Déjà vu*
LO kan diskutere, men Arbeiderpartiet bestemmer når et direktiv skal bli norsk lov.
torgny.hasaas@lomedia.no
For tre år siden oppsummerte jeg direktivkampen slik i en artikkel i LO-Aktuelt:
«Når Jens Stoltenberg sier at ‘arbeidstakerne vil være bedre stilt med (...)direktivet enn uten’, er det fordi han mener direktivet tydeliggjør arbeidstakernes rettigheter.
Når motstanderne frykter direktivet, er det fordi direktivet er så uklart at mange avgjørelser blir overlatt til EF-domstolen. De fire dommene viser at det er lite å hente for arbeidsfolk og fagbevegelsen i den domstolen.»
Det er ikke fordi jeg er spesielt synsk at jeg skrev dette for tre år siden. Oppsummeringen gjaldt nemlig ikke vikarbyrådirektivet. Det gjaldt tjenestedirektivet. Men parallellene til dagens diskusjon om vikarbyrådirektivet er påfallende.
Daværende næringsminister fra Arbeiderpartiet, Dag Terje Andersen, startet implementeringsprosessen. Forholdsvis raskt kom saken opp i LO-sekretariatet. Daværende leder i LO i Oslo, Kleiv Fiskvik, betegnet behandlingen som et «kupp-forsøk». Motstanden mot direktivet økte og da saken kom opp på LOs representantskap i februar, ble det vedtatt å kreve en konsekvensutredning.
Utsettelsen gjorde at tjenestedirektivet ble behandlet av Fellesforbundets landsmøte høsten 2007. Her stemte flertallet mot direktivet. LOs representantskap behandlet tjenestedirektivet på nytt i mars 2008. Flertallet var i mot.
Kort tid etter ble konsekvensutredningen lagt fram og LOs sekretariat snudde og sa ja til direktivet. Da regjeringa vedtok å implementere tjenestedirektivet, var det dissens i regjeringa. SV og Senterpartiet stemte i mot.
Vikarbyrådirektivet ble lagt ut på høring 10. september 2010. I desember vedtar LOs sekretariat å gå for implementering, men på visse vilkår. Utover våren og sommeren øker motstanden mot direktivet. I oktober har Fellesforbundet sitt landsmøte. Mot én stemme vedtar forbundet å kreve veto mot direktivet.
I slutten av november sa Arbeiderpartiets stortingsgruppe ja til vikarbyrådirektivet. De la ikke vekt på Fellesforbundets vedtak. 30. januar behandlet LOs sekretariat direktivet for andre gang. Nå ble vedtaket å anbefale regjeringa å si nei til direktivet.
LOs vedtak spilte ingen rolle. Arbeiderpartiet hadde bestemt seg. Nestleder Helga Pedersen understreket poenget i et intervju med Bergens Tidende i går. – Stortingsgruppen har konkludert. Vi vil stå på vedtaket som er gjort, sa hun.
For nestlederen var det heller ikke viktig hva partiorganisasjonen mener. Vedtaket var fattet.
Det er ulike meninger om fagbevegelsens prosesser i forhold til de to direktivene.
Jeg mener at felles for dem, er at de i ettertid framstår som demokratiske og grundige.
Selv om ledelsen i utgangspunktet har vært positive til å implementere direktivene har de bøyd seg for flertallet som har vokst fram.
Det som er spesielt, er at tilhengerne av direktivene har kunnet lene seg tilbake og ikke vært nødt til å ta fighten i fagbevegelsen. De har visst at Arbeiderpartiet «rydder opp».
* Déjà vu er en betegnelse for en følelse av at man tidligere har opplevd noe man i virkeligheten opplever for første gang. Begrepet ble første gang brukt av franskmannen Emile Boirac i hans bok L'Avenir des sciences psychiques. Begrepet Déjà vu er fransk og det betyr «Allerede sett». Følelsen av déjà vu følges av en sterk fornemmelse av gjenkjennelse, og ofte en underlig eller nifs stemning. (wikipedia.no)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie