Skrev Norge inn i Schengen
Øystein Mæland er mannen som signerte Schengen-avtalen på vegne av Norge. Nå blir han etter alt å dømme politiets nye toppsjef.
Dermed vil han selv få førstehåndserfaring med de problematiske sidene ved avtalen som han festet sitt navn til under en høytidelig seremoni i Schengen i Luxembourg, 19. desember 1996.
Det var som statssekretær for Arbeiderpartiet i Justisdepartementet at Mæland undertegnet Schengen-avtalen på vegne av Norge. At det ble ham og ikke justisminister Anne Holt som signerte, skyldtes at Holt ble syk og måtte ta flyet hjem få timer før seremonien.
Passfrihet
Schengen-avtalen sørget for et tettere politisamarbeid i Europa, men avskaffet samtidig de tradisjonelle grensekontrollene og innførte passfrihet mellom avtalelandene.
For næringslivet og folk flest en stor framgang, men for politi og påtalemakt også en kilde til stor frustrasjon. Kriminelle som farter mellom ulike Schengen-land er blitt et stort problem for justismyndighetene. Tilsvarende for utlendingsmyndighetene som opplever at asylsøkere som har fått avslag i et Schengen-land reiser videre til et nytt.
Begge utfordringene får Mæland nå i fanget, dersom VG Nett har rett i at 51-åringen blir Ingelin Killengreens arvtaker som politidirektør.
Én av to søkere
Han er én av to søkere til stillingen som politidirektør, og den de fleste eksperter holder som favoritt. VG Nett meldte først at Mæland ville bli utnevnt i statsråd fredag, men da det ikke skjedde slo avisen fast at det vil skje om kort tid.
– Jeg kan ikke kommentere dette, sier Mæland selv.
Leder Arne Johannessen i Politiets Fellesforbund sier til NRK at valget av Mæland er spennende og noe uventet.
– Han har en spennende bakgrunn fordi han verken er jurist eller politiutdannet. Han har politisk erfaring og ledererfaring, men også gode menneskelige egenskaper som er viktige i rollen. Jeg kjenner han fra da han var statssekretær, og vi hadde et godt forhold, sier Johannessen.
Ap-mann
Øystein Mæland er født i Rjukan, Telemark, og utdannet lege. Han ble i 2009 utnevnt til leder av Klinikk for psykisk helse og avhengighet ved Oslo universitetssykehus.
Han har hatt flere verv i Arbeiderpartiet og AUF, og blir regnet som en venn av statsminister Jens Stoltenberg. Justisminister Knut Storberget (Ap) viste ham stor tillit da han i 2009 ba ham lede utvalget som så nærmere på organiseringen av klagesaksbehandlingen innen utlendingsfeltet.
Fremskrittspartiets nestleder Per Sandberg mener Arbeiderpartiet nok en gang premierer sine egne med en toppstilling i embetsverket.
– Jeg frykter at mange ikke søker fordi de vet at muligheten til å få slike jobber er mindre om man ikke har partiboka i orden, sier Sandberg, som understreker at Mæland nok er den beste av de to kandidatene som har søkt.
– Men nok en gang ser vi at man ikke får søkere til stillinger når ansettelsesprosess og utnevnelse skjer politisk. Det er dette Arbeiderpartiet er så gode til, sier Frp-toppen.
Justisminister Knut Storberget måtte tåle kritikk da han sørget for en lovendring som gjorde det mulig for Ingelin Killengreen å stå lenger i stillingen som politidirektør. Nå har hun fått ny jobb - som departementsråd i det Ap-styrte Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet (FAD). (ANB-NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie