35 dagers ventetid på kreftbehandling
En lungekreftpasient må i gjennomsnitt vente 35 dager på behandling.
Bryst- og tykktarmkreftpasienter kommer noen dager bedre ut.
For første gang er ventetidstall for behandling av brystkreft, lungekreft og tykktarmskreft og flere andre sykdommer lagt fram. Offentliggjøringen skal bidra til bedre kvalitet i helsevesenet, sier helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap). Hun presenterte tallene da hun besøkte Haukeland universitetssjukehus i Bergen fredag.
Den gjennomsnittlige ventetiden omfatter samtlige sykehusene, men ventetiden varierer sterkt fra sykehus til sykehus, viser tallene som Helsedirektoratet har utarbeidet.
Ventetid
Ventetiden fra henvisning til behandlingsstart for en lungekreftpasient i gjennomsnitt for alle sykehusene er 35 dager. For brystkreft er gjennomsnittlig ventetid 22 dager mens en pasient med tykktarmskreft kan regne med å vente 24 dager.
– Det er et potensial for forbedring ved en del sykehus, kommenterte Strøm-Erichsen som også mente sykehusene kan ha noe å lære av hverandre når de studerer tallene.
Direktør Stener Kvinnsland ved sykehuset sa at slike tall er nyttige for sykehuset.
Nyttige tall
– Vi ønsker alle at tiden fra henvisning til behandling skal bli så kort som mulig, sier Kvinnsland som samtidig minner om at det også skjer noe i ventetiden:
– Dette er ofte en veldig aktiv fase, der diagnosen skal bekreftes og det gjøres forberedelser for at behandlingen skal bli så riktig som mulig. Denne perioden vil alltid oppleves som for lang for pasienten. Den bør derfor reduseres så mye som mulig. Samtidig må beslutningsgrunnlaget være så trygt som mulig, sier Kvinnsland som selv er kreftspesialist.
Flere sykdommer
Strøm-Erichsen sier at offentliggjøring av tallene skal gi mer kvalitet i helsevesenet.
– Dette er den første offentliggjøring i en lang kjede av tall som vi kommer til å legge fram. Vi er opptatt av å måle kvalitet i helsevesenet, og at det kan være åpenhet om resultatene, sier statsråden.
Helsedirektoratet legger også ut tall for fødselsrifter, amputasjoner blant pasienter med diabetes og for psykisk helsevern. Tallene publiseres på Helsedirektoratets hjemmeside.
Lett tilgjengelig
Ventetidstallene både for kreft og andre sykdommer skal gjøres offentlig slik at pasienter kan gå inn og sammenligne sykehusene.
– Vi er opptatt av åpenhet i helsetjenesten. Pasientene skal selv kunne gå inn og se resultatene for sitt sykehus. Denne informasjonen blir nå lett tilgjengelig på nett, sier Strøm-Erichsen.
I første omgang legges tall for kreftbehandling ut på www.frittsykehusvalg.no, og de vil også være å finne på en helseportal som skal lanseres til sommeren. (ANB-NTB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er Norges yngste yrkessjåfør. Her er hennes melding til jenter som vurderer yrket
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin
Torbjørn (92) har vært fagorganisert i snart 70 år. Her er hans beste råd
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
Alf Ragnar Olsen
Oslo rammes først hvis det blir streik i staten
Aldri har nordmenn fått mer i bonus. Fra 2020 til 2021 økte bonusutbetalingene med 6,1 milliarder kroner.
Brian Cliff Olguin