– Trondheim har full dekning
Som første storby kan det rødgrønne utstillingsvinduet Trondheim skryte av full sykehjemsdekning. – Imponerende, sier statsminister Jens Stoltenberg.
Med statsministeren ved sin side kunne Ap-ordfører Rita Ottervik tirsdag legge fram helt ferske tall for sykehjemsdekningen i Trondheim: Ingen eldre behøver å vente lenger enn seks uker på langtidsplass på sykehjem eller over to uker på korttidsplass. Dermed er løftene fra forrige valg innfridd.
– Vi er ennå ikke i mål. Fortsatt er det eldre på dobbeltrom. Målet for de neste fire årene er at alle som ønsker det skal få enerom. De som ønsker å bo hjemme, skal få faste hjelpere som kommer til avtalt tid, lovet Ottervik.
Applaus fra statsministeren
Statsminister Jens Stoltenberg var tirsdag en snartur innom Trondheim for å bidra til at Rita Ottervik får fire nye år i rådhuset.
– Vi ser hvordan Trondheim igjen går foran, sier han.
– Trondheim var først ute med full barnehagedekning. Vi har lovet full sykehjemsdekning innen 2015. Trondheim har klart det nå. Jeg er imponert over Rita Ottervik og Trondheim, sier Stoltenberg.
Det er lettere å nå slike mål når sentrale og lokale politikere prioriterer likt, la han til.
Opptrapping
Stoltenberg og Ottervik møtte pressen utenfor det nedlagte Persaunet sykehjem i Trondheim. Det skal rives og erstattes med et helt nytt sykehjem. Det er også andre nye sykehjem i kjømda.
– Vi får flere eldre, og vi skal fjerne dobbeltrommene. Samtidig må vi sørge for å ha nok korttidsplasser. Derfor må vi sørge for å ha en gradvis opptrapping etter hvert som behovet øker, sier Ottervik.
Ifølge Aps egne tall har Trondheim fått 162 nye sykehjemsplasser siden 2004. Høyre-styrte Bergen har til sammenligning fått 74 færre plasser.
For neste periode lover Ap 120 nye plasser, samt mange nye stillinger i hjemmebasert omsorg.
Flere på heltid
Det vil bli en utfordring å skaffe nok helsepersonell, både til sykehjemmene og hjemmetjenesten, vedgår Ottervik. Men hun har ikke planer om å vende seg til Adecco eller andre bemanningsbyråer.
– Vi har mange som jobber deltid innen helse– og omsorgssektoren. Den store utfordringen blir å få til flere hele stillinger. Så vi får sette inn hardt trykk for å få deltidsansatte inn i hele stillinger, sier Ottervik. (ANB–NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Pernille Bügel fikk omsider sikret seg en jobb etter utallige forsøk.
privat
Nyutdannede Pernille (31) søkte 93 jobber før hun fikk vikariat og flyttet nordover
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie