Hæren må kutte kraftig
Hæren må belage seg på et budsjettkutt på over en milliard kroner neste år.
kjell.werner@anb.no
Det røper sentrale regjeringskilder overfor Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Jeg har fått signaler som tyder på at Finansdepartementet vil redusere bevilgningene til Forsvaret kraftig. Dette kuttet vil spesielt gå ut over Hæren, sier Bardu-ordfører Oddvar Bjørnsen til ANB.
– Det opprører meg hvis så er tilfelle. Jeg er skuffet over egne partifeller og egen regjering. Dette bekymrer meg sterkt, både fra et forsvarspolitisk ståsted og av hensyn til arbeidsplassene i Troms, sier Sp-ordføreren i landets største «hærkommune».
Må stramme inn
Regjeringen samles søndag for å legge på plass de første brikkene i neste års statsbudsjett. Nå må statsrådene holde igjen på bruken av oljepenger. Regjeringen bruker i år nærmere 150 oljemilliarder på gode formål over statsbudsjettet. Det er om lag 45 milliarder mer enn det den såkalte handlingsregelen foreskriver for et normalår.
Finansminister Sigbjørn Johnsen har varslet at oljepengebruken må ned på fireprosenten snarest mulig, men han vil ikke angi en eksakt tidshorisont. Arbeidet med å stramme inn starter imidlertid for fullt allerede i neste års statsbudsjett. Johnsen brukte torsdag begrepet «hvileskjær» i et radiointervju med NRK.
Bardu-ordføreren mener at et stort kutt på Hærens budsjett vil være i strid med langtidsplanen for Forsvaret.
– Etter det jeg forstår er vi allerede litt på etterslep i årets bevilgninger. Derfor kan ikke budsjettet kuttes neste år. Regjeringen må snarere øke forsvarsbudsjettet, sier Bjørnsen.
– Jeg er ikke i tvil om at et budsjettkutt vil gå ut over driftsnivået og dermed den nasjonale beredskapen. Og så vil det svekke Norges muligheter til å gjennomføre militære operasjoner i utlandet. Vi vil altså ikke være i stand til å innfri våre internasjonale forpliktelser, hevder ordføreren i Bardu.
– Jeg håper at regjeringen allerede søndag legger forslaget om kutt i Hærens budsjett dødt, sier Bjørnsen.
35 milliarder kroner
Årets forsvarsbudsjett er på snaue 35 milliarder kroner. Her er det lagt inn 100 nye millioner kroner til en videre oppfølging av langtidsplanen. Dermed vil bevilgningene til forsvarssektoren i langtidsplanens andre år være økt med 500 av de 800 millionene som er målet for det økonomiske løftet fram til 2012.
Men dersom det nå blir et kutt på over en milliard neste år for Hæren, vil altså det doble av den gjennomførte opptrappingen være borte.
Hæren utgjør den største utgiftsposten i Forsvaret. Et stramt budsjett vil føre til færre øvelser og kanskje innebære kortere tjenestetid for soldatene. (ANB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes