Hva skal vi tro?
Om noen dager skal et utvalg i Høyre levere forslag til ny arbeidslivspolitikk. Partiets arbeidspolitiske talsmann Torbjørn Røe Isaksen leder arbeidet og karakteriserer innspillene som moderate.
sym@lomedia.no
Og i forkant har han vært konkret på at sykelønna ikke skal endres; allmenngjøring skal ikke reverseres der det er innført og det slås fast at sosial dumping er et onde og et organisert arbeidsliv et gode. Ja, det er sågar et konkurransefortrinn. Signalene fra Høyre vekker dyp bekymring langt inn i arbeidsgiverorganisasjonene NHO og Virke. Tilsvarende bør LO være strålende fornøyd med at Høyre nå lytter og lærer.
LO-Aktuelt har i mange år skrevet om hvordan høyresiden i Danmark og Sverige har klart å framstå som velferdsstatens forkjempere og arbeidsfolks partier. Systematisk har de, bit for bit, stjålet eierskapet til sosialdemokratiets hovedsaker samtidig som de har holdt fast på velkjente løfter som mindre skatt. Det er derfor ikke overraskende at også Høyre har innsett at denne «både i pose og sekk-politikken», er den eneste veien tilbake til regjeringskontorene. De må ha med seg folk flest for å få flertall. Og Landsorganisasjonen i Norge er så stor at den representerer folk flest.
Derfor innser Røe Isaksen at «vi må bekjempe myten venstresiden sprer om at fagorganiserte ikke kan stemme Høyre».
Nå vil nok noen hevde med tyngde at det langt fra er en myte. Og at Høyre i alle år har framstått som arbeidsgivernes parti. Tiår med konkret politikk dokumenterer at det ikke primært er norske arbeidstakere Høyre tenker på. Og det kan være på sin plass å bruke et annet sitat fra Røe Isaksen: «Høyre vil ikke delta i hylekoret som roper opp hver gang statistikkene viser at de rike er blitt rikere. Norge tåler økte forskjeller.»
År med høyrestyre i Sverige og Danmark illustrer godt at den borgerlige politikken virker. Forskjellene øker og de rike blir rikere. Fagbevegelsen er dramatisk svekket, de sosiale rettighetene forvitrer og arbeidsløsheten bekymrer.
Det er naturligvis en viss mulighet for at Høyre er mer oppriktig i sin kursendring enn de borgerlige i Sverige og Danmark. Men da bør de strekke ut en samarbeidende hånd mot de rødgrønne regjeringspartiene og si nei takk til Venstre og Fremskrittspartiet. Og ikke minst ta avstand fra Kristelig Folkeparti som ærlig og oppriktig sier de vil kutte i sykelønnsordningen. Men det er kanskje å kreve for mye av et Høyre i fremmede klær?
(Artikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr. 9/2012)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sette ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes
Permitteringsordningen forlenges til 1. juli
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie