Økokrim bistår i korrupsjonssak
Politiet i Tønsberg får bistand av Økokrim i etterforskningen av korrupsjonssaken mot Frp-politikerne Per Arne Olsen og Bent Moldvær.
– De har begge status som mistenkt for korrupsjon, men jeg må understreke at saken gikk over i en etterforskningsfase fordi det viste seg nødvendig å foreta rettslig avhør, sier politiinspektør Jan Stapnes i Vestfold politidistrikt til NTB.
Politiet var i utgangspunktet kun i gang med å hente inn informasjon om boligkjøpssaken som i sommer ble rullet opp av Tønsbergs Blad. Men et viktig vitne ville i utgangspunktet ikke forklare seg, og politiet så seg derfor nødt til å innkalle til rettslig avhør.
– Det er ikke godt å si hvor lang tid vi vil bruke på etterforskningen, men Økokrim bistår oss og vi ønsker jo å bli ferdige så fort vi kan. Samtidig er det mange andre saker på vårt bord også, og personlig skal jeg i fire hovedforhandlinger de neste 14 dagene, sier Stapnes.
Trekker seg
Per Arne Olsen valgte mandag å trekke seg midlertidig fra vervet som andre nestleder i Fremskrittspartiet, i påvente av etterforskningen. Tirsdag fulgte varaordfører Bent Moldvær i Tønsberg opp.
– Jeg trer midlertidig tilbake som varaordfører, leder av bygningsrådet og vil heller ikke være gruppeleder for Frp i bystyret. Men jeg kommer til å fortsette som bystyrerepresentant, sier Moldvær til NTB.
Han kunngjorde beslutningen under et radiointervju med NRK Vestfold tirsdag morgen. I en pressemelding viser han til Frps vedtekter, som slår fast at tillitsvalgte som hovedregel skal suspenderes mens etterforskning pågår.
– Jeg er opptatt av å opptre på en ryddig måte og tar derfor selv initiativ til at det skjer gjennom at jeg fritas fra mine verv til etterforskningen er avsluttet, sier Moldvær.
Han bestrider en rekke av Tønsbergs Blads opplysninger i saken, både når det gjelder summen og tidspunktet for leilighetskjøpet.
– Jeg er helt sikker på at jeg ikke har gjort noe galt i denne saken, og er trygg på at politiet kommer fram til samme konklusjon, sier han.
Kan bli erstattet
Fremskrittspartiets sentralstyre vil innen et par uker avgjøre om noen skal konstitueres i stillingen som andre nestleder i partiet, inntil etterforskningen er avsluttet.
Den tidligere Tønsberg-ordføreren Per Arne Olsen er for tiden i New York hvor han deltar i møter i FN. Overfor NTB understreker han at han ikke har til hensikt å tre tilbake som stortingsrepresentant, men et planlagt sykehusopphold gjør at han vil være sykmeldt i inntil fem uker når han kommer hjem fra USA.
Første nestleder Per Sandberg i Frp sier det står respekt av Olsens beslutning om å tre tilbake som andre nestleder inntil videre.
– Sånn som saken har utviklet seg, er det veldig bra at det iverksettes etterforskning. På den måten vil vi bli ferdige med saken, sier Sandberg.
Olsen føler seg sikker på at han ikke har gjort noe galt.
– Jeg er trygg på at politiet kommer fram til samme konklusjon. Det er aldri heldig at det settes spørsmålstegn ved politikeres håndtering av private transaksjoner, og jeg har derfor full forståelse for at politiet har valgt å se på denne saken, sier han.
Ifølge Stortingets regelverk kan ikke representanter fritas selv om de er underlagt politietterforskning. Det er imidlertid en åpning for at representanter kan sone en eventuell straff i stortingsperioden, og inntil videre erstattes av en vararepresentant. (ANB-NTB)
Politiet har åpnet etterforskning av Frp-nestleder og tidligere Tønsberg-ordfører Per Arne Olsen og sittende Frp-varaordfører i Tønsberg Bent Moldvær
Olsen og Moldvær fikk kjøpe leilighet direkte fra utbyggeren av et boligprosjekt på Jarlsø i Tønsberg. Leilighetene var to av i alt åtte som Utbyggeren Jarlsø eiendom hadde reservert og holdt utenfor markedet
Boligprosjektet ble utvidet med 130 flere leiligheter enn vedtatt i reguleringsplanen, mens Olsen var ordfører og Moldvær satt som leder i bygningsrådet
Et halvt år etter byggestart var 110 av totalt 116 leiligheter i første byggetrinn solgt. De omstridte leilighetene ble holdt unna markedet i to og et halvt år
I strid med praksis fikk Moldvær og Olsen også bestille endringer i leilighetene før de skrev kontrakt
Olsen fikk i tillegg en garasjeplass til en verdi av 220.000 kroner vederlagsfritt av utbyggeren
Mandag ba Olsen om å bli fritatt fra sitt verv som 2. nestleder i partiet fram til boligkjøpsaken er ferdig etterforsket av politiet. Tirsdag ble det kjent at også Moldvær trekker seg fra sine verv under etterforskningen (ANB-NTB)
Mest lest
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
Live Glesne Kjølstad sammen Sorab Abolfathi og andre gode hjelpere under åpningen til Louis Pizza. Foto: Privat
Foto: Privat
Live ville hjelpe sine iranske venner og ga dem jobb. Nå skal hun i retten for tredje gang
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning
Sjefene sikret seg full lønn under sykdom – nå krever butikkansatte det samme
DET ER HÅP: Fagforbundets økonom Bjørn Kristian Rudaa har selv bidratt til å snu mange nedbemanningsforslag.
Bjørn A. Grimstad
Slaget er ikke tapt selv om kommunen vil si opp ansatte. Her er økonomiekspertens råd
Over 1.400 selskaper har fått lønnskompensasjon, til tross for at de hadde null ansatte da koronakrisen startet. Det viser en kartlegging Dagbladet har foretatt.
Colourbox