Ber Ap dempe seg
Høyre-leder Erna Solberg går slår tilbake mot kritikken fra Ap-sekretær Raymond Johansen.
kjell.werner@anb.no
– Han bør være litt mer lavmælt, for i 2009 ble det for første gang en nedgang i antall sykehjemsplasser, sier Erna Solberg til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Raymond Johansen mener tydeligvis at systemet og det offentlige er viktigere enn å få ting til å fungere. Private aktører er viktig for å kunne utvikle nye metoder for å jobbe, sier Solberg.
En avsporing
Høyre-lederen mener at Ap-sekretæren forsøker å avspore debatten om private løsninger når han bruker sykehjem som eksempel.
– Det er først og fremst private aktører innen hjemmebasert eldreomsorg som er temaet for oss. Her gir valgfrihet gode resultater. Det er typisk at Johansen later som at det er private sykehjem som er det viktige, sier Erna Solberg.
– Men også når det gelder sykehjem, så gjør regjeringen alt for ikke å slippe private til. Ekstra ille blir det når ikke engang boligbyggelag skal kunne få bidra med sykehjemsbygging. Da blir det vanskelig for regjeringen å nå målene som er satt på full sykehjemsdekning, sier Solberg.
Lokal motstand
– Samtidig er det interessant å merke seg at Ap lokalt har en positiv holdning i kommuner som har innført konkurranse på eldreomsorgen. Her det ikke snakk om å reversere prosessene, sier Solberg.
– I 2007 gikk det tre dager før Arbeiderpartiets Rune Gerhardsen tok til motmæle mot de sentrale direktivene om nei til private aktører innen eldreomsorg, sier Høyre-lederen.
Hun mener det handler om at de eldre skal være respektert som enkeltmennesker. Selv mange små kommuner har klart å innføre valgfrihet. Det er en grunn til at 80 prosent av de eldre er fornøyde med slike løsninger. Valgfrihet har en egenverdi også for de som velger den kommunale tjenesteyteren, sier Solberg.
– Selv sosialdemokraten Mona Sahlin i Sverige synes det er kjempefint med privat eldreomsorg, poengterer Høyres leder.
Gode resultater
Frp-politiker Mayzar Keshvari i Oslo merker seg at Raymond Johansen går ut mot private sykehjem samtidig som SVs Bård Vegar Solhjell åpner for privat omsorg i regi av ideelle organisasjoner og stiftelser.
– I Oslo har vi konkurranseutsatt eldresomorg og sykehjemsdrift til både rent private og ideelle organisasjoner. Brukerne er mer fornøyde. I tillegg er ansatte her mer fornøyd og har lavere sykefravær enn i den kommunale driften, sier Keshvari.
Også Frp-politikeren har hengt seg opp i Rune Gerhardsens oppgjør i 2007.
– Ap må begynne å tale med én tunge i slike spørsmål. Raymond Johansen velger en ideologisk tilnærming uten rot i vikeligheten, sier Frp-politikeren i Oslo. (ANB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB