Dumme damer?
Fem av seks som velger tidligpensjon er menn. Arbeidsministeren har et svært enkelt svar; kvinner skjønner seg ikke på pensjon.
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Ved nyttår feirer pensjonsreformen ett år. I den anledningen har Nav sett på effekten av det som nå kalles fleksibel pensjoneringsalder. Ifølge tallene til Nav har rundt 30.000 personer i løpet av årets første åtte måneder benyttet seg av muligheten til å ta ut alderspensjon før de fyller 67 år. Her er det alarmerende store kjønnsforskjeller – over 80 prosent av disse tidligpensjonistene er menn. Nav forklarer det med at mange damer i den aktuelle alderen allerede har tatt ut andre former for pensjon, men hovedproblemet er nok at langt færre kvinner enn menn har høy nok opptjening til å gå av tidlig.
Først litt repetisjon: Den nye pensjonsreformen har gitt alle muligheten til å bli pensjonister når de selv vil – fra 62 år. Den dagen du pensjonerer deg, må du ta ut både alderspensjonen fra folketrygden og ytelsene fra en eventuell AFP-ordning på jobben. Jo tidligere du begynner å forsyne deg av pensjonsbeholdningen, dess flere år må du spre pensjonsutbetalingene på. Målet er å få folk til å jobbe lengst mulig. Men reformen har også en artig variant; du kan erklære deg for pensjonist og fortsette som før, altså heve pensjon og lønn på samme tid. Det gjør seks av ti, ifølge Nav.
Hva er da problemet? Jo, at godene i reformen likevel ikke er for alle. Tidlig pensjonering fordrer nemlig at du oppfyller en rekke krav. Ikke minst må du ha jobbet lenge nok. Har du planer om å gå før 67, må du ha tjent opp nok pensjonspoeng til det som heter garantipensjonsnivået (2 G). Har du ikke det, må du pent vente til du har nok. Og hvem rammes her, tror dere? Jo, kvinnene, og særlig de deltidsansatte.
Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm kikket i forrige uke på tallene fra Nav. Kommenterte dem, gjorde hun også. Det er nesten pinlig å se hvordan likestillingsperspektivet er fraværende i ministerens analyse. Hun skylder kort og godt på kunnskap. Til Aftenposten sa Bjurstrøm at «menn er mer opptatt av å få mest mulig ut av pengene sine. De tar ut pensjonspengene tidlig og investerer dem. De har skaffet seg mer kunnskap om reformen». Om kvinnene sier hun at de er for dårlige til å sette seg inn i pensjonssaker og livsløpsøkonomi.
Jeg skulle gjerne hatt med meg Bjurstrøm på min intervjuavtale i januar. Da skal jeg treffe to damer som fyller 62 år i 2012, men som kan se langt etter tidligpensjon eller investering av pensjonspenger. De får rett og slett ikke gått av, de har ikke nok opptjening. Hun ene kan tidligst gå av når hun fyller 64, hun andre må vente til 66-årsdagen. De har, som mange andre på sin alder, levd et nokså kjønnstradisjonelt liv: Far har jobbet og mor har tatt seg av hus og hjem; hun sluttet å jobbe mens barna var små og har siden jobbet deltid for å få familiekabalen til å gå opp. Når de nå sjekker pensjonsbeholdningen, får mor sjokk. For mens far kan takke farvel til arbeidslivet eller forsyne seg litt av pensjonspengene, må hun fortsette noen år til. Og det er ikke fordi hun er dum. Hun har ikke noe valg.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø