Beskylder Jens for bakromsdemokrati
Dagfinn Høybråten vil ha slutt på det han kaller bakromsdemokratiet – som regjeringen Stoltenberg angivelig har innført.
I sin tale til landsstyret i Oslo langet lederen i Kristelig Folkeparti ut mot regjeringen, som han beskyldte for maktarroganse.
– Stadig mer av den politiske prosessen foregår på regjeringens bakrom, sa Høybråten.
Han hevdet at parolen som har gått ut fra regjeringskvartalet til regjeringspartiene i Stortinget er at de for all del ikke skal stemme for noe forslag lagt fram av opposisjonen.
– Sentrum er viktig
Partilederen erkjente at sentrum ikke er noe regjeringsalternativ alene.
– Men jeg er overbevist om at et sterkere og mer samlet sentrum kan spille en betydelig rolle i norsk politikk i årene fremover. Uten sentrum blir det politiske landskapet i Norge ganske flatt og uten dybde, sa han.
Høybråten sa at sentrumsretningen i norsk politikk representerer et alternativ både til kapitalisme og sosialisme og økt statsmakt.
– Vi viser til en tredje vei som et alternativ til sosialismens ensretting og liberalismens rendyrkede individualisme, sa Høybråten.
Høyt under taket
Partilederen tok også for seg den interne strategidebatten i partiet og slo fast at partiet ikke diskuterer sine kristne grunnverdier, men hvordan de skal komme til uttrykk.
– Vi skal ha åpne dører, lave terskler og stor takhøyde. Men vi må ha et tak. Partiets program legger rammen for den politikken vi skal føre denne perioden. Det må velgerne kunne stole på, sa partilederen.
Han er opptatt av betydningen av å skape allianser slik at KrF kan bli en fellesarena i alle kristne leire.
– Mangfoldet i KrF er en styrke, ikke et problem. Jeg ønsker at vi i den fornyelsesprosessen vi er inne i, ikke støter noen fra oss, men bygger sammen. Respekt for ulikheter og alliansebygging for felles mål er en vei til fremgang, sa Høybråten.
Religionens plass
Høybråten gjorde det klart at religionen har sin plass i samfunnet og at respekten for tro og trosfrihet er dypt forankret i KrF. Dette gjelder også muslimers rett til å stå for sin tro.
– KrF vil kjempe for at den muslimske delen av befolkningen skal møtes med verdighet og respekt. Vi vil kjempe for deres rettigheter og friheter til å leve ut sin tro, sa Høybråten.
Samtidig slo han fast at partiet vil kjempe mot den ekstreme islamismen. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
RÅD: Meld deg inn i ei fagforeining, sjekk dokumentasjonen, ikkje ver redd for å stille spørsmål og frem lønnskrav så tidleg som mogleg. Det er råda frå Monica Hanssen og organisasjonsarbeidar Knut Skåle i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Sjåfør Monica får etterbetalt 82.000 kroner: – Det er ikke gøy å gå til sak, men det skal være lov å være syk
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.
Erlend Angelo
Permitteringer i vente i ytterligere 15 kommuner: – Det er dramatisk å stenge ned kjøpesentrene
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Kronikk
De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.
Tormod Ytrehus
«Laksemilliardæren betaler Høyres valgkamp, men ikke lønn til sine polske ansatte»
Kommentar
Erna Solberg sa selv fra Stortingets talerstol at hun vet at krisen slår skjevt ut, skriver Tirild Rustand Halvorsen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
«Regjeringen snakker som om deres egen kompensasjonsordning er perfekt. Det er den ikke»
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
BESKYTTER ARBEIDSPLASSER: Rune Mjelde (til venstre), hovedtillitsvalgt i Store Norske, og Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener at det fortsatt kan hentes ut kull fra Gruve 7 på Svalbard selv om kullkraftverket i Longyearbyen legges ned.
Katharina Dale Håkonsen