Regjeringen snur etter massivt press
Regjeringen gjør helomvending og åpner for å utrede sjøkabel som alternativ til mastene i Hardanger.
Jens Stoltenberg (Ap) og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) møtte tirsdag fylkesordførere og ordførere fra flere kommuner i Hordaland.
Resultatet ble at regjeringen bøyer av for den massive kritikken som har fulgt i kjølvannet av vedtaket om å bygge mastene i Hardanger.
Samtidig som byggearbeidene nå går sin gang, vil regjeringen be et ekstern fagmiljø om å utrede sjøkabel som et alternativ til master. De vil også invitere ordførerne i de involverte fjordarmene om å være med på en prosess der en ser på muligheter til å forskjønne de planlagte mastene.
Nok strøm
– Vi skal sørge for at de får tilstrekkelig med strøm i Bergen, men samtidig skal vi sørge for at vedtaket har en forankring i befolkningen, sa Riis-Johansen på pressekonferansen som etterfulgte møtet med ordførerne.
Han kunne imidlertid ikke si noe om hva som skal til for at regjeringen faktisk velger å sjøkabler fremfor master. Det kunne heller ikke statsminister Jens Stoltenberg.
– Konsesjonen ligger fast og anleggsarbeidet starter, og så vil vi se på den nye vurderingen som kommer, sa Stoltenberg.
Fremdeles er planen å ha fullført hele prosjektet i 2012. Konsesjonen for bygging, som ble gitt 2. juli, blir ikke opphevet, noe som innebærer at anleggsarbeidet kan starte opp.
Frem til den nye sjøkabelutredningen foreligger vil man begynne å jobbe med de delene av prosjektet som er felles både for den allerede vedtatte linjen og en eventuell sjøkabel.
Ikke troverdig
Organisasjonen Bevar Hardanger mener tirsdagens nyhet om at regjeringen vil utrede sjøkabel igjen, ikke er troverdig, og har ikke planer om å avlyse den planlagte protestmarsjen lørdag.
– Dette er et vedtak som på ingen måte støtter kravet vi har satt fram, sier styreleder i Bevar Hardanger, Klaus Rasmussen, til NTB.
Han mener regjeringens plan, som innebærer å utrede sjøkabelalternativet samtidig med at byggingen av luftmastene blir påbegynt, ikke er troverdig.
– Det er det nærmeste vi kommer full rulle for luftalternativet, sier han.
Han kaller tirsdagens beslutning fra regjeringen et skinnvedtak som er gjort for å få ro.
– Når regjeringen ikke kommer til et mer nyansert resultat etter møtet, er sivil ulydighet det eneste som stopper dette, sier han.
Organisasjonen skal nå se nærmere på detaljene i det nye vedtaket, men Rasmussen sier det blir protestmarsj førstkommende lørdag. (ANB-NTB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
Alf Ragnar Olsen