– Meget uheldig
Stortingets 3. visepresident Marit Nybakk (Ap) synes det er meget uheldig at tidligere helse- og omsorgsminister Bjarne Håkon Hanssen (Ap) driver lobbyvirksomhet mot et forslag han selv var med på å behandle i regjeringen mens han var statsråd.
– Når han ni måneder etter at han gikk ut av regjeringen går ut og gir råd om hvordan dette lovforslaget om barnehagene skal bekjempes, er det helt nødvendig å drøfte karantenebestemmelsene for politikere som går over i PR-bransjen på nytt, sier hun til NTB.
Nybakk mener også at det ikke bare er nødvendig å diskutere om karantenetiden på seks måneder som Hanssen ble ilagt er lang nok, men at man også må se på bestemmelsene om saksforbud.
Hanssen fikk saksforbud i ett år fra oktober 2009 til oktober 2010 for alle saker knyttet til Helse- og omsorgsdepartementets ansvarsområde.
– Når han ni måneder senere går inn i en sak som kommer fra den regjeringen han selv var med i, aktualiserer dette spørsmålet om ikke saksforbudet bør utvides til å gjelde også saker som er drøftet i regjeringen, sier Nybakk.
Hun understreker at Hanssen ikke har brutt den karantenetiden han fikk fra Karanteneutvalget.
– Det dreier seg om brudd på politisk tillit og politisk moral, sier Nybakk.
Etterlyser klare rammer
Hun mener også at det er nødvendig å se på den pendlingen mellom politikk og lobbyvirksomhet som flere ansatte i PR-firmaer bedriver. I denne stortingssesjonen har det møtt to vararepresentanter som er ansatt i PR-firmaer.
– Det norske politiske miljøet er lite og den formen for lobbyvirksomhet som vi ser i dag, er et relativt nytt fenomen. Derfor har vi ikke hatt klare nok rammer slik som i USA som har hatt denne formen for lobbyvirksomhet i årevis, sier Nybakk.
I USA kan ingen forlate regjeringen og drive lobbyvirksomhet mot den mens regjeringen ennå sitter. Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti ønsker å kopiere dette regelverket.
Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité kan ta opp spørsmålet om karantenereglene for statsråder, mens Stortingets presidentskap bare kan se på reglene som gjelder for stortingsrepresentanter.
– Vi strammet inn reglene for representanter i vår da tidligere representanter som er lobbyister, ikke lenger kan bruke adgangskortet til Stortinget hvis de kommer sammen med kunder, sier Nybakk.
– Kan ha plantet opplysninger
Nybakk går langt i å hevde at Hanssen kan ha vært med på å plante opplysninger som hun mener gir et feilaktig bilde av regjeringens arbeid med lovforslaget.
Hun hevder at det store private barnehageselskapet Espira, som Hanssen har arbeidet for, har forsøkt skapt et feil bilde av regjeringens forslag. Forslaget går ut på at det offentlige tilskuddet til private barnehager skal heves til 100 prosent og at det ikke skal være mulig å ta ut aksjeutbytte av det som er offentlige tilskudd og bevilgninger, men bare av det man selv har investert.
– Noen har forsøkt å plante at dette er et SV-forslag og at det er splittelse i Ap og regjeringen. Det er ikke riktig. Forslaget er behandlet og vedtatt enstemmig i alle de tre regjeringspartienes stortingsgrupper samtidig som det er basert på tidligere flertallsvedtak i Stortinget, sier Nybakk.
– Det virker som om det er forsøkt å skape en usikkerhet utad for å få Ap til å endre standpunkt. Det må være selskapets rådgivere som har gitt sine bidrag til dette, sier hun. (ANB-NTB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører. Her er hennes råd
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Enigheten i Landsoverenskomsten for elektrofag (LOK) har ei økonomisk ramme på 3,7 prosent. (Arkivfoto)
Erlend Angelo
Den nye elektrikerlønna: 8,99 mer i timen og bedre betingelser for arbeidsreiser
Først i fjor ble Katrine tilkjent 1,67 millioner. Nå vil hun hjelpe andre.
Per Flakstad
Katrine ble slått ned på jobb. Så startet en 13 år lang kamp mot Nav
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
LÆRES IKKE PÅ EN DAG: Det tar år å opparbeide seg kompetansen og kunnskapen som trengs for å lage delene til turbinene. Roar Sandmoen begynte i bedriften som lærling 16 år gammel i 1979. Han vet hva som skal til.
Håvard Sæbø
Dette verkstedet kan bidra til å løse strømkrisa: – Men da må politikerne satse på vannkraft
I mars hvert år kan det drysse bonus over Jonny Meland i Hydro.
Martin Guttormsen Slørdal
Er Jonny feilfri på jobb, kan han få en månedslønn i bonus
Eirik Dahl Viggen
Mekling på overtid i staten: – Det er jævlig vanskelig
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
Fagforbundet-leder Mette Nord mener det er et rettferdig og godt lønnsoppgjør for hele laget. Men hun har ikke med seg lærerne.
Håkon Mosvold Larsen / NTB
Storstreik avverget: Her er den nye lønna til kommuneansatte
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin