Afghanistan tærer på Hæren
Krigen i Afghanistan sliter på mannskap og materiell i Forsvaret.
At Afghanistan-engasjementet har en høy pris vet de pårørende til de ti soldatene som hittil er blitt drept i tjeneste for Norge. Men de krevende utenlandsoperasjonene har også konsekvenser for Forsvarets aktivitetsnivå i Norge.
– De norske styrkene har løst sine oppgaver på en svært tilfredsstillende måte. Slitasjen på materiell og enkelte kategorier personell er likevel stor, heter det i Forsvarets aller første offentlige årsrapport som ble overlevert forsvarsminister Grete Faremo (Ap) fredag.
Hovedutfordringen er å opprettholde kompetanse og treningsstandard ved hjemlige avdelinger samtidig som Forsvaret er til stede i Afghanistan. Det er spesielt kompetansemiljøer som helikopter, samband, ingeniør og sanitet som sliter.
– Prioritering av styrker til internasjonale operasjoner gir utfordringer for beredsskapsstrukturen her hjemme, går det fram av årsrapporten.
– Ikke dårligere
Likevel avviser forsvarssjef Harald Sunde at Norge har et dårligere Forsvar ved at så mange ressurser er bundet opp i utenlandsoperasjoner.
– Nei, det har vi ikke. Men det er krevende å bygge opp en moderne hær samtidig som vi har et så stort volum ute av Hæren i operasjoner i Afghanistan, sier Sunde til NTB.
Han legger til at erfaringene fra operasjonene ute, i særdeleshet Afghanistan, har tilført Forsvaret ny kunnskap og kompetanse.
– Store deler av hæren har nå erfaring fra reelle kamper, påminner Sunde.
På Stortinget har ulike opposisjonspolitikere gjentatte ganger stilt spørsmål ved trenings- og øvelsesaktiviteten i Forsvaret. Også denne preges nemlig av operasjonene ute.
– Langtidsplanen la opp til høyere øvingsaktivitet i partallsår. Denne ambisjonen ble ikke nådd i 2010, står det i rapporten.
Sunde understreker at soldatene som reiser til Afghanistan og andre steder, får grundig trening på forhånd. Men det har også sin pris for hjemlig virksomhet.
– De trener i seks måneder før de reiser, er i Afghanistan i seks måneder og får velfortjent ferie og hvile når de kommer hjem. Et engasjement på 500 soldater innebærer dermed at 1.500 er tatt ut av vår egen organisasjon, sier han.
Mindreforbruk
Av rapporten går det fram at Forsvaret hadde et mindreforbruk på 541 millioner kroner i 2010, noe som utgjør vel 2 prosent av de samlede midlene som Stortinget tildeler.
– Det er ikke tilfredsstillende. Men det er bra at vi får overføre disse pengene til neste års budsjett. Tidligere førte underforbruket til en real julehandel med sløsing av offentlige midler, sier Sunde.
Forsvarssjefen er heller ikke tilfreds med forsinkelsen i leveranser av fregatter, korvetter og helikoptre, som han sier vil påvirke Sjøforsvarets evne til å være fullt ut operativ på de nye systemene innen 2012, slik planen er.
Sunde sier årsrapporten gir «et sant og helhetlig bilde» av virksomheten i 2010, men den gir ikke svar på alt.
– Den beskriver naturlig nok ikke tekniske detaljer ved våre kapasiteter, men den begrensede delen er holdt til et minimum, sier han. Sunde avviser at Forsvaret burde avsløre mer av hva de norske kampflyene gjør i Libya, slik enkelte under henvisning til Danmarks praksis har krevd.
– At vi ikke forteller om våre nøyaktige mål har med sikkerheten til våre piloter å gjøre. Vi følger NATOs prosedyrer slik de andre 17 landene i denne operasjonen gjør. Det er Danmark som er unntaket, sier han. (ANB-NTB)
Forsvarets personell talte 17.124 personer i 2010, fordelt på 2.616 kvinner og 14.508 menn. Forsvarets logistikkorganisasjon har flest ansatte (4.258), fulgt av Hæren (4.091), Luftforsvaret (2.327) og Sjøforsvaret (2.313)
Fordelt på militære grader er det flest kapteiner (2.555), majorer (2.077) og løytnanter (1.898). Det er 19 generalmajorer/kontreadmiraler, fire generalløytnanter/viseadmiraler og én general, forsvarssjef Harald Sunde. Kong Harald er også firestjerners general i henhold til Grunnloven
I 2010 ble 1.426 kvinner og 19.262 menn innkalt til førstegangstjeneste. 7.601 fullførte
Skaderapporteringen viser at 60 soldater, vervede, befal og sivile pådro seg alvorlige skader av ulik art i innenlands tjeneste i fjor. Tilsvarende tall for utenlandsoperasjoner var seks. Fem døde i tjeneste for Norge i 2010: Claes Joachim Olsson, Trond A. Bolle, Christian Lian, Simen Tokle og Andreas Eldjarn
(Kilde: Forsvarets årsrapport, NTB, Wikipedia) (ANB-NTB)
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
NHOs Ole Erik Almlid og LOs Peggy Hessen Følsvik på vei inn for å bekrefte at det er brudd i årets lønnsopgjør.
