– Frp bløffer om innvandring
Integreringsminister Audun Lysbakken (SV) mener det er en bløff når Fremskrittspartiet lover mindre innvandring dersom partiet kommer i regjering.
– Selv med rent Frp-flertall på Stortinget ville de fleste som i dag innvandrer til Norge kunnet komme, sier Lysbakken til NTB.
Han viser til at sju av ti innvandrere i 2010 kom fra EØS-land og at den nest største gruppen av innvandrere er de familiegjenforente.
– Frp vil ha tøffere krav, men vil heldigvis ikke forby nordmenn å finne utenlandske ektefeller. En god del av disse innvandrerne vil altså komme til landet uansett, sier SV-nestlederen.
Han påpeker at asylsøkere utgjør en forholdsvis liten gruppe av innvandrere og at en strengere praksis på asylfeltet ikke ville gi noen dramatisk nedgang i tilflyttingen til Norge.
– Avledningsmanøver
Fremskrittspartiets innvandringspolitiske talsmann Per-Willy Amundsen mener Lysbakkens utspill er en ren avledningsmanøver.
– Det er ikke polakker som kommer til Norge for å jobbe som er problemet, sier Amundsen til NTB.
Ifølge Frp-representanten er det nødvendig å skille mellom ulike grupper av innvandrere.
– Det er de fremmedkulturelle som skaper problemer for integreringen og som har størst vanskeligheter med å tilpasse seg Norge. Dette gjelder ikke minst innvandrere fra muslimske land, hevder Amundsen.
Bløffer
Da det regjeringsoppnevnte Brochmann-utvalget tidligere i uka la fram sin rapport om konsekvensene av økt innvandring, slo Fremskrittspartiet fast at valget står mellom innvandring og velferd.
– Å få i pose og sekk er ikke en mulighet i det lange løp. Det vil ramme kommende generasjoner hardt, sa Amundsen.
Lysbakken mener Frp-representanten snakker mot bedre vitende.
– Frp bløffer om innvandring. Partiet er selv tilhenger av fortsatt innvandring. Amundsen må slutte å late som om Frp kan melde Norge ut av verden, og innrømme at partiet støtter det aller meste av innvandring til Norge, sier SV-statsråden.
Integrering
– Folk vil krysse grensene også i framtiden. Derfor må vi diskutere hvordan vi skal sørge for at innvandring fortsetter å være en ressurs for Norge. Innvandring er positivt når vi lykkes med integreringspolitikken, sier Lysbakken.
– Vi må satse på arbeid, språk og likestilling. Dessverre er Fremskrittspartiet mer opptatt av å diskutere hvordan folk kler seg og hva slags religion de har, sier han.
Amundsen mener på sin side det bare er å erkjenne at innvandringen ikke bare har vært til det gode for Norge.
– Antallet innvandringer til Norge er dobbelt så høyt som i Nederland og tre ganger så stort som i Danmark. Man kan ikke fortsette å snakke om innvandring som entydig positivt, sier han.
Ifølge Frp-profilen bør det nedsettes en egen integreringskommisjon etter mønster fra Lundkommisjonen.
– Vi får stadig tilbakemeldinger fra mange innbyggere, både med norsk og annen bakgrunn, om at integreringen ikke går like strålende som regjeringen vil ha oss til å tro, og vi mener det er viktig at også de får sagt sitt om hva slags samfunn vi skal ha, sier han. (ANB-NTB)
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Har du krav på gratis tannbehandling uten å vite det? Sjekk lista
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
LO Media
Fagbevegelsen er samstemt: SV må med i en ny rødgrønn regjering
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet