Uverdig gambling
Best mulig garanti for egen sikkerhet uavhengig av yrke, gjelder dessverre ikke for alle. Noen blåser i hvordan det går med deg.
odd.arne.olafsen@lomedia.no
Det er for lettvint å si at ingen hadde ansvaret da en 53 år gammel litauer falt ni meter ned fra et stillas og brakk ryggen. At «ingen husker» hvem som hadde leid inn hvem til å utføre takarbeidet på Nordstrand i Oslo, er vås. Selvfølgelig er noen klar over hvem som sto bak oppdraget. At litaueren nå sitter blakk og hardt kvestet i hjemlandet med en mulig ufør-status for resten av livet, forteller at det innenfor enkeltgrupper i yrkeslivet tas for store sjanser på bekostning av sikre og trygge arbeidsforhold.
Det er bare en snau uke siden Stortinget vedtok en ny tiltakspakke som vil gi vikarbyråansatte bedre arbeidsvilkår og sikre en mer seriøs bemanningsbransje. I utgangspunktet er det gjennomført handlingsplaner mot sosial dumping som har vist gode effekter, men det er likevel fortsatt et stykke fram i enkelte bransjer. Det viser seg eksempelvis å være ekstra utbredt i byggebransjen – med høy andel arbeidsinnvandring, lavt lønnsnivå og lav organisasjonsgrad.
Regjeringens tiltakspakke er nødvendig, fordi den tar sikte på å sikre skikkelig lønns- og arbeidsvilkår for vikarer og innleid arbeidskraft. Dette skal i sin tur forhåpentligvis hindre useriøse arbeidsgivere i å konkurrere med sosial dumping som virkemiddel.
Hvor utrygt vår litauiske venn og andre i hans situasjon havner, forteller det faktum at saken først ble henlagt, så påklaget til riksadvokaten som gjenopptok saken, for deretter å henlegges på nytt. Det vurderes å ta ut stevning gjennom Yrkesskadeforsikringen, men alt omkring denne saken er usikkert og havner mellom alle de stoler det er mulig å havne. Mange ønsker å hjelpe litaueren, men om det er mulig å få det til, gjenstår å se.
Enhver arbeidstaker har et selvstendig ansvar for å sikre seg selv, uavhengig av risikonivå. Samtidig har oppdragsgiver – om det er et vikarbyrå eller annen næringsvirksomhet, en selvfølgelig plikt til å ivareta sikkerheten til ethvert menneske de måtte ha i sin tjeneste. Ingen er tjent med at deler av arbeidslivet skal få påberope seg en unntakstilstand utenfor alle generelle sikkerhetstiltak.
I den 53-årige litauerens tilfelle kan det tragisk nok allerede være for sent å bøte på skadene. Stortingets tiltakspakke skal forhåpentligvis gjøre det vanskeligere for de useriøse vikartilbyderne å operere i markedet. Men om det er nok, gjenstår å se. Det er uansett uverdig at det skal finnes virksomheter som til de grader utsetter medmennesker for fare ved å blåse i all sikkerhet og pulverisere ansvaret mest mulig når ulykken er ute.
Mest lest
Butikken utlyste fire stillinger på 20 prosent. Da slo Grethe alarm
UTSLITTE: – Arbeidspresset har bare økt og økt, og pakkene er blitt flere og tyngre. Men det er folk som har det verre enn meg. Noen kommer hjem helt utslitt, og klarer ingenting, sier Vigdis Pedersen. Nå ser hun frem til å gå av med pensjon til sommeren.
Alf Ragnar Olsen
Vigdis har jobba i Posten siden 1981. Nå blir hun sett på som en byrde
Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen forteller at karensåret har ført
Nanna Aanes Wolden
Regjeringen skroter «året uten penger» for syke og skadde som ikke er ferdig avklart i Nav
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
LEI AV Å BLI LURT: Sylwester Niznik sier han må sjekke alt, og kjempe for seg selv. Han skulle gjerne byttet ut jobben i bemanningsbyrå med fast jobb hos en stor entreprenør.
Håvard Sæbø
Sylwester (34) vet bare når han har ferie, ikke om han skal jobbe i morgen eller neste uke
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
– Dagens pensjonssystem rammer dem med de tyngste jobbene, fastslår NNN-leder Anne Berit Aker Hansen.
Helge Rønning Birkelund
Folk med de tyngste jobbene har ikke råd til å gå av med pensjon, mener forbundsleder
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
Ifølge valgforsker Johannes Bergh har Ap og Sp mistet oppslutning mye raskere enn det som er vanlig etter et regjeringsskifte.
Tri Nguyen Dinh
Ny måling: Velgerne svikter de rødgrønne – flertallet ryker
KLUBBLEDER. Kim Olav Johansen er klubbleder for EL og IT Forbundet ved el- og automasjonsavdelinga ved Norske Skogs fabrikk i Skogn.
Knut Viggen
Nestleder i elektriker-fagforening risikerer å få sparken i Norske Skog
NY LØNN: Økt kjøpekraft var et hovedkrav da forhandlingene startet for over 3 200 industriarbeidere. Bildet er tatt hos Trelleborg Offshore.
Arkivfoto: Tonje Paulsen Solem
Her er den nye lønna til industriarbeiderne
Rentenivået vil påvirke alle som har boliglån. Her er et knippe boliger på Grefsen i Oslo
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Revidert nasjonalbudsjett: Slik påvirker det lommeboken
Krister Sørbø, VG/NTB
Ut mot lønninger i næringslivet: – Grådigheten nærmer seg et nivå vi ikke har sett før
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i apoteket opptil 100.000 mer i lønn
OLJESERVICE: Forhandlingene for oljeserviceansatte starter i dag. Blant dem er de ansatte ved Aker Solutions i Ågotnes. Bildet er fra Aker Solutions i Egersund, og er kun en illustrasjon.
Arkivfoto: Erlend Angelo
Brudd i forhandlingene for flere tusen oljearbeidere
LYNGEN-GJENG I TROMSØ: Unge fra Lyngen har fast treffpunkt i Tromsø gjennom Aktiv Lyngen. Sindre Nyseth (foran). Bak fra venstre: Oddbjørn Strand, Runar Strand, Anna Wangemert og Mathias Lind. Bak står Thomas Wedege som er fast ansatt i prosjektet på sjuende året.
Kari Kløvstad
Nær halvparten av elevene droppet ut av videregående – så snudde kommunen trenden
Debatt
Nå må LO svare på om det er greit at utdanningsgruppene i staten sakker akterut, for sjette lønnsoppgjør på rad, skriver Guro Elisabeth Lind.
Ole Palmstrøm
«Fortjener ikke utdanningsgruppene i staten et lønnsløft, LO?»
Jørn Eggum, leder i Fellesforbundet, sier at havvindsatsningen kan bli et helt nytt industrieventyr.
NTB/Tormod Ytrehus
Satsingen på havvind kan skape et nytt industrieventyr, mener Fellesforbundet
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
FORHANDLINGER. Forhandlingsdelegasjonen til EL og IT Forbundet/Heismontørenes Fagforening, før forhandlingsstart mandag 9. mai. Fra venstre Kristoffer Syversen, Markus Hansen, David Coron-Andersen, Trond Polden, Alexander Jordnes, Kim Andre Arnesen, Thomas Skoglund, Bård Naverud, Stian Andersson.
Knut Viggen