– Utgiftsbombe fra Frp
Fremskrittspartiets 100-dagers-program er starten på en samfunnsutvikling i feil retning, etter LOs mening. – Det sterkeste næringsliv finner vi i land med høyt skattenivå. Derfor er FrPs syn her en kortslutning, mener LO-økonom Stein Reegård.
stig.christensen@lomedia.no
Leder for samfunnspolitisk avdeling i LO, Stein Reegård, mener det norske og nordiske næringslivet er konkurransedyktig. Han mener derfor FrPs ønske om å gjøre næringslivet mer konkurransedyktige ved hjelp av lavere skatter, avgifter og færre reguleringer representerer en kortslutning.
Utgiftsbombe
Verst mener han FrPs politikk for helse og offentlig sektor er.
– Kort sagt er partiets politikk her at staten skal betale alle behov, noe som representerer en utgiftsbombe, mener Reegård.
– Dette vil ødelegge norsk økonomi og støvsuge industrien for arbeidskraft. Pris- og lønnsnivået vil gå kraftig opp, hevder han.
Statlig salg
LO-leder Roar Flåthen advarer i en pressemelding mot nedsalg i statlige selskaper.
– Dette vil svekke noen av de største industrilokomotivene vi har i Norge, mener han.
Hvis FrP skulle få gjennomslag for sin politikk, mener Reegård at vi vil gå i retning av en amerikansk modell. Lederen for samfunnspolitisk avdeling trekker opp et par punkter han mener er helt sentrale i den norske modellen, nemlig lønn styrt av forhandlinger som gir mer likhet.
Fjerner maktbalansen –I tillegg har det offentlige norske trygdesystemet og spillereglene i arbeidslivet gitt en god maktbalanse mellom arbeidstakere og arbeidsgivere. I FrPs system får arbeidsgiverne en mer dominerende stilling
– Mener du det er relevant å se til Sverige i denne sammenheng, med konservativ regjering?
Dårlig økonomistyring – Ja, i Sverige har det vært dårligere styring av økonomien og arbeidsledigheten har gått opp. Det har vært en maktforskyving i arbeidsgivers favør, de har en større andel midlertidig ansatte, det er kapitaleierne som har stukket av med skatteletten, og fagbevegelsen har blitt kraftig svekket.
– Men i Sverige er statlig arbeidsløshetsstøtte gjennom A-kassen knyttet til fagforeningskontingenten. Prisen for å være med i fagforeningene har gått kraftig opp, slik at flere hundre tusen har meldt seg ut. Her har vi ikke den konstruksjonen?
Svekker fagbevegelsen Stein Reegård mener likevel at fagbevegelsen vil bli svekket hvis FrP kommer til makten.
– En ting er at vi nå får skattelette for betalt fagforeningskontingent, noe FrP vil fjerne. En annen ting er at fagbevegelsen vil få færre oppgaver og mindre betydning.
– Tenker du på FrPs ønske om å fjerne de landsomfattende, kollektive forhandlingene?
– Ja, på den måten vil fagorganisasjonenes betydning dale dramatisk, og arbeidsgiversiden vil få mer makt, mener Reegård.
Han peker videre på at AFP ikke lenger vil være en forhandlingsbasert løsning med FrP ved roret, men, ironisk nok, totalt bli overført til staten, «med de økte utgifter det innebærer».
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox
NRK kan gå i svart fra midnatt
Martin Guttormsen Slørdal