Mer enn leger
Den sterkeste kritiske røsten til helseminister Jonas Gahr Støre kommer fra legene. Er de noe klokere enn andre sykehusansatte?
Sykehus er en mangfoldig arbeidsplass. Men i den offentlige debatten kan det virke som om det stort sett er leger som vet hva de snakker om. Da helseministeren i går la fram sine ti punkter for å skape bedre sykehus fikk han kritiske, men like fullt positive tilbakemeldinger fra en rekke hold. Legene framsto som unntaket.
Jeg har så langt i mitt liv ikke vært noen stor bruker av sykehustjenester. Men den ene gangen jeg var innlagt ble oppholdet tre dager lengre enn nødvendig fordi legen ikke rakk å besøke meg en fredag ettermiddag. Dermed måtte jeg tilbringe helga og stor deler av mandagen på sykehuset. For alt jeg vet kunne en sykepleier gjort legens jobb den fredagen og fått meg utskrevet.
To av forslagene til Jonas Gahr Støre er lengre åpningstider for bedre å utnytte bygninger, utstyr og personell. Og en smartere oppgavedeling mellom ansatte i sykehusene. Han ønsker å se på profesjonsgrensene. – Det skal alltid være kompetanse som avgjør hvilke oppgaver som skal løses av hvem, sier Sykepleierforbundets forbundsleder Eli Gunhild By. Men hun er villig til dialog og å diskutere endringer. Også LO og Fagforbundet tar i mot utfordringen fra statsråden. LOs nestleder Gerd Kristiansen sier til NRK at hun er veldig positiv til forslag om utvidete åpningstider. Men understreker at dette til slutt vil havne ved forhandlingsbordet.
Legene og Legeforeningen er i den offentlige debatten langt mindre konstruktiv. President Hege Gjessing, er rett og slett usikker på om det er noe stort behov for å se på åpningstidene, i følge NRK. Samtidig skriver Legeforeningen på sine hjemmesider at «Helseministeren holdt en fremtidsrettet og visjoner tale som berørte grunnleggende utfordringer i helsenorge».
Det viktige nå er å si ja takk til den debatten som helseministeren inviterer til. Det er riktig at noen av løsningene vil koste penger. Og det er helt avgjørende at de ansatte blir involvert. Samtidig er det viktig å huske at sykehusene er noe mer enn leger. Det hjelper lite om kirurgen er på jobb hvis portøren har gått hjem. Alle må komme til ordet og bli lyttet til. Og det er langt fra sikkert at legene har alle de riktige svarene, eller holdningene – for å gjøre sykehusene bedre.
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører. Her er hennes melding til jenter som vurderer yrket
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin
Torbjørn (92) har vært fagorganisert i snart 70 år. Her er hans beste råd
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
Alf Ragnar Olsen
Oslo rammes først hvis det blir streik i staten
Aldri har nordmenn fått mer i bonus. Fra 2020 til 2021 økte bonusutbetalingene med 6,1 milliarder kroner.
Brian Cliff Olguin