Leif Martin Kirknes
Se lista: Her kan det bli streik i årets lønnsoppgjør
Forhandlingene mellom LO, YS og NHO i årets lønnsoppgjør er krevende. Det medgir også riksmekler Mats Ruland.
Jan-Erik Østlie
Løsning i lønnsoppgjøret, ingen streik. Her er årets økonomiske ramme
Brede Edvardsen er nestleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Han frykter for konsekvensene hvis lavtlønte vektere mister tillegget i lønna.
Øyvind Aukrust
4.000 vektere kan miste tillegg i lønna: – Dette er et helt hårreisende krav av NHO, mener topptillitsvalgt
RETTSHJELP: LO-advokat Jan Arild Vikan bisto arbeidstaker og forbundet i saken. Han sier saken gjelder langt ut over dette ene tilfellet og denne bedriften.
Sissel M. Rasmussen
Nei, arbeidsgiver kan ikke bare trekke deg i lønn, selv om det står i arbeidsavtalen
Hanna Skotheim
Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
Martin Guttormsen Slørdal
Gunvor (81) har slitt ut åtte motorsager: – Jeg har mange trær på samvittigheten
KAN SMITTE: Fordi forurenset tøy kan etterlate seg koronavirus i hjemmet, bør arbeidsklær, for eksempel i helsevesenet, vaskes i et profesjonelt vaskeri og ikke hjemme, mener Industri Energi og Norsk Renseri- og Vakseriforening.
Ole Palmstrøm
Derfor advarer vaskeriene mot å vaske arbeidsklærne hjemme
KRAFTTAK: Vibeke Eriksen (48) tviholder på full jobb som lærer samtidig som hun dekker hjemmebanen og pleier sin livstruende syke mann.
Eirik Dahl Viggen
Vibeke (48) må bruke egenmeldinger for å ta seg av sin kreftsyke mann
Renholderne var blant de yrkesgruppene som fikk lavlønnstillegg i mellomoppgjøret i 2019.
Håvard Sæbø
Hvem kan få lavlønnstillegg i årets lønnsoppgjør? Disse fikk et ekstra løft sist
Håvard Sæbø
Over 11.000 Fellesforbundet-medlemmer kan gå ut i streik søndag. Sjå lista
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO kan se fram til to intense dager når årets lønnsoppgjør skal avgjøres
Leif Martin Kirknes
Lønnsoppgjøret: Slik foregår meklingen
Problemet er særlig stort i produksjonen av agurker. Der kreves det nemlig seks-åtte måneders opplæring.
Sissel M. Rasmussen
Færre utenlandske arbeidere kan gi færre norske agurker
Kommentar
Ihne Pedersen
«Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk», skriver Mímir Kristjánsson
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) ble utfordret av SV-leder Audun Lysbakken om de voksende køene utenfor Fattighuset og hos Frelsesarmeen under pandemien. (Arkivfoto)
Håvard Sæbø
Røe Isaksen: – Det skal ikke være flaut å be om hjelp for å få mat på bordet
Debatt
Man blir sittende igjen med inntrykket av at sykepleierne alltid har blitt hengende etter på lønna. Det er feil, skriver Torgny Hasås. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox.com
«Lederen i Sykepleierforbundet mener jeg har misforstått sykepleierlønna. Det er feil»
Administrerende direktør i NHO Ole Erik Almlid, riksmekler Mats Ruland og LO-leder Peggy Hessen Følsvik kommer til å ha mye med hverandre å gjøre gjennom meklingsinnspurten som foregår fredag og lørdag. Frist er natt til søndag.
Leif Martin Kirknes
Innspurten på lønnsoppgjøret er i gang: – Streik er en mulighet, sier LO-lederen
Asfaltarbeidere er blant dem som står klare til å streike.
Dorthe Karlsen
2500 medlemmer av Arbeidsmandsforbundet kan gå ut i streik søndag
Ansatte som har vært permittert risikerer at store deler av ferietillegget spises opp av skattetrekk, hevder HR-selskapet Simployer.
Colourbox.com
Feriepenger på dagpenger blir ikke trukket i skatt i juni
HJEMMEKONTOR: Med pc, headset og stabil nettforbindelse kan Ingunn Arnesen få gjort mye av kunderådgiverjobben hjemmefra. Det kommer godt med i disse tider.
Anita Arntzen