– Bilister bør EU-kontrolleres
Bilisters kunnskaper om førstehjelp bør også kontrolleres, på lik linje med biler som må på EU-kontroll, mener Åslaug Haga.
JOBB
Bakgrunnen for utspillet til Haga er en undersøkelse som viser at kun en av ti føler seg svært trygge på hva de skal gjøre for å redde liv ved trafikkulykker.
Halvparten av befolkningen er usikre på hva de skal gjøre om de er førstemann til et ulykkessted, viser undersøkelsen analyseinstituttet YouGov har utført for Norsk Luftambulanse.
– Et nedslående resultat. Dårlige kunnskaper kan koste liv unødvendig, hevder generalsekretær Åslaug Haga i Stiftelsen Norsk Luftambulanse.
– De første minuttene etter en ulykke kan være helt avgjørende for utfallet for den som er skadet. Din kunnskap kan være forskjellen på liv og død, sier den tidligere Sp-politikeren.
– Må friskes opp
Den tidligere Sp-lederen, stasråden og stortingsrepresentanten mener det bør vurderes om det skal være en ordning med oppfriskning av førstehjelpskunnskapene tilsvarende den som er for bil som skal til periodisk kjøretøykontroll, ofte omtalt som EU-kontroll.
– Både veitrafikk og kjøretøy er omfattende regulert. Blant annet skal biler inn til periodisk kjøretøykontroll hvert annet år. Trening på livreddende førstehjelp må også gjentas for å friske opp kunnskapene på området, sier Haga.
Og om ikke det blir et krav, så bør det i alle fall legges til rette for at den enkelte skal få mulighet til å tilegne seg den livsviktige kunnskapen.
– God samfunnsøkonomi
Mangelen på kunnskaper viser at det må legges betydelig større ressurser og innsats i å lære befolkningen enkel, livreddende førstehjelp, mener Haga.
– Opplæringen i førstehjelp er nevnt i rammeplanen for grunnskolen, men dette er ikke nok. I skolen bør det være et systematisk og kvalitetsmessig godt opplegg for læring.
Åslaug Haga sier at Norsk Luftambulanse har tatt initiativ til en felles innsats for bedre opplæring i skolen.
– Vi er flere sentrale organisasjoner som går sammen om dette.
Førstehjelp inngår også som en del av trafikalt grunnkurs, i førerkortopplæringen. Også her må det settes inn større ressurser, mener Haga.
– Like selvfølgelig som å lære seg å ferdes trygt i trafikken, bør det være å lære livreddende førstehjelp. Målet med færrest mulig drepte og skadde i trafikken innebærer også en økning i førstehjelpskunnskapene hos befolkningen.
Ansvaret for å lære seg førstehjelp ligger først og fremst hos hver enkelt, understreker Åslaug Haga.
– Vi håper flere er seg ansvaret bevisst, myndighetene bør også ta større ansvar enn i dag. Alt tyder på at det vil være meget god samfunnsøkonomi.
Sikre-varsle-puste
Norsk Luftambulanse gjennomfører nå en kommunikasjonskampanje som handler om «De viktigste minuttene; de avgjørende minuttene» i kampen om å redde mennesker som befinner seg i kritiske situasjoner. Anbefalingen er at man først skal sikre åstedet for å forhindre at flere blir skadet, så varsle medisinsk nødtelefon (113) og deretter sikre at ofre puster. Deretter bør man hindre varmetap og stanse ytre blødninger.
– Sikre-varsle-puste kan fungere som en huskeregel i en krisesituasjon. Men vi vil sterkt anbefale alle om jevnlig å gå på førstehjelpskurs, sier Åslaug Haga. (ANB)