Provosert av Kristin og Liv Signe
Ap-politikere er «usedvanlig provosert» av at Kristin Halvorsen og Liv Signe Navarsete drar til Lofoten mens regjeringen forhandler om enighet i oljespørsmålet.
Flere Ap-veteraner gikk tirsdag ut i Dagsavisen og krevde at Ap må sette hardt mot hardt og kreve konsekvensutredning, uten hensyn til hva SV og Sp måtte mene.
Stortingsrepresentant Steinar Gullvåg (Ap) støtter ikke den steile holdningen, men han forstår uttalelsene.
– Dette er et svar på den provoserende oppførselen SV og Sp har hatt over lang tid, sier Gullvåg.
Mandag var både SV-leder Kristin Halvorsen og Sp-leder Liv Signe Navarsete på Leknes, hvor de åpnet det nye produksjonsanlegget til Lofotfisk. De benyttet også anledningen til å fremme sine bekymringer for hvordan oljeutvinning kan påvirke fiskeindustrien.
– Det faktum at både SV– og Sp–lederen drar til Lofoten for å åpne en fiskeforedlingsfabrikk, i den hensikt å markere motstand mot oljeboring, virker usedvanlig provoserende på de kreft ene i Ap som ivrer for olje i nord, sier Gullvåg til Dagsavisen.
Denne holdningen får Dagsavisen bekreft et fra flere sentrale Ap-representanter på Stortinget. De irriterer seg over at statsminister Jens Stoltenberg (Ap) må veie alle sine ord på gullvekt, mens regjeringspartnerne turer fram som de vil.
– Det er sterke reaksjoner i Ap på dette. Jeg syns at SV og Sp også bør vise ansvar i en slik situasjon, om de ønsker å fortsette i regjering. Det er grenser også for hva Ap kan finne seg i av slik opptreden, sier Gullvåg. (ANB–NTB)
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum
Deni ble permittert uten dagpenger og så seg nødt til å slutte på studie: – Jeg følte på en skam
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen