Krever avklaring
KrF-leder Dagfinn Høybråten krever at velgerne i god tid før kommunevalget neste høst må få vite om norske kommuner skal slås sammen med tvang eller frivillighet.
Partilederen viser til sprikende signaler fra Aps nestleder Helga Pedersen og Sp-leder Liv Signe Navarsete.
Pedersen utelukker ikke det hun kaller «styrt sammenslåing», men vil først stimulere frivilligheten bedre enn i dag. Navarsete gjør det klart at det er helt uaktuelt for Senterpartiet å sitte i en regjering som bruker tvang for å slå sammen kommuner.
– De rødgrønne må gi klar beskjed i god tid før valget om norske kommuner kan vente seg et opplegg for tvangssammenslåing de nærmeste årene. Vi kan ikke gå mot et kommunevalg uten at dette er avklart, sier Høybråten til NTB.
Avviser diktat
Partilederen plasserer KrF på frivillighetens side, og sier at partiet vil motsette seg et sentralt diktat, enten det kommer fra Youngstorget eller regjeringskontorene.
– Fornuftige og gode sammenslåinger av kommuner må forankres lokalt. Sentrale myndigheter må satse på gulrot framfor pisk for å bidra til slike løsninger, sier Høybråten.
Han uttrykker stor forståelse for at Sp ikke kan leve med den ambisjonen han mener Ap har, om at man om nødvendig skal tegne norgeskartet på nytt gjennom en sentral fastsettelse av nye kommunegrenser.
– Regjeringens embetsverk tillates nå å rakke ned på småkommunene som nærmest skadelige for folkehelse, kunnskapsnivå og rettssikkerhet. Det virker som om sentraliseringskreftene i Oslo er sluppet løs. Hvis ikke Sp klarer å temme dem innenfra, må kampen kjempes utenfra, sier KrF-lederen.
Ikke dogmatisk
Navarsete avviser at Senterpartiet er dogmatisk motstander av kommunesammenslåing, men hun slår fast at det ikke må skje ved tvang. Hun sier også at Ap gjerne må ta debatten.
– Jeg tror både Stoltenberg og Pedersen da vil merke at det er mange i Arbeiderpartiet som deler Sps syn på kommunesammenslåing, sier hun til Klassekampen.
Tre av Aps representer på Oslo-benken, inkludert leder i Oslo Ap Jan Bøhler, sier ifølge Aftenposten at de er lei av å bli utestengt fra debatten bare fordi de er valgt inn fra hovedstaden. Bøhler sier til avisen at kommunesammenslåinger må komme:
– I neste stortingsperiode bør vi ha en ny kommunestruktur på plass. Men inntil da bør mange kommuner tenke seg om. Dette er en problemstilling som har stått i stampe altfor lenge, fordi mange partier har en sentrum-distriktskonflikt internt, sier han.
Pedersen sier at spørsmålet om «styrt sammenslåing» er noe Aps landsmøte tidligst vil kunne ta stilling til i 2013. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen