Et gresk eksempel
Opp av takene stikker armeringsjern – et tegn på at huset ikke er ferdig og derfor også fritatt for eiendomsskatt. Nei, skatt er ikke populært.
I juli dro jeg til Kreta. Alt for varmt, sa min hustru, hun er ekte nordboer og trives best i temperaturer under 25. Sammen med en av mine sønner nøt jeg derfor 40+ i åpen Mini Cooper. Vi besøkte små landsbyer, kjørte gjennom trange pass på smale veier og fant strender der sanda brant under føttene og ble solbrent midt oppå hodet.
Etter å ha spist lunsj i små landsbyer, smattet på den nydeligste olivenolje og møtt smilende, hyggelige mennesker overalt, kom vi til Knossos – den vestlige sivilisasjons vugge.
Et fantastisk bygningskompleks. Over 1 000 rom med verksteder for framstilling av allehånde kar og redskaper, oljepresser, vinmakerier og skoler. Mellom 5 000 og 8 000 mennesker mener man kan ha bodd i det fantastiske bygningsverket da det var på sitt aller mest vitale.
Her sto verdiskapning i høysetet sammen med undervisning og religiøse aktiviteter. Her finner vi «klasserom» med benker, baderom med fantastiske sisterner, kanaler der vannet ble ledet og enorme leirkrukker til oppbevaring av olje, vin og vann.
Hit kom folk fra hele datidens verden, egyptere og tyrkere og apostelen Paulus skal også ha talt her. Da hadde dette senteret for handel, økonomi og religion allerede vært imponerende virksomt i nesten 2 000 år.
Du kan vandre rundt i timer mens du lar deg imponere over hva menneskene faktisk fikk til for 4 000 år siden og ett er sikkert: Bak dette må det ha stått en god plan og et sterkt fellesskap.
Tilbake i feriebyen nyter jeg en øl, ouzo og deilig gresk mat, mens jeg undres hvordan Hellas av alle land kunne havne i et slikt økonomisk uføre. Ikke det at Kreta er hardest rammet. Hit kommer flere hundre tusen turister hvert år, som vanner økonomien med både euro og kroner. Og kreterne vet å ta vare på pengene.
Korthandel er ikke populært – alle vil helst ha kontanter, og damen i bilutleiefirmaet har en stor pengeveske breddfull av sedler.
Kreterne er avslappet og smilende. Om de bekymrer seg, er det ikke noe du merker, og opp av takene stikker armeringsjern – et tegn på at huset ikke er ferdig og derfor også fritatt for eiendomsskatt. Nei, skatt er ikke populært.
Hovmesteren på en av restaurantene jeg besøkte fortalte at den greske staten hadde forsøkt å øke sine inntekter ved å fordoble momsen på øl, den var fortsatt under 20 prosent og øl var fortsatt billig, men like fullt slo de nå bare inn annethvert ølglass på kassapparatet.
Jeg ville ikke virke uhøflig og bedrevitende, men i mitt stille sinn tenkte jeg at kanskje ble restauranteieren rikere på denne måten. Kanskje fikk hovmesteren sin skjerv, men noe nytt Knossos vil grekerne aldri få bygget før de igjen vekker til live evnen til å bygge samfunnet i fellesskap.
(Artikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr. 13/2012)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB