Brudd mellom Høyre og Frp
Frp trekker seg fra byrådssamarbeidet med Høyre i Oslo.
Det bekrefter byrådsleder Stian Berger Røsland (H) mandag kveld. Munch-museets skjebne er dermed fortsatt uviss.
De to partiene trakk denne konklusjonen etter å ha konferert med sine forhandlingsutvalg. Røsland sier at de skiltes som venner og forsikret hverandre om at det borgerlige flertallet i Oslo må resultere i et borgerlig byråd, basert på samarbeid i bystyret.
– Høyre stilte en del betingelser for å fortsette forhandlinger, blant annet at det nye Munch–museet skulle oppføres som planlagt. Vi må bare konstatere at disse betingelsene ikke er innfridd og at Frp dermed trår ut av byrådet, sier Røsland til NTB.
Frps gruppeleder Carl I. Hagen sier at det er uaktuelt å bruke så mye penger på et nytt museum. Han frykter at summen kan komme opp i tre-fire milliarder kroner og vil heller bruke pengene på å styrke eldreomsorgen og samferdsel.
Venstre på vei
Venstre er med dette et stort skritt nærmere byrådsmakt. Leder av Oslo Venstre, Ola Elvestuen, sier at utviklingen er en konsekvens av valgresultatet.
– Vi mener at den sterkeste konstellasjonen blir Høyre med Venstre og sentrum. Venstre har helt siden valget sagt at byrådspartiene måtte avklare situasjonen seg imellom. Det har de nå gjort, sier Elvestuen.
Han understreker at Venstre vil jobbe iherdig for at Lambda-prosjektet skal bli realisert, og vil ikke spekulere om hvorvidt Frp vil stemme med den sosialistiske fløyen og dermed senke planene for godt i bystyret.
– Det har vært enighet om bygge et nytt Munch–museum i flere budsjetter. Og vi skal også denne høsten vedta et budsjett. Først skal bystyret konstitueres, og vi kommer definitivt ikke til å sette inn noe rødt byråd, sier Elvestuen til NTB.
Innflytelse
Han presiserer at Venstre har hatt politisk innflytelse i åtte år ved å være en del av det politiske grunnlaget for byrådet, sammen med KrF.
– Men nå er posisjonen slik at vi kan komme tilbake i byrådet, sier Elvestuen, dog uten å ta noe for gitt. Venstre har ikke hatt plass i byrådet siden 2002. Elvestuen hadde mandag kveld ikke hatt kontakt med Høyre om neste skritt i prosessen.
Røsland sier at bruddet skjer med et visst vemod, etter åtte års samarbeid i byrådet i hovedstaden.
– Men slik er det i politikken. Vi har fått til mye bra, og vi skilles som venner, sier byrådslederen.
Ny runde i H
Nå skal forhandlingsutvalget i Høyre gå en ny runde for å vurdere veien videre. Ifølge Røsland står det igjen to alternativer: Høyre alene eller Høyre i byråd sammen med Venstre og KrF.
Han ville mandag kveld ikke si hvilket av de to som er mest sannsynlig.
– Men alle de fire borgerlige partiene må samarbeide i bystyret for å få dette til, og det har alle fire bekreftet at de vil, sier byrådslederen.
Frp har i dag tre av de åtte plassene i byrådet, som står for den daglige styringen av Oslo på basis av maktforholdet i bystyret. Dette er et parlamentarisk system parallelt til forholdet mellom regjeringen og Stortinget på riksplan. (ANB-NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø