Bøter for å komme for seint
Transportarbeidernes fagforeningsleder i Rogaland, Inge Vidar Lone, vil granske om det lovlig å ha et bøtesystem i kollektivtrafikken slik Kolumbus krever.
vegard.holm@lomedia.no
Kolumbus, som er det fylkeskommunale selskapet som organiserer kollektivtrafikken i Rogaland fylke, har lagt inn i anbudsdokumentene en rekke forhold som gir bøter til busselskapet Boreal.
Urealistiske rutetider
Blir bussen forsinket av køene, ligger bøtenivået på 3000 kroner, og melder ikke sjåføren fra om forsinkelsen, ja da dobles boten. Mange andre forhold gir også bot: For tidlig avgangstid, tomgangskjøring i mer enn to minutter, feil skilting med mye mer.
- Med alt dette hengende over oss, og med urealistiske rutetider, er det ikke enkelt å være bussjåfør. Det oppleves for mange som en trussel. Samtidig blir det et stort problem for rekrutteringen, sier Transportarbeiderforbundets klubbleder i Boreal, Jon Arild Svendsen.
Les i Stavanger Aftenblad: 3000 kroner i bot hver gang bussen er for sein
Lovligheten må granskes
Leder i Rogaland Transportarbeiderforening, Inge Vidar Lone, vil granske lovligheten av denne ordningen.
- Dette er en sak vi bør granske lovligheten av, om det er lov å ha slike bestemmelser i anbudspapirene, sier Lone til Transportarbeideren.
Han forteller at busselskapet har informert sjåførene om bøtesystemet, og selskapet oppfordret sjåførene om å gjøre det de kan for å holde avgangstidene.
- Mange sjåfører har en så stor stolthet for yrket sitt og ønsker ikke at bedriften skal få bøter. Derfor blir det slik at sjåførene kjører både for fort og for aggressivt for å prøve å holde ruta. Dette gir igjen klager på sjåførene.
Mindre attraktiv bransje
Inge Vidar Lone mener dette presset fører til stress hos sjåførene, og i neste omgang klager fra passasjerer som venter på bussen. Sjukemeldinger kan bli resultatet.
- Sjåfører har kommet til meg med fartsbøter de har fått fordi de prøvde å holde ruta. De har bedt om hjelp fordi bedriften ikke vil dekke disse.
- Dette er med på å gjøre bussjåføryrket mindre attraktivt og mange har gått over til å kjøre gods. De aller fleste som har begynt å kjøre for Boreal Transport de siste to årene er fra Polen. Det utdannes ikke nok sjåfører i Norge i dag, sier Inge Vidar Lone til Transportarbeideren.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum
Deni ble permittert uten dagpenger og så seg nødt til å slutte på studie: – Jeg følte på en skam
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen