreformen, sier Høie.
Han sier de borgerlige partiene har hatt følgende tre pasientgrupper for øyet i arbeidet med samhandlingsreformen: Kronikere, psykiatriske pasienter og rusavhengige.
– Dette er pasienter som i dag sendes fram og tilbake mellom ulike institusjoner uten et godt nok tilbud, sier han. (ANB-NTB)
Det var daværende helseminister Bjarne Håkon Hanssen (Ap) som i sin tid lanserte tanken om en samhandlingsreform. En av hovedmålsettingene med reformen er å bedre samhandlingen mellom spesialisthelsetjenesten og kommunehelsetjenesten
Torsdag 11. mars la opposisjonspartiene i Stortingets helse- og omsorgskomité fram en felles plattform i forbindelse med behandlingen av stortingsmeldingen om samhandlingsreformen
Her er noen av forslagene: Øremerket tilskuddsordning til forebygging, bemanningsnorm for legedekning på sykehjem, opprettelsen av et eldreombud, egen kompetanseplan for spesialisthelsetjenesten, kunnskapsløft for ufaglærte helsearbeidere, ordning med brukerstyrt personlig assistent samt en nasjonal opptrappingsplan for habilitering og rehabilitering (ANB-NTB)
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge. I dag har Eva sin siste arbeidsdag
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Nye regler for AAP fra 1. juli
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klare å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Christopher Beckham vil ta kampen mot hatkriminalitet, men innrømmer at han er engstelig etter helgens angrep mot det skeive miljøet.
Lene Svenning
HK-lederen ser seg ekstra over skulderen etter masseskytingen
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox