Ber om hjelp utenfra
Avtroppende SV-leder Kristin Halvorsen ber om hjelp utenfra til å finne sakene som kan løfte partiet ved stortingsvalget om to år.
Dagen etter at Halvorsen overrasket med å kunngjøre sin avgang ved et ekstraordinært SV-landsmøte til våren, slår hun fast at hun trives med beslutningen.
– Det føles veldig riktig, sier hun med et smil som absolutt ikke bærer bud om at velgere i tusentall har vendt SV ryggen.
Alle radikale
Men valgresultatet på 4 prosent krever ransakelse og nye prosjekter, slår partilederen fast. Og til den jobben søker hun hjelp.
– Det som avgjør samarbeidskonstellasjonene etter neste stortingsvalg, er om SV klarer å være et friskt og nyskapende parti som skaper hjertebank på venstresiden. Det krever at vi klarer å fornye oss og politikken vår. Det håper jeg vi kan invitere folk også utenfor partiet til å være med på, sier hun til NTB.
Halvorsen sier følgende om hvem hun vil ha med på idédugnad:
– Vi inviterer alle radikale krefter som ønsker å sette seg nye mål for velferds-, fordelings- og miljøpolitikken til å bli med på en diskusjon om hvordan vi skal utvikle Norge videre. Jeg tror vi har mye å hente på å sette oss nye og mer hårete mål.
Slutter opp
En runde hos 11 av SVs 19 partiledere som NTB gjennomførte tirsdag, viser at regjeringsprosjektet fortsatt har oppslutning i partiorganisasjonen. Ingen krever at SV går ut av regjering innen neste valgkamp drar seg til, selv om flere understreker at temaet må diskuteres.
Halvorsen er klar på spørsmålet:
– Vi samarbeider godt med både Arbeiderpartiet og med Senterpartiet, og det har vi tenkt å fortsette med. Men det krever at vi klarer å fornye oss og politikken vår. Men ikke verdiene våre, de ligger fast, sier hun.
Fornying
Halvorsen understreker at fornyingsprosjektet av SV handler om noe mer enn bare å klare å komme ut av skyggen fra Ap. Det er selve profilen og kampsakene som skal blankpusses. Hun vil ha tilbake driven fra den første tida i regjering.
– Da vi ble et regjeringsparti i 2005, så kom vi med veska full av prosjekter som vi hadde jobbet med lenge, sier hun og nevner kravet om full barnehagedekning, CO2-frie gasskraftverk og skattlegging av de rikeste.
– Fordelen med å være i opposisjon er at du kan velge eksklusivt hvilke saker du vil jobbe med. Den muligheten har ikke de som faktisk sitter i regjering. Det er rett og slett krevende for et regjeringsparti å rydde plass til ny politikk. Men det er den jobben vi må klare videre fremover, for både SV og det rødgrønne prosjektet trenger å fornye seg, sier hun.
Ingen smertegrense
Mens Høyre og Ap feiret valgresultatet med kakespising og valgforskere forklarte hvorfor de tror at SV forlater regjeringen før neste valg, var dagen derpå preget av fornyet kamplyst for den avtroppende SV-lederen.
Spørsmål om det finnes noen smertegrense for hvor lav oppslutning SV kan leve med ved neste valg og likevel sitte i en eventuell rødgrønn regjering, ble blankt avfeid:
– Valgresultatet 2013 får vi diskutere når det er klart. Vi har en jobb å gjøre med å fornye oss og prosjektene våre. Vi skal bruke disse årene til å vitalisere SV, skape begeistring og invitere andre til å være med å skape politikk med oss. Vi har ikke tenkt å bli et bitte lite SV. (ANB-NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie