Carl & co*
Carl I. Hagens avgang fra rikspolitikken er et dårlig tegn for Fremskrittspartiets motstandere.
torgny.hasaas@lomedia.no
Carl I. Hagen har frasagt seg alle politiske verv sentralt i Fremskrittspartiet og forlatt posisjonene i sinne etter at partiet ikke ville ha ham inn i Nobel-komiteen. Selv for den mest ihuga Frp-motstanderen har det skjedd på en måte som gjør en flau på Hagens vegne.
Hagens sorti avslører de særeste sidene ved hans politiske virke. Kong Carl I (og da står ikke «I» for «Ivar», men «den første») har aldri tålt å ha noen nær seg med unntak av kona. Det var mange som satt med en følelse av uvirkelighet da Siv Jensen overtok som partiformann. Var det virkelig mulig at Hagen kunne gi slipp på partiet sitt?
I kjølvannet etter Frp-skuta flyter det med politiske lik. Det er personer som hadde trådt Hagen for nær, prøvd å utfordre makta, vært uenige eller bare gjort saker som Hagen syntes var upassende. Mikkel Wara, Ellen Wibe, Jan Simonsen, Vidar Kleppe, Pål Atle Skjervengen, Fridtjof Frank Gundersen, Einar Lonstad, Øystein Hedstrøm, Dag Danielsen og flere hører med på lista over de som har tapt kampen mot Kong Carl I. Her flyter det med både rasister og liberalister.
Ingen tror at Hagen har vært oppriktig opptatt av fred og forsoning og internasjonalt arbeid. Alle skjønner at Hagens kamp om et sete i Nobel-komiteen dreier seg om å bli invitert til de innerste sirkler og de store bankettene, med frue.
Så lenge en er ved makta og ting går bra, kan en reagere følelsesmessig og trasse seg fram. Men det er helt åpenbart at Hagens sym- og antipatier har ødelagt for Frp i mange situasjoner. Et eksempel er hvordan Hagens utspill om at det var uaktuelt med Bondevik som statsminister, ødela mulighetene for borgerlig valgseier ved stortingsvalget i 2005. Mens de rødgrønne sto fram som en samlet blokk, rettet Hagen kanonene mot de som burde vært hans allierte og prøvde å pulverisere dem.
Begrunnelsen var emosjonell: Hagen tålte ikke trynet på Bondevik.
Det er slutt på at Hagens følelsesliv styrer partiet, og det gjør på mange måter Frp farligere. Når partiet ikke lenger styres etter Hagens emosjoner, men blir mer maktfokusert, vil deres innflytelse nødvendigvis øke. Og for motstanderne av Fremskrittspartiets politikk er det dårlig nytt.
*co i denne sammenheng er Eli Engum Hagen. «Gift med Carl, Elskerinne, sekretær og hustru»**
**Dette er tittelen på Eli Hagens bok.
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Enigheten i Landsoverenskomsten for elektrofag (LOK) har ei økonomisk ramme på 3,7 prosent. (Arkivfoto)
Erlend Angelo
Den nye elektrikerlønna: 8,99 mer i timen og bedre betingelser for arbeidsreiser
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin
Torbjørn (92) har vært fagorganisert i snart 70 år. Her er hans beste råd
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Først i fjor ble Katrine tilkjent 1,67 millioner. Nå vil hun hjelpe andre.
Per Flakstad
Katrine ble slått ned på jobb. Så startet en 13 år lang kamp mot Nav
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
KLARE FOR KAMP: Vidar Martin Hasle Jensen og Lars Martin Mediaas i NTL Kommunal- og distriktsdepartementet er klare for å gå i streik om ikke kravene fra LO Stat blir møtt hos Riksmekleren.
Eirik Dahl Viggen