Den viktige kommunikasjonen
sym@lomedia.no
En gang for snart veldig lenge siden leste alle VG og så på Dagsrevyen. Siden vi leste de samme artiklene og så på de samme fjernsynsprogrammene var det enkelt å finne felles tema for debatten i lunsjpausen eller rundt middagsbordet. I dag skal du være heldig om noen har sett det samme programmet som deg. Vi dyrker våre særinteresser gjennom internett, facebook, spesialmagasiner og en mengde målrettede fjernsynskanaler. Kampen om folks oppmerksomhet er tøffere enn noen gang.
LO og forbundenes store styrke har vært godt skolerte tillitsvalgte og mange samfunnsengasjerte medlemmer. Det hjelper lite med en aktiv LO-leder hvis han ikke har medlemmene i ryggen. Det krever ikke bare at medlemmene har kunnskap, men også at de er faglig og politisk bevisste. Tilsvarende må de valgte vite hva som rører seg ute på arbeidsplassene og i medlemsmassen. Tradisjonelt har en rik fl ora av aviser og fagblader bidratt til at denne viktige folkeopplysningen har fungert begge veier.
Mediestøtten har sikret Norge et verdifullt mediemangfold andre land misunner oss. Utvalget som har sett på framtida til denne støtten vil om noen uker overlevere en delt innstilling. Det innebærer at kulturministeren har stort handlingsrom. Velger hun å redusere støtten til papiravisene eller å innføre en lik moms på alle medieprodukter, vil den rødgrønne regjeringen effektivt rasere dagens mediemangfold. En moms vil høyst sannsynlig nærmest utrydde skogen av fagblader.
LOs helt ferske medievaneundersøkelse som Opinion har gjennomført, dokumenterer at de tradisjonelle fagbladene står sterkere enn noen gang. De har økt troverdighet og er den desidert viktigste kilden til informasjon om fagbevegelsen. Hele arbeiderbevegelsen vil bli svekket dersom fagbladene forvitrer på grunn av politiske vedtak. Det skal heller ikke undervurderes at fagbladene er en viktig premissleverandør for andre medier.
På lengre sikt vil papirmedier bli historie. Men det er lenge til internett, padder og andre plattformer kan erstatte de trykte fagbladene. Fagbevegelsens store utfordring er at den må ta i bruk de kanalene som er nødvendige for å nå ut til medlemmer og opinion. Noen vil lese papir, andre foretrekker elektroniske plattformer. Det blir ressurskrevende. Men kostnadene blir langt høyere for LO og forbundene om de glemmer noe av det første fagbevegelsens pionerer erkjente – verdien av skolering og folkeopplysning.
(Lederartikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr 20/2010)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen