Vil ha arbeidsplikt for sosialklienter
For første gang på 16 år økte antallet sosialhjelpsmottakere i fjor. Fremskrittspartiet mener den rødgrønne fattigdomssatsingen er mislykket.
– Det er et alvorlig problem at vi har et system som ikke stiller krav. Vi burde ha nulltoleranse overfor passive sosialhjelpsmottakere under 30 år, sier Frps Robert Eriksson, leder i Stortingets arbeids– og sosialkomité.
Han beskriver regjeringens politikk som feilslått og mener økonomisk sosialhjelp bør følges av en arbeids- eller aktivitetsplikt.
– Da vil sosialhjelpsmottakerne bli stilt krav til, samtidig som de får være i aktivitet og skaffer seg nye kontakter. Målet er jo å få dem ut i det ordinære arbeidslivet, sier Eriksson til NTB.
– Alvorlig
I forrige uke la Statistisk sentralbyrå fram tall som viser at antallet sosialhjelpsmottakere økte med 8.000 til 117.700 i 2009. Fra 1993 til 2008 gikk tallet på sosialhjelpsmottakere ned år for år, fra 165.000 til litt over 109.000.
– Det er trist at tendensen nå har snudd og at økningen er så kraftig, sier Eriksson.
Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap) sier hun tar økningen i antallet sosialhjelpsmottakere veldig alvorlig.
– Vi vet at det er en sammenheng mellom økt arbeidsledighet og økning i antall sosialhjelpsmottakere. Derfor er tiltak som bidrar til lav arbeidsledighet viktig for å få flere ut av sosialhjelp, sier hun til NTB.
SVs Karin Andersen mener regjeringen fremdeles har en jobb å gjøre, men legger til at mange tiltak allerede er truffet og på sikt vil gi resultater.
– Dette gjelder blant annet satsingen på skole, barnehager og bedre oppfølging av dem som faller utenfor arbeidslivet. Vi har allerede endret skattesystemet, løftet minsteytelsene i folketrygden og innført en ny bostøtteordning, sier hun.
– Opprørt
SV-politikeren blir provosert av uttalelsene fra Frp, som hun mener fullstendig mangler troverdighet i denne saken.
– Jeg blir opprørt når Fremskrittspartiet våger å kritisere regjeringen for vår fattigdomssatsing. Faktum er at sosialtjenesteloven har hjemmel for å stille krav til sosialhjelpsmottakere. Dessuten innebærer jo kvalifiseringsprogrammet nettopp det Frp etterlyser, men dette tiltaket er noe partiet setter en strek over i hvert eneste budsjett. Det samme gjør Frp med utdanningsstønaden til enslige forsørgere, sier Andersen.
Seniorrådgiver Harald Tønseth i SSB sier til NTB at konjunktursvingninger som følge av finanskrisen er hovedårsaken til at antallet sosialhjelpsmottakere økte i fjor.
Men selv om antallet mottakere økte, gikk de gjennomsnittlige utbetalingene ned. Dette har sammenheng med at mange mottakere kombinerer sosialhjelp med andre støtteordninger, enten i form av trygd eller som ledd i det såkalte kvalifiseringsprogrammet. Dette programmet ble introdusert i 2007 for å forhindre at mennesker blir gående på sosialhjelp i årevis.
Kritisk
– Vi må skaffe til veie mer penger til denne ordningen. Bare hos Nav i Kongsvinger trenger man dobbelt så mye som de får til kvalifiseringsprogrammet, sier SVs Karin Andersen, som denne uka har sommerjobb nettopp hos Nav i Kongsvinger.
Den mangeårige SV-representanten har til tider vært kritisk til egen regjerings fattigdomssatsing, og unnslår seg heller ikke nå for å komme med råd om hva som må gjøres.
– Vi må gi den enkelte bedre oppfølging, bygge flere billige boliger, styrke barnevernet og heve minstesatsene for sosialhjelp. Ingen blir frisk og i jobb av å ikke få endene til å møtes, sier hun. (ANB–NTB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum
Deni ble permittert uten dagpenger og så seg nødt til å slutte på studie: – Jeg følte på en skam
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen