Advarer Høyre mot å omfavne Frp
Per-Kristian Foss advarer Høyre mot å omfavne Fremskrittspartiet.
Høyreveteranen holder fast på at sentrum bør være en del av det borgerlige samarbeidet.
Da han onsdag presenterte sin selvbiografi «Innenfra», kom han også inn på forholdet mellom Høyre og Frp. Foss innledet med å si at han ble glad da Oslo Høyre avviste invitasjonen fra Frps ordførerkandidat Carl I. Hagen om et mer formalisert samarbeid fram mot kommunevalget.
– En omfavnelse av Frp skyver sentrumspartiene mot Arbeiderpartiet, slår Foss fast.
– Mangler ansvarlighet
Han sier at den avgjørende forskjellen mellom Frp og Høyre er at Høyre vil ha ansvarlighet i den økonomiske politikken.
– H og Frp har to ulike måter å drive politikk på. Frp er et løfteparti som spenner forventningene om at alt kan oppnås. Slike forventninger er noe som svir etter et valg, sier Foss.
Han tror partiet vil få erfare at virkeligheten er en helt annen i regjering enn i opposisjon dersom Frp kommer i posisjon.
– At regjeringsposisjonen vil påvirke politikken, er det ikke tvil om, slår den tidligere finansministeren fast.
– Sentrum må med
Foss hevder det vil være livsfarlig for Høyre å samarbeide bare med Frp fordi man da etter alt å dømme vil miste sentrum som politisk balansepunkt.
– Det vil være en fordel å ha også KrF og Venstre med, eller at døren i det minste står åpen for disse partiene om H og Frp danner regjering, sier han.
Foss, som var finansminister under Bondevik 2-regjeringen, trekker fram det han mener var partiets uansvarlige økonomiske politikk den gang.
– Her er vi ved kjernen i uenigheten mellom samarbeidsregjeringen og Frp. Frp ønsket til enhver tid å øke statsutgiftene mer enn regjeringspartiene, uten hensyn til inflasjon, kronekurs eller påvirkningen på rentenivået, skriver han. (ANB-NTB)
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Martin Guttormsen Slørdal