Voldtektsmann på frifot = underholdning
Irakeren som er siktet i seks voldtektssaker har flyktet tilbake til hjemlandet. Hva så?
tri.nguyen@lomedia.no
Han nyter vel livet godt i de varmere strøk på en fortauskafe med en deilig iskaffe nå, og snart lages det kanskje en dramatisk og underholdende spenningsdokumentar om helten som har klart å rømme landet hvor han begikk seksuelle overgrep. Kanskje han også peker nese til Norge som ikke kan gjøre noen ting på grunn av manglende utleveringsavtale med Irak.
Men bryr vi oss når en utlending stikker fra sine grusomme handlinger og sitt ansvar (mannen er fortsatt bare siktet og ikke dømt)? Ja, tydeligvis. For politiadvokat Kristin Rusdal i Oslo politidistrikt ser svært alvorlig på saken, ifølge VG Nett.
– Fem av overgrepene skjedde på offentlig sted og skapte alvorlig frykt. Vi vet hvem han er og vil ha ham tilbake til Norge, sier Rusdal.
At vi reagerer når en forbryter stikker av fra sitt ansvar er vel slik det skal være. Men hva når en av våre egne bryter lover og stikker fra sitt ansvar? Hva når kokainsmugleren Stina Brendemo Hagen stikker fra sin straff i Bolivia? Da hyller vi henne som en helt; Spektakulær dokumentar produseres og kjøpes av riksdekkende TV, som sannsynligvis er med på å finansiere flukten på et hvis. Trolig har også en investor bidratt økonomisk til flukten som kostet over to millioner. En facebookstøttegruppe for Hagen har blitt opprettet. Svært få medier stiller seg kritisk til flukten. En journalist har til og med hjulpet til med flukten, angivelig fordi det menneskelige aspektet er sterkere enn det etiske. Det ender med at han blir gudfar til Hagens barn, som også er oppkalt etter journalisten.
Idag sitter nok Hagen på en fortauskafe i Oslo og koser seg i friheten, selv om hun er dømt for en alvorlig straffbar handling. Norske myndigheter har ikke løftet en finger eller reagert, så vidt jeg vet.
De har verken fordømt flukten eller gått ut og anbefalt Hagen om å returnere til Bolivia for å sone sin straff. De har heller ikke gitt noe tegn på at de vil anholde henne selv om flere eksperter mener at det er mulig.
Hun kan og bør pågripes, mener jurist og filosof Morten Kinander i Civita.
– Det vil være rart om hun ikke blir pågrepet, sier han og peker på at det foreligger en rettskraftig dom som Norge kan effektuere.
– Hvis det ikke skjer noe, får hun en tilfeldig fordel. Det vil vise at det å gå fri avhenger av hvor man blir pågrepet og når man eventuelt rømmer, sier Kinander til Nettavisen.
Jusprofessor Henry John Mæland ved Universitetet i Bergen viser også til muligheten for såkalt soningsoverføring.
– Det er i utgangspunktet to muligheter i slike saker. Det ene er utlevering til det landet man har rømt fra. Det andre er soningsoverføring, sier Mæland.
Hele Norge, privatpersoner, medier, norske myndigheter og næringsliv, har engasjert seg i saken om milliardærsønnen som trolig drepte den norske studinen Martine Vik Magnussen. Her har vi spredt edder og galle til det jemenittiske rettssystemet som lar en forbryter komme unna ved hjelp av penger. Vi sitter vel i glasshus her.
Sakene er ikke helt sammenlignbare, drap og voldtekter er mer alvorlig enn narkotikasmugling, men prinsippet er den samme; En forbryter stikker fra sitt ansvar fordi vedkommende har ressurser til det. I så fall burde vi se på flukten til Hagen med et annet blikk.
Mest lest
Elisabeth Thoresen som leder AAP-aksjonen, forteller at hun har blitt kontaktet av flere som er rammet i denne saken, som sier de har vært tydelige overfor Nav om at de ikke ønsker at deres informasjon skal være åpent tilgjengelig.
Jan-Erik Østlie
Bekymret for Nav-brukere med hemmelig nummer: – Det er her den store fadesen kan ligge
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
Privat
Ryszard har jobba i Norge i 13 år. No står han utan ei krone i inntekt
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
Live Glesne Kjølstad sammen Sorab Abolfathi og andre gode hjelpere under åpningen til Louis Pizza. Foto: Privat
Foto: Privat
Live ville hjelpe sine iranske venner og ga dem jobb. Nå skal hun i retten for tredje gang
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning