Rullator
Hun klamrer seg til rullatoren og sier:
– Det er så trist når du går.
De gamle øynene blir blanke, igjen. Det er så mye hun ikke klarer. Hun var kjent for å være lett på foten. «Du går alltid så fort», pleide de å si til henne. Men nå må hun klamre seg til denne rullatoren eller aller helst til en arm for å komme seg av gårde.
Men av og til glemmer hun å bruke noe å støtte seg til. Og en dag falt hun på gulvet. Det gjorde så vondt i armen at hun glemte å trykke på knappen på trygghetsalarmen som hun bar rundt halsen.
I stedet hadde hun slept seg bort til døra. Til slutt hadde en nabo kommet forbi og funnet henne. Armen var brukket.
Hun hadde glemt. Det var så mye hun glemte. Oppholdet på sykehuset hadde gjort henne helt ør.
– Jeg roter så fælt, sier hun, og jeg kan bare nikke.
– Hvordan går det med huset, jeg ønsker ikke at det skal se så trist ut, spør hun.
– Det er snart 20 år siden du flyttet fra det huset. Du har bodd i leiligheten din lenge nå, svarer jeg.
Fortvilelsen brer seg over ansiktet hennes. Øynene blir blanke. En tåre i øyekroken vokser så stor at den triller ned over kinnet hennes. – Jeg roter så fælt, sier hun.
Hun vet hva som holder på å skje. Trofast har hun besøkt de gamle. Det er ikke ett sykehjem eller én eldrebolig i den lille byen som hun ikke har besøkt, mange ganger.
Hun vet hva som holder på å skje. Og selv om hun mange ganger har vært klar over at det også ville komme til henne, at også hun ville begynne å rote, blir hun fortvilet når hun skjønner at det har skjedd.
Jeg gir henne en klem, og ser den lille lute skikkelsen kjempe seg bortover korridoren.
En tåre i øyekroken vokser så stor at den triller ned over kinnet.
thås,-
(Artikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr 8/2011)
Mest lest
De laveste satsene for arbeidsavklaringspenger og dagpenger er så lave at en del blir avhengig av sosialhjelp som varig stønad, ifølge Christine Strandmann.
Emmie Olivia Kristiansen
Christine lever på 14.300 kroner i måneden: – Norge har råd til å gjøre dette på en bedre måte
Øyvind Andreas Jacobsen (29) fikk påvist kreft i 2011. I etterkant har han slitt med ulike senskader.
Sophia Wedege Stavnem
Når Øyvind (29) søker jobber, er det én opplysning han kvier seg for å gi
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik på vei inn for å bekrefte at det er brudd i årets lønnsopgjør.
Leif Martin Kirknes
Se lista: Her kan det bli streik i årets lønnsoppgjør
FRI: Solveig Samuelsen er renholder og regiontillitsvalgt i ISS, og leder for avdeling 1 i Arbeidsmandsforbundet. Her er hun fotografert på Mokollen i Sandefjord, et utsiktspunkt hvorfra hun ser utover hele byen.
Trond Teigen
Renholder Solveig mistet først sønnen, så ektemannen: – At jeg ble aktiv i fagforeninga, reddet meg
RETTSHJELP: LO-advokat Jan Arild Vikan bisto arbeidstaker og forbundet i saken. Han sier saken gjelder langt ut over dette ene tilfellet og denne bedriften.
Sissel M. Rasmussen
Nei, arbeidsgiver kan ikke bare trekke deg i lønn, selv om det står i arbeidsavtalen
KRAFTTAK: Vibeke Eriksen (48) tviholder på full jobb som lærer samtidig som hun dekker hjemmebanen og pleier sin livstruende syke mann.
Eirik Dahl Viggen
Vibeke (48) må bruke egenmeldinger for å ta seg av sin kreftsyke mann
Brede Edvardsen er nestleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Han frykter for konsekvensene hvis lavtlønte vektere mister tillegget i lønna.
Øyvind Aukrust
4.000 vektere kan miste tillegg i lønna: – Dette er et helt hårreisende krav av NHO, mener topptillitsvalgt
Hanna Skotheim
Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik
Leif Martin Kirknes
Klart for knallhard mekling i lønnsoppgjøret
Problemet er særlig stort i produksjonen av agurker. Der kreves det nemlig seks-åtte måneders opplæring.
Sissel M. Rasmussen
Færre utenlandske arbeidere kan gi færre norske agurker
Geir Lippestad
Jan-Erik Østlie
Sentrum fjerner tilknytningen til kristendom og sosialdemokrati
Da Ingrid Hauge Rasmussen måtte jobbe hjemmefra, var arbeidsgiveren hennes raskt med å sende med henne hev og senk pulten. Den er gull verdt for Rasmussen som ikke kan sitte over en lang periode på grunn av smerter i bekkenet.
Hanna Skotheim
Ingrid (57) har mer krefter på jobb under koronaen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) ble utfordret av SV-leder Audun Lysbakken om de voksende køene utenfor Fattighuset og hos Frelsesarmeen under pandemien. (Arkivfoto)
Håvard Sæbø
Røe Isaksen: – Det skal ikke være flaut å be om hjelp for å få mat på bordet
HJEMMEKONTOR: Med pc, headset og stabil nettforbindelse kan Ingunn Arnesen få gjort mye av kunderådgiverjobben hjemmefra. Det kommer godt med i disse tider.
Anita Arntzen
Engstelige kunder ringer til Ingunn. Noen av dem ender med å gråte av glede
Asfaltarbeidere er blant dem som står klare til å streike.
Dorthe Karlsen
2500 medlemmer av Arbeidsmandsforbundet kan gå ut i streik søndag
Statsminister Erna Solberg skisserer onsdag en plan for hvordan Norge skal åpne igjen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Slik er Erna Solbergs plan for gjenåpning av Norge
Nina Hanssen
Olav (57) er lei og savner kollegene: – Dette er et stusselig arbeidsliv
Erna Solberg
Ole Palmstrøm
Erna Solberg presenterer gjenåpningsplan onsdag
Kommentar
Ihne Pedersen
«Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk», skriver Mímir Kristjánsson
Helge André Njåstad
Jan-Erik Østlie