Får ikke fly med Ryanair
Ansatte og tillitsvalgte i fagforbundet Parat får ikke fly med Ryanair på jobbreiser.
christina.halvorsen@anb.no
Det er Parats hovedstyre som nå har bestemt at de ansatte og tillitsvalgte, som er omkring 3.000 til sammen, ikke får fly med Ryanair under jobboppdrag.
Dårligere lønns- og arbeidsvilkår
Årsaken til vedtaket er at Parat mener ansatte i Ryanair har betydelig dårligere lønns- og arbeidsvilkår enn ansatte i andre flyselskap, og at selskapet ikke vil forholde seg til fagforeninger.
– Ryanair sier ikke at de nekter folk å organisere seg, men de forholder seg ikke til fagforeninger, og det er bevis på at de ikke er glad i fagforeninger. Vi som seriøs fagforening kan ikke sitte og se på at våre arbeidsplasser blir utsatt for et urettferdig press. Vi håper våre ansatte og tillitsvalgte velger ikke å fly med Ryanair på fritiden også, sier Vegard Einan, nestleder i Parat, til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Grunnleggende menneskerettighet
Det er denne uttalelsen, fra Ryanairs salgssjef i Norden, Erik Elmsäter på NRK Østfold i fjor, Parat reagerer på: «Det er rent tøys at vi fryser ut folk som organiserer seg. I Ryanair kan folk organisere seg så mye de vil, men vi forhandler ikke med organisasjonene. Det skjer alltid direkte med den enkelte ansatte».
– Retten til å organisere seg er en grunnleggende menneskerettighet. Det vil være uheldig om ansatte og tillitsvalgte på oppdrag for Parat benytter seg av tjenestene til et selskap som åpenlyst motarbeider sine medarbeideres rett til å danne en fagforening, sier Parats leder, Hans-Erik Skjæggerud.
Har ikke kommet
Parat har mange ganger forsøkt å få til møter med Ryanair, uten å lykkes, ifølge Einan.
– De er blitt invitert til konferanser og debatter, men de har ikke kommet, sier han.
– Tenk dere om!
Parats hovedstyre oppfordrer også alle sine nær 30.000 medlemmer til å tenke seg om når de kjøper varer og tjenester.
– Bruk leverandører som har tariffavtale. På den måten kan vi alle bidra til at de ansattes forhold blir ivaretatt på en skikkelig måte, sier Skjæggerud.
Gjennom medlemskapet i den internasjonale transportarbeiderføderasjonen ITF, støtter Parat kampanjen «Ryanair Be Fair». Kampanjen går ifølge Parat ut på å presse Ryanair til å anerkjenne flygende personells rett til å organisere seg. (ANB)
Parat er en partipolitisk uavhengig arbeidstakerorganisasjon tilsluttet YS (Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund)
Har nær 30.000 medlemmer i alle sektorer i arbeidslivet
Organiserer ansatte i de fleste yrker og bransjer. (ANB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